Jak zjistit funkci?

Od: Datum: 11.06.13 16:13 odpovědí: 2 změna: 12.06.13 06:46

Ahoj, znám konkrétní hodnoty a,b,c, kdy hodnotě a odpovídá hodnota z, hodnotě b hodnota y, které rovněž znám, a hodnotě c odpovídá hodnota x, kterou však neznám. Dejme tomu, že by to měla být nějaká spojitá funkce, jenže nevím, zda je konkávní, konvexní, nebo co. Mohu nějak zjistit znění funkce, abych si mohl dopočítat další hodnoty d,e... a k nim zjistit protihodnotu na opačné ose?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 11.06.13 16:36
avatar

Bez nějakých dalších předpokladů o neznámé funkci ji nezjistíte. Znáte-li dva body na grafu (tedy to, co píšete), můžete jednoznačně vypočítat hodnotu lineární funkce, která tomuto zadání odpovídá (neboť přímka je určena dvěma body), ale ž kdybyste třeba hledal kvadratickou funkci, dostanete nekonečně mnoho možností.

Uvažte: to, co víte, vám umožní sestavit dvě rovnice (totiž f(a) = x, f(b) = y); bod c vám není k ničemu, když hodnotu z neznáte. Lineární funkce má tvar f(u) = A + Bu, tedy neztáte dva koeficienty a můžete je spočítat, ale už třeba ta kvadratická funkce bude obsahovat tři neznámé koeficienty: f(u) = Au² + Bu + C.

doplněno 11.06.13 17:25:

Trochu jsem přehodil přiřazení hodnot, doufám, že si to rozšifrujete.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: luke237
Datum: 12.06.13 06:46
Takovych funkci, ktere prochazeji dvema body ( [a,z] a [b,y] ) a maji hodnotu (tj. jsou definovane) ve tretim bode ( [c, f(c)] ) jsou miliony.
Jedine jak pise Kartaginec, ze by jsi se omezil na linearni funkce (= primky). K urceni jejich predpisu ti ty dva body staci a po dosazeni pak ziskas tu funkcni hodnotu v bode "c".
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.