Čí země toho víra

Od: Datum: 01.06.13 19:02 odpovědí: 5 změna: 02.06.13 08:57

Dobrý den , dostali jsem za DU zjistit co to znamená "čí země toho víra" na NETU jsem neco našel ale nejsem si tím jistý . Muj názor je , jak už z té věty vyplívá že to znamená jakože v každé zemi muže být víra jakou si sami zvolí. Tak jsem se přišel zeptat co Vy na to?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 01.06.13 19:23
avatar

To ani ne. Já to chápu tak, že ten, kdo vládne dotyčné zemi prosazuje svou víru v celé zemi. Přeneseně se to dá ilustrovat třeba na komunistech - ti potlačovali jakoukoliv víru, kromě ,,socialistického smýšlení´´ale také třeba islám - kde se dotaly k moci příznivci islámu, tam je jakákoliv jiná víra brána jako něco, za co se zabíjí. Podobných příkladů se jistě dá v historii i současnosti nalézt mnoho.

BTW - to vyplívá - to je fakt strašné *ee*

Ohodnoceno: 2x
 
Od: mmq®
Datum: 01.06.13 19:37

Díky. BTW Chybička se vloudí :D

Od: ben®
Datum: 01.06.13 19:36
avatar

Dobrý den, také bych to chápal tak, že vládce země si prosazuje určitou víru a to vcelku bez ohledu na lid a jeho přání. Takže, pokud se změní vládce, tak se může změnit i víra. Lze to chápat doslovně nebo i v přeneseném významu tohoto rčení. Zdravím!

doplněno 01.06.13 19:57:

claire - asi máte pravdu. Otázkou je, zda byl zadán úkol vysvětlit to rčení nebo ho přiřadit ke konkrétní historické události. To by měl vědět tazatel a pak si z našich odpovědí vybere.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: claire*
Datum: 01.06.13 19:43

Názory kolegů jsou pochopitelné, ale mylné. "Čí země, toho víra" bylo heslo tzv. augšpurského náboženského míru z r. 1555, který řešil náboženské spory a války v Evropě (katolictví vs. protestanství).

http://cs.wikipedia.org/wiki/Aug%C5%A1pursk%C3%BD_m%C3%ADr

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 02.06.13 08:57
avatar

Tenhle termín prý pochází z konce středověku a z náboženských válek, které nikdo nevyhrál. Ani králové protestanti, ani králové katolíci neměli dost síly, aby ty druhé vymydlili z mapy Evropy. Tehdy to v Evropě vypadalo trochu jinak, než dnes. Král byl absolutní vládce. To slovo absolutní tady znamená, že mu patřila celá zem i s jeho poddanými. Všechno bylo královo, i lidi v království. Jakou víru měl král, takovou víru museli mít i jeho poddaní.

jj. Nejen ve středověku, ale i v novověku stále ještě platí, že obyčejným člobrdíkům nic jiného nezbývá, než víru svého mocipána přijmout.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.