Neruda - zakladatel sociální balady?

Od: Datum: 22.06.13 14:35 odpovědí: 4 změna: 09.08.13 20:08
avatar

Zdravím, :)

Na ZŠ i SŠ nám často opakovali, že zakladatelem české sociální balady je Jan Neruda. Teď bych tu informaci potřebovala zakomponovat do jedné seminárky, ale v žádných knihách nemohu najít potvrzení (internet se nepovažuje za relevantní zdroj). Mám hledat dále, anebo to prostě není pravda?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: kjanik112*
Datum: 22.06.13 23:45

Já si myslím, že je to není pravda a jedná se jen o výmysl bolševických agitátorů. Každá diktatura lichotí dělnické třídě, tvrdí o ni, že je nositelkou všeho pokrokového. Goebelsův výrok z počátku 30. tých let: "Vzhůru do továren, kdo má dělníka, má lid", komunisté to celé převzali. Vezmeme-li v úvahu obrovský a široký rozsah Nerudova díla, tak těch pár veršů o dělnících je přímo zanedbatelné, napsal je jen tak mimoděk. Rozhodně to nebyl dělnický agitátor.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.06.13 00:38
avatar

Já zpracovávám Nerudovo básnické dílo a sociálních balad tam nacházím opravdu hodně (ne o dělnících, pravda). Např. známá "Dědova mísa" je typická sociální balada. Dalším faktem je, že dřívější autoři, např. Erben, psali balady fantastické - s nadpřirozenými motivy apod. Takže Nerudovy sociální balady jsou zcela jistě jedny z prvních (napsaných česky). Potřebovala bych ale právě zjistit, zda byl přímo zakladatelem tohoto druhu české balady, anebo spíš jen jedním z prvních průkopníků. :)

Od: ben®
Datum: 23.06.13 00:59
avatar

Dobrý den, snažil jsem se něco o tom najít. Jenže internet není asi tak jistá studnice ověřených a jistých informací. Ale, zdá se, že Neruda byl v našich zemích první v tomto "oboru". Filozofická otázka zní: "Je-li někdo v něčem první, je tedy i zakladatel?" A asi z časového hlediska byl Neruda první. Asi by to chtělo položit dotaz někde, kde by ho mohl zodpovědět literární historik. Zdravím!

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 09.08.13 20:08
avatar

tak seminárka je už jistě hotová, ale pokud byste měla nastavené přeposílání odpovědí, kdyžtak pro pobavení: doufám, že jste nezapomněla na jeden významný zdroj k této otázce - "Neruda si pro své Hřbitovní kvítí chodil kolem Richthofenky" (cituju zpaměti, snad ne moc nepřesně) - to byl v dobách předsametovkových dost populární citát - přímo od Julia Fučíka... (nepochází ovšem z nějaké literárněvědné studie, Fučík napsal snad tři fejetonky (možná by se žánr dal specifikovat líp) k dřívější české literatuře a ten o Nerudovi byl jedním z nich)

ono zakladatel české sociální balady zní trochu školsky; no, Neruda asi docela dobře takovým zakladatelem mohl být;
mimochodem, kdo byl ale teda poslední mohykán české sociální balady? - Jindřich Hořejší? (nevím, nečetl jsem), nebo dokonce ještě dřív - Wolker, Seifert v počátečních básních?
(poslední česká balada vůbec, to bych možná i věděl - MIlan Kundera snad se své druhé sbírce - balada o vojáčkovi prezenťákovi, co se nakonec zastřelil (boužel nemám po ruce papíry, ze kterých bych to zjistil přesně), anebo možná dokonce nějaká podivná docela rozsáhlá epická básnická skladba kolem poloviny 80.let snad o nějakém zastřeleném pohraničníkovi (? - už si to moc nemamatuju, ani autora /nijak -ani tehdy- známé jméno; snad to vyšlo v ČS spisovateli/ -, ale byla to i v tehdejší době raritka))
- aneb tip na další seminárku...?

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.