Torricelliho pokus

Od: Datum: 09.06.13 11:27 odpovědí: 4 změna: 09.06.13 12:25

Zdravíím,

chtěla bych se zeptat na tento příklad...

Martina provedla následující pokus.Připravila si skleněnou trubici o délce 85 cm,která byla na jednom konci zatavená .Naplnila ji lihem ,pak zakryla otvor trubice a ponořila ji dnem vzhůru do nádoby naplněné lihem.

a)Vyteče líh z trubice? Svoji odpověď zdůvodni.

b)Změnil by se výsledek jejího pokusu ,kdyby místo lihu použila rtuť?Svoji odpověď zdůvodni.

V pondělí mám velký test z fyziky. A tuto látku moc nechápu.Tak budu ráda za každý komentář.

Děkuju. :)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: mowla*
Datum: 09.06.13 11:36

Těžko budeš shánět líh (a rtuť neseženeš vůbec) - ale klidně si princip vyzkoušej s vodou (namísto skleněné trubice použij třeba vázu nebo lahev) - a zkus popsat, co se stane a proč, pak to ´dopilujem´... ;)

doplněno 09.06.13 11:51:

Jistěže "je na to" vzorec... Ale pokud nepochopíš děj, je ti pouhé ´nabiflování´ vzorce k ničemu. A kromě toho - podle dotazu máš popsat ´průběh´ pokusu, ne? :-D

doplněno 09.06.13 12:32:

Figurku - Myslíš to dobře, ale nevhodné slovo někdy ´napáchá´ divy... ;) Nezáleží na hmotnosti kapaliny, ale na její hustotě...

Ohodnoceno: 1x
 
Od: natalkaa
Datum: 09.06.13 11:38

no jasněěě,
jenže na to je nějaký vzorec

Datum: 09.06.13 12:13
avatar

Kdybych chtěl rýpat, tak bych napsal, že samozřejmě nevyteče, když má trubice zakrytý otvor, ale ono je to samozřejmě míněno tak, že ho Martina zakryla přechodmě, aby mohla trubici do lihu ponořit.

Fyzikálně jde o vyrovnání tlaků: tlak lihu či rtuti v trubici, (který vypočteme jako váhu (tíhu) sloupce o jednotkovém průřezu (hlídej si jednotky!) a ten vypočteme pomocí objemu sloupce (který bude čísleně roven jeho výšce) a hustoty lihu či rtuti) musí být roven atmosférickému tlaku. Ten odpovídá přibližně 10 metrům vodního sloupce, jak zaregistroval už Galilei. (Vzorec? Pocle těchto pokynů ho jistě odvodíte.)

Jak praví Mowla, sama ten pokus těžko zrealizujete, rozhodně ne se rtutí, ale můžete si ho prohlédnout na videu:

http://fyzmatik.pise.cz/520-torricelliho-pokus.html

doplněno 09.06.13 12:16:

Omlouvám sae za hodně šroubovanou větu, kterou jsem díky tomu pokazil gramaticky, berte to třeba jako test, jestli tomu rozumíte.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 09.06.13 12:25
avatar

jj, úloha na Torriceliho tlakoměr.

Kapalina nevyteče, ale jen vlastní vahou poklesne. Jasná věc, nic složitého. Zajímavější je to, co se stane nad tou kapalinou. V trubici nad hladinou kapaliny vznikne vakuum. Je to divné, ale je to tak.

Pokles hladiny samozřejmě závisí od atmosférického tlaku a od hmotnosti kapaliny. Čím je kapalina hmotnější a tlak vzduchu menší, tím víc hladina klesne.

Takto fungují rtuťové tlakoměry pro měření tlaku vzduchu, co dnes uvidíš tak snad někde v muzeu.

No ale jak jsme kdysi zkoušeli ve škole, líh se ve vakuu rychle vypařuje. Takže ti hladinka lihu v trubici pojede dolů a líh stejně nakonec za pár dní vyteče. U rtuti to vypařování a vytékání prý trvá celé věky.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.