Učitel chce vidět lékařskou zprávu

Od: Datum: 13.06.13 17:21 odpovědí: 16 změna: 16.06.13 23:16

Dobrý den,

prosím o radu:

Muj učitel na VŠ chce vidět jako omluvenku lékařskou zprávu. Mám pocit, že na to nemá právo, zvlášť když jde o návštěvu gynekologa. Nemohhu to najít v zákoně a učitel vyhrožuje, že mi napíše jinak nula bodů ze zkoušky.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 13.06.13 17:23
avatar

Učitel samozřejmě nemá na nic podobného právo...

Musí mu stačit omluvenka od lékaře.

Nic v zákonech nehledejte...a učitele odkažte do patřičných mezí..

Zda je to lékařská zpráva od gynekologa, nebo od zubaře je zcela lhostejné..

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 13.06.13 17:37

Souhlas s Martinem, navíc se na to vztahuje lékařské tajemství. Do toho, jakou máte zdravotní anamnézu je Vašemu učitelovi při vší úctě Ho*** *frajer*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.06.13 17:36

Zajistěte si nějaký důkaz o tom, že učitel od Vás vyžadoval skutečně lékařskou zprávu a že jste mu skutečně předložila potvrzení o návštěvě lékaře opatřené Vaším jménem, datem návštěvy a razítkem a podpisem lékaře. Třeba nahrávku na mobilní telefon nebo svědectví kolegyně, která byla u toho. Pak podejte stížnost na vedení školy a učitel bude mít horké chvilky!

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 13.06.13 18:34
avatar

*ee* to si dela srandu ne? lekarske tajemstvi , at mu staci omluvenka , staci napsat rektorovi at ho umravni...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: k2
Datum: 13.06.13 19:11

Ja bych byl narozdil od predchozich radcu trochu opatrnejsi s posilanim do patricnych mezi ci stiznosti na vyssich mistech.

To cim ne/lze omluvit absenci na zkousce stanovuje zkusebni rad dane skoly ci jine na nej navazujici predpisy. Pominu-li takovety kecy, ze kazdy student by se s nimi mel seznamit, tak se hlavne tyto pozadavky mohou lisit na ruznych skolach.

Zde treba katedra matematiky VSE:

http://kmat.vse.cz/pro-studen…mlouvani-na-zkousku-z-4mm101/

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mojo
Datum: 13.06.13 19:29

Podle mě, informace o zdravotním stavu patří mezi citlivé osobní údaje (viz zákon o ochraně osobních údajů, 101/2000 Sb., §4, odst. b) a učitel je může dostat jen s Vaším souhlasem. Který za určitých okolností v tomto případě nelze vyloučit. Obecně by mu mohla stačit omluvenka.

Na normální VŠ nic takového neexistuje, nikdo si na žádné omluvenky nehraje. Tam jsou jasně daná pravidla určená nějakým řádem, podle kterých se hraje a která platí. Setkávají se tam zodpovědní dospělí lidé, kteří se sami rozhodují a jsou připravení nést důsledky svých rozhodnutí a nejsou k tomu nutná razítka od nikoho druhého.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mojo
Datum: 13.06.13 19:32

Vyhledal bych si studijní řád Vaší VŠ a zjistil možnosti omluvy na zkoušku, případně to konzultoval na studijním oddělení. Učitel se musí řídit předpisy, takže mu musí stačit to, co požaduje studijní řád.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.06.13 19:45
avatar
Žádný studijní řád nemůže být nadřazen zákonům .
Ohodnoceno: 2x
 
Od: mojo
Datum: 13.06.13 20:32

Žádný zákon nezakazuje sdělit dobrovolně druhé osobě údaje o svém zdravotním stavu.

Nehledě na to, moje poznámka je o něčem jiném: studijní řád může omezit požadavky učitele, takže nebude moct vyhrožovat 0 za zkoušku. Jestli 0 přijde, bude to jasný důvod k nějaké stížnosti.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.06.13 20:36

Máte sice pravdu, ale pořád tu není důvod sdělovat někomu dobrovolně svůj chorobopis a už tuplem ne člověku, kterému do toho nic není ani podle školního nebo jakéhokoliv jiného řádu či rádoby nařízení.

doplněno 14.06.13 04:39:

Aha, takže podle Vás je lepší, když celý učitelský sbor a né-li rovnou celá škola bude vědět, jaké má či nemá tazatelka gynekologické problémy? To snad nemyslíte vážně?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mojo
Datum: 13.06.13 20:39

Jestli jsem to dobře pochopil, jantheria taky něco chce - zkoušku. Takže Vámi uvedené důvody sice mohou být správné, ale mohly by bránit dosažení cíle, čili jsou nepoužitelné.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mojo
Datum: 14.06.13 18:30

Jde o to, že Vaše věta "Žádný studijní řád nemůže být nadřazen zákonům ." nedává v tomto případě smysl, je mimo.

Nikdo netvrdí, že SŘ je nad zákony, ale to, že v něm může být určen způsob, jak se omluvit na zkoušku, a ten způsob jistě bude v souladu se zákonem. Studijním řádem je učitel vázán, takže jednoduchý odkaz řeší celý problém.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: jantheria
Datum: 16.06.13 23:16

Ve školním řádu právě stojí: dle požadavků učitele takže jediné omezení je zákon o ochraně osobních údajů :

Od: kokyno*
Datum: 14.06.13 14:40

Vyloženě lékařskou zprávu nemůže a ani nesmí chtít.

Ovšem může chtít "nějaký papír o tom že jsi byla nemocná", tedy ne jenom razítko a podpis, aby to nebylo tak, že když nechceš na zkoušku, tak jdeš na kožní a řekneš že máš mastné vlasy, anebo se prostě objednáš na preventivku nebo očkování.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.06.13 15:37
avatar

Dobrý den. Jde o to, co si kdo pod pojmem lékařská zpráva představuje. Učiteli bude určitě stačit, pokud přinesete zprávu od lékaře, že jste se dostavila do ordinace tehdy a tehdy kvůli závažným zdravotním potížím, které si vyžádaly buď akutní ošetření či tolik a tolik dní neodkladné domácí léčby. Z toho je zřejmé, že jste si nebyla nechat dát napsat např. jen antikoncepci na místo školy. Na podrobnosti právo nikdo nemá. Na to, aby Vám učitel dal 0 bodů ze zkoušky, učitel právo má. Takže doložte, že Vaše návštěva na gynekologii nesnesla odklad a byla akutní. Toto učitel jistě požadovat od Vás může.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: jantheria
Datum: 16.06.13 23:14

Dobrý den

Děkuji všem za odpovědi,

učitel opravdu myslel a popsal lékařskou zprávu a poslal me pryč s potvrzením s razítkem a telefonem na ošetřijícího lékaře. Ale pravděpodobně byl ve špatném rozmaru a po mém upozornění na citlivost udajů a odkazem na právo o ochraně osobních údajů, se rozhodl že mi omluvenku uzná.

Btw: je to matikář a zároveň ředitel střední školy a ti zavádějí někdy šílene moresy

Další z problémů hodný k diskuzi je že lékař není v žádném případě povinen potvrzení vystavit, což může být taky pěkně ošemetná situace.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.