Proč vlastně číst...?

Od: Datum: 23.06.13 19:18 odpovědí: 21 změna: 24.06.13 21:04

Zdravím, s čím mohu mít v budoucnu problém když nečtu knihy? Pořád nám všichni říkají ať čteme.. (je mi 17)

Nemůže souviset to, že jsem nikdy nepřečtl ani jednu knihu s tímto? https://www.poradte.cz/spolec…24643-neumim-komunikovat.html

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: ron*
Datum: 23.06.13 19:25

Ale ano, může. Čtením si rozšiřuješ slovní zásobu, všeobecný přehled, získáváš informace... Máš-li tedy problém s komunikací, pak je opravdu vhodné číst. A můžeš si číst i nahlas, pomalu. Naučíš se správně vyslovovat, artikulovat. A s čím můžeš mít v budoucnosti problém, když vůbec nečteš knihy? Především se ochuzuješ o spoustu příběhů, o kterých se nikdy nedočteš, které s hlavními hrdiny nikdy neprožiješ. Čtení je dle mého názoru jedinečná zábava, kterou můžeš provozovat prakticky všude.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 23.06.13 19:25

Ahoj, nějaká problémy mě napadají:

- při studiu zejména na střední škole můžeš mít například problém s tím, že nezvládneš maturitu z českého jazyka, neboť zde je opravdu potřeba, aby sis určené knihy přečetl a dokázal o nich hovořit,

- ano, další problém může být ten, že nebudeš umět moc dobře komunikovat, neboť ti bude chybět větší slovní zásoba, což je samozřejmě jedno v případě, když mluvíš s kamarády, ale před cizími lidmi je potřeba, aby ses vyjadřoval trošku jinak, učeněji,

- můžeš mít problém něco napsat - ať už slohovou či jakoukoli jinou práci, či při komunikaci s úřady,

- můžeš mít také problém s pravopisem, i když je to možná zase o něčem jiném, ale při čtení si lépe osvojíš, jak se co vlastně správně píše,

- týká se to i komunikace přes internet, i zde je potřeba dbát na úroveň vyjadřování a psaní při komunikaci s cizím člověkem,

- pak mě ještě napadá celkový dojem, když řekneš, že nic nečteš, tak to nepůsobí dobře

Ohodnoceno: 2x

Datum: 23.06.13 19:28

Čtení knih zpestřuje a zlepšuje slovní zásobu, podněcuje fantazii, rozvíjí (většinou rodný) jazyk a podporuje paměť a soustředění.

Většina inteligentních lidí čte knihy ráda, ale neřekla bych, že je to podmínkou k nějaké lepší komunikaci a lepšímu životu. Přítel zatím přečetl odhadem 10-15 knih a to ještě většinu o autech*smich*, a zatím nesleduji, že by měl nějaké potíže.

Leda snad v momentě, kdy se o knihách, jejich obsazích a hrdinech začnou bavit kamarádi. A ten, kdo nečetl ani základní knihy, sedí a hledí;).

doplněno 23.06.13 19:54:

Hodně tu vidím, že kdo nečte, vyjadřuje se na nízké úrovni, neovládá pravopis... tak buď mám doma génia, nebo je to blbost:)

Přítel sice nečte, ale má poměrně velký rozhled, vyjadřování v pořádku:) Otec přítele také nečte a sečtělejšího člověka, co ví tolik věcí a dovede si s nimi poradit, aby pohledal. Naopak kamarádka četla hodně už na základce, byly jsme takové knihomolky-češtinářky, vyjadřování má perfektní... jenže je s ní těžká komunikace (proto má taky málo přátel), protože je taková přechytralá a ráda používá načtené cizí výrazy, o kterých ví, že minimálně půlka lidí přesně neví, o co jde...

doplněno 24.06.13 13:05:

Ona ty výrazy načtené má, to vím:) A ano, sebevědomí si tak zvyšuje, to nepochybně. Jenže skoro všichni přátelé od ní utíkají, protože nikdo nechce poslouchat hodinový monolog plný cizích výrazů...*zed*

Ohodnoceno: 0x

Datum: 23.06.13 22:30

Martino, "přechytralost" a záměrné používání výrazů, které moc lidí nezná, není problémem čtení a načtených výrazů.

Sečtělý člověk se podle mne lépe orientuje i v životě/ve společnosti a zpravidla (nemusí tomu tak být vžd) vycítí, co kde (v které společnosti) může použít.

Vaše kamarádka na mne působí dojmem, že si uvedeným způsobem uměle zvyšuje sebevědomí.

Od: askmenow*
Datum: 23.06.13 19:34

Problémy, které vídám u lidí, kteří nečtou

- omezený všeobecný přehled

- nechápou spoustu narážek a referencí v běžné komunikaci (souvisí s bodem výše) - z hlavy mě napadají věci jako když se řekne "Velký Bratr" (skutečně nejde o realishow, resp. i její název je odkaz k něčemu jinému), že je něco "Sophiina volba" atd.

- horší osvojení gramatiky

- omezená slovní zásoba

- horší stylistika psaného projevu

- ano, i horší komunikace

- omezená fantazie

- někdy i problémy soustředit se (toto a bod výše vídám zvláště u dětí, které nejsou k četbě vedeny - samozřejmě si to nesou do dalšího života, jen u dětí je to snáze viditelné)

Jistě by toho bylo více.

doplněno 23.06.13 19:35:

Ještě jsem zapomněla:

- horší pochopení psaného textu

- pomalejší čtení

Od: wamp®
Datum: 23.06.13 19:36

Kdo nečte,jako by nebyl*cert*

Datum: 23.06.13 19:41

Češtináři mi vždycky říkali: Když si nejsi jist proavopisem (třeba iúy), napiš si obě možnosti a zvol tu, která ti příjde správná. Ono to dost funguje, pokud člověk jinak dost čte; prostě ta špatná možnost se mu v oku, zvyklém na správné texty, jaksí vzpříčí. A to nemluvím o stylistické úpravě textu.

Datum: 23.06.13 19:41

Kdo nečte, nezažije si vazby, gramatiku, pravopis. Potom je hlavně jeho písemný projev na velmi nízké úrovni a to může vadit nejen v zaměstnání. Tyhle věci se nedají "našprtat", musí se zažít právě čtením, aby člověk nemusel zdlouhavě přemýšlet třeba kde napsat jaké i/y. Kdo nečte, musí volit zjednodušené způsoby vyjadřování, často se plete, psaní je pro něj vysilující.

Třeba Vy máte v tak krátkém dotazu nejméně 5 chyb. Když napíšete podobný email třeba v zaměstnání nějakému klientovi, který si na takové věci potrpí, pomyslí si třeba, že jste si email pro něj ani po sobě nepřečetl a bude to brát jako neúctu. I taková "drobnost" jako je písemný projev, může někdy dost znamenat.

Datum: 23.06.13 22:23

Kdyby si klient pomyslel jenom něco o neúctě, nemuselo by jít ještě o problém.

Horší je, pokud potenciální klient/zákazník kvůli problému v komunikaci odejde jinam.

Já si např. na webech s chybami nic neobjednám: Nestojí-li návštěvníci webu podnikateli za trochu péče (za korekturu textů), jak potom bude řešit případné problémy např. s reklamací, ...?

Ohodnoceno: 3x

Datum: 23.06.13 19:47

Proč číst? Abychom si rozšířili slovní zásobu, vědomosti a znalosti. Čtení rozvíjí naši osobnost, fantazii, je to zdroj informací a inspirace. Nutí nás to přemýšlet, vzdálit se na chvíli od reality, či následně srovnávat s realitou. V neposlední řadě čtení krátí dlouhé chvíle a je to příjemný relax. Do jisté míra to člověka ovlivnit může. Ale jsou lidé, kteří nejsou sečtělí, nečtou a problémy s komunikací nemají žádnou. A také jsou lidé, kteří čtou od dětství, jsou uzavření a s komunikací problém mají velký. Není to tudíž jen o tom, zda člověk čte, či ne. Každý jsme prostě jiný...

doplněno 23.06.13 19:54:

Staré anglické přísloví praví: Řekni mi co čteš a já ti povím kdo jsi..

Datum: 23.06.13 19:49

Já osobně knihy nečtu, to se radči povídám na nějaký film.

Datum: 23.06.13 20:22

To je přesně to, o čem píšu. Čtenář by radči nikdy nenapsal.

Datum: 23.06.13 20:24

Kartaginec, to máte pravdu. Nicméně musím říct, že je mi milejší člověk, co sem tam napíše hrubku, ale má všeobecný přehled, dá se s ním super pokecat, než bezchybný češtinář, který má vše přečtené, ale normální diskuze není schopen...

Datum: 23.06.13 20:27

Ale ano, nejen četbou lze získat přehled. Ale tak to je: odposlechnuto není odkoukáno.

Datum: 23.06.13 22:21

Když se například podíváte, kolik pravopisných chyb je třeba v novinách, které narozdíl od knih čtu, tak jedna chyba nic neznamená. Kromě toho je důležitější, aby se pochopilo, co píšu.

Od: buss®
Datum: 23.06.13 22:30

No bóže,dnes je lidí co nečtou, jen čumí na TV seriály a je jim fajn.

Od: askmenow*
Datum: 23.06.13 22:37

Taky jse spousta lidí, co číst ani neumí a je jim fajn. Taky je sposta lidí, která se živí podvody a je jim fajn. Že je někomu fajn ještě neznamená, že je jeho cesta správná.

A společnost jako taková, jako celek, úpí...

doplněno 23.06.13 22:37:

Navíc vaše odpověď není odpovědí na otázky položené tazatelem.

Od: kkkkkkkkkkask
Datum: 24.06.13 05:56

Protože bysys neuměl číst a nepročvival sito tok bys byl hlupej já sam chodím do druhé třídy a zachvíly budu 3

Datum: 24.06.13 06:33
Předpokládám, že ten kkkkkkkkkkagsk je žákem 2. třídy základní školy.
Pokud ale střední školy, tak je názorným příkladem toho, kdo nečte. Chybí mu vše to, o čem v souvislosti se čtením píší ostatní v tomto dotazu.

Datum: 24.06.13 13:34

Nedávno byla v TV reportáž, že v ČR je 50 tisíc negramotných, byl to pro mě šok a moc tomu nejsem ochotná uvěřit. Měla jsem starou tetu a ta mi od malinka četla, láska ke knize mi zůstala. Vnučce čtu i když protestuje a nejraděj by si zapla počítač a poslouchala pohádky, někdy si vymyslím pohádku já a pak nechám ji aby také nějakou vymyslela. Číst zatím neumí ale její slovní zásoba je docela velká a doufám, kupuji knihu ke každé příležitosti, že jednou bude kniha víc než ten počítač.

Od: cocynka*
Datum: 24.06.13 21:04

Rozhodně budeš mít problém minimálně u maturity - současný model státní zkoušky z ČJ vypadá tak, že si přečteš 20 knih z výběru, který ti dá škola, zpracuješ je a pak o nich u zkoušky 10 minut mluvíš. Zbylých 5 minut pak připadá na rozbor neuměleckého textu.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.