Slova podřazená

Od: Datum: 14.06.13 14:47 odpovědí: 4 změna: 14.06.13 18:26

Ahoj, myslíte, že lze najít slova podřadná ke slovu mýtina? Dle mého to může být tak pařez...(může to být i hmyz, bylina, slepýš...apod?). Řekla bych, že hmyz má nadřazené - živočichové, slepýš buď hadi nebo živočichové...nevíte, jaké jsou pravidla? Jesti třeba u pojmu škola může být balon (je přece v tělocvičně, hrnec...v kuchyni). Je to divné, ne?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: ron*
Datum: 14.06.13 15:28

Ahoj, řekla bych že podřadné slovo slovu mýtina může být paseka.

doplněno 14.06.13 17:02:

Ano, také jsem přemýšlela, jestli není paseka spíše synonymum. Možná k slovu mýtina ani podřazené slovo není. Je to opravdu zapeklitý problém.

doplněno 14.06.13 17:29:

Bene, to je v pořádku,;) já to neberu jako zpochybnění odpovědi, ale jako zajímavou diskusi. Jsem velmi zvědavá na ostatní příspěvky . Školáky také lituji.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 14.06.13 15:38

Především upozornění _ slapýš není had, takže nadřazené slovo může být třeba plaz, ale i živočich, asi.

Jinak bych si nebyl tak jist, že zrovna pařez j ehyponymum k mýtině. Třeba vztah zvíře - pes je takový, že každý pes je zvíře, ale ne každé zvíře je pes. Podobně ovoce - jablko. Ale nezdá se mi, že by pařez byl druh mýtiny. I když třeba v http://skolakov1.sweb.cz/CJ2/vyznamslov/souradna1.html se uvádějí podřazená slova ke škole: tabyle, aktovka, tělocvična, počítadlo. i když se mi to takúplně nelíbí. Ovšem čeština není matematika, i když má svou vnitřní logiku, přesné definice často nevede a odpovědi na takovéhle otázky mohou záležet na mém uvážení.

Takže jsem moc neporadil, až na toho slepýše,.

doplněno 14.06.13 16:05:

tabule, ne tabyle.

Jinak mne zaujala odpoved ron. Jen si nejsem úplně jist, jestli to není naopak, nebo dokonce jestli ta slova nejsou na stené úrovni. To je ta čeština.

Od: ben®
Datum: 14.06.13 16:40

Dobrý den, tak on ten pojem je asi správně "slova podřazená" a "slova nadřazená".

slova podřazená ke slovu mýtina? (28)". Ale, rozumnou odpověď jsem tam neviděl - pouze dohady. Zdravím!

P.S. Myslím, že mýtina a paseka = synonymum.

doplněno 14.06.13 17:10:

ron - já jsem nechtěl zpochybnit tu Vaši odpověď. Ale, protože to je zajímavé, tak jsem trochu pátral na internetu. A školní děti trochu lituji - pokud to je zadání úkolu. Nevím, co jim toto dá do života. Jinak doufám, že se do této debaty ještě někdo přidá a vloží jednoznačnou odpověď - pokud existuje.

doplněno 14.06.13 18:35:

bruno2 - tak by to mohlo být např. takto: pařez, tráva, keř, mech, kámen, houba?

doplněno 14.06.13 18:52:

bruno2 - děkuji Vám za to vysvětlení. Ano, musí se trochu namáhat mozek.

Datum: 14.06.13 18:26

Slovo podřazené neboli hyponymum ke slovu mýtina může být i pařez ( a je nutné přidat další podobná slova). Hmyz, bylina, slepýš - to bych nevolil. Udělejme si zkoušku - jaké je nadřazené slovo ke slovům hmyz, bylina, slepýš? Těžko bychom takové slovo hledali - nikoho by slovo mýtina nenapadlo. Hyponymum ke slovu škola: balón asi ne, spíše bych napsal učebna, tělocvična, tabule, sborovna. Uděláme si zase zkoušku - nyní to funguje. Domnívám se, že slova podřazená jsou vždy z téže pojmové oblasti, musejí být navzájem slovy souřadnými a je jich vždy více. Nestačí tedy tělocvična - balón, nýbrž je vhodné použít např. bradla, hrazda, žíněnka. Tak tedy více slov ze stejné pojmové oblasti je podřazeno jednomu slovu, které je vůči nim nadřazeno.

doplněno 14.06.13 18:43:

Bene, váš příklad bych uznal, snad s výjimkou slova kámen; ten se přece jen z této pojmové oblasti vymyká. Řekl bych, že tato problematika má blíže k logice než k jazyku. Hledáme-li nadřazené slovo ke slovům podřazeným, máme tím těžší úkol, čím méně je podřazených slov uvedeno. Podobné úlohy se často vyskytují v různých inteligenčních testech.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.