Angličtina - překlad

Od: Datum: 20.05.13 23:00 odpovědí: 4 změna: 20.05.13 23:44

Prosím o překlad následujícího textu do češtiny: What do you like most about it? I love travel. I have been all over the world chasing hurricanes. It is exciting to end up in different cities and different countrie day after day. If you are meteorologist, you have to love flying. I also love working with top scientists. I have learned so much from them. For me, it is like a classroom in the sky. What is an average day like? There is no such thing as an average day in my job! It all depends on the weather, and you can´t control that. We often taky off at a moment´snotice to chase storms. I am the one who decides whether we fly low through a storm. I don´t want to take us into a hurricane that could be particularly nasty. Have you made any sacrifices to do this job? Yes, one big one. I´m away from my family. They all live in the UK. My wife´s with me, of course, but her family is also in the UK, so we´re pretty cut off from all of them. What would you ike to do next? I´d like to join a space progrmme and be the first meteorologist in space, but I haven´t come up with an experiment to do in space yet. There aren´t any hurricanes! What advice would you give to someone who wanted to do your job? Study maths and science and get a degree in meteorology. I´ve taken the hurricane hunter path, but you could be a weather forecaster or do research. It´s a fascinating subject and the pay´s pretty good.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: askmenow*
Datum: 20.05.13 23:13

Nebylo by lepší se o překlad pokusit a nechat si jen poradit s částmi, kterým nerozumíte?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: marcelka*
Datum: 20.05.13 23:27

Bohužel nerozumím každé druhé větě, proto jsem to sem napsala celé.

Od: askmenow*
Datum: 20.05.13 23:38

Tak aspoň povězte účel, pro jaký překlad potřebujete, přecijen je potřeba jinak důsledně přistoupit k textu pro vaši zajímavost, k úkolu atd.

doplněno 21.05.13 16:32:

Myslela jsem si to. O to více by to chtělo sem dát to, co přeložit umíme. 1. tady většina z nás cizí úkoly nedělá, 2. nemá cenu vám to překládat mimo vaši úrovoveň dobře, protože prostě to vám nepomůže (a ještě to může učitel poznat) 3. když vám to celé přeložíme, nic vám to nedá.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: marcelka*
Datum: 20.05.13 23:44

Potřebuji to mít přeložené do školy. Budeme muset odpovídat na otázky ohledně tohoto textu.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.