Potvrzení o studiu na brigádu nebo ne?

Od: Datum: 26.06.13 20:07 odpovědí: 2 změna: 26.06.13 20:46

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat, jak je to letos s potvrzením o studiu. Studuji VŠ a druhým rokem mám brigádu u stejného zaměstnavatele. V loni jsem potvrzení přinesla, jenže jsem změnila školu. Když jsem účetní řekla, že jí přinesu potvrzení o studiu z nové školy, řekla mi, že dle nového zákona se mi to nevyplatí. Že bych platila s potvrzením vyšší daně než bez něj.. Přijde mi to divný, ale říkám si, že by tomu snad měla rozumět, když jí to živí.. Výdělek budu mít různý, dle počtu odpracovaných hodin, předpokládám mezi 5 a 9 tisíci/ měsíc.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 26.06.13 20:34
avatar

Naopak: bez potvrzení o studiu nelze uplatnit slevu na studenta (335 Kč měsíčně). S podepsaným prohlášením k dani byste tak mohla uplatnit jen slevu na poplatníka (2.070 Kč měsíčně).

Podle mne Vám to účetní jen nepřesně vysvětlila. Z výdělku/odměny 9.000 Kč činí daň 1.350 Kč. Tzn., že z ní neuplatníte ani celou slevu na poplatníka.

Já bych ale potvrzení přesto doložila.

Pokud si v dalších měsících vyděláte více, budete moci slevu na poplatníka i na studenta uplatnit po skončení roku.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: ron*
Datum: 26.06.13 20:46

Dobrý den.

To jste tedy účetní zřejmě špatně pochopila. Doložíte-li potvrzení o studiu a podepíšete-li prohlášení k dani, vypočítaná daň se vám sníží o základní odpočet na poplatníka(2.070 Kč) a díky potvrzení o studiu o odpočet na studenta (255 Kč). Další výhodou je, že v případě čerpání neplaceného volna byste nemusela za dny neplaceného volna doplácet zdravotní pojištění (jako student, tedy pojištěnec státu). Možná to účetní myslela tak, že váš výdělek bude tak nízký, že základní sleva na poplatníka pokryje celou vypočtenou daňovou zálohu a v tomto případě by potvrzení bylo zbytečné. V žádném případě ale není pravda, že byste jako student platila daň vyšší.

doplněno 26.06.13 20:46:

oprava: 335 Kč

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.