Nejznámější souhvězdí?

Od: Datum: 19.05.13 10:02 odpovědí: 10 změna: 21.05.13 15:58

Ahoj, potřebovala bych vědět, jaká jsou taková nejznámější souhvězdí (je jedno jestli na severní nebo na jížní obloze),, děkuji za odpovědi

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 19.05.13 10:06

To je fakt tak těžké si to najít? Jen z hlavy - Velký vůz, Malý vůz, Orion a z jižních určitě Jižní kříž.

Jinak např zde:

http://r.udanek.sweb.cz/souhvezdi.html

Ohodnoceno: 0x

Datum: 19.05.13 10:11

napiš že na severní obloze je nejznámější Velký vůz, Kassiopea a Orion.

Na vzdálenější jižní obloze je pěkných souhvězdí dost málo a navíc je pojmenovávali námořníci. Takže se jmenují Příď, Záď, Plachty, Kružítko atd. Nejznámější mezi nimi bude asi Jižní kříž.

Od: hop®
Datum: 19.05.13 10:23

Velká a Malá Medvědice...

Datum: 19.05.13 10:49

sever Velký vůz jih Jižní kříž

Datum: 19.05.13 11:18

Velky vuz neni souhvezdi!*cteni*

Ohodnoceno: 2x

Datum: 20.05.13 11:16

*palec* Důležitá poznámka.

doplněno 20.05.13 11:39:

Hopíku, aby se v tom prase vyznalo*smich*

Od: hop®
Datum: 20.05.13 11:27

Jo, také už jsem psal o Velké Medvědici... ;)

Ale nevím, jestli je Malá Medvědice nebo Malý Medvěd, názory jsou různé... :)

Datum: 20.05.13 11:36

hope nevšímej si idiotských narážek na Velký vůz. Protože všechno je správné a ted´jde jen o to zda se v tom někdo piplá. Velký vůz je lidový, Velký medvěd je OK, Velká medvědice je asi nejlepší a správně je to Maior Ursus pokud mě nějak zakladní latinské podvědomí neklame ( nechci googlovat a ověřovat si to)

Jinak nevím kam koukáte na oblohu, ale opoměli jste Kasiopeu. A když už říkáte Velký vůz, tak je dobré připojit Andromedu. Jinak nejčastěji jsou snad vidět Kuřátka (Plejady) a Severní koruna. A když napíšete Orion, je vždy vidět i malý pes, protože je tam nejlépe a nejvíc svítíci hvězda kterou u nás vidíme (Sirius).

doplněno 22.05.13 10:02:

Reguji na host dole pode mnou:

Labut´? No LOL, jsem zvědav zda bys ji vubec našel. On to vyguglovat umi každy dement. Jinak Labu´t moc zajimava není, i když je krásně vidět. Obsahuje jednu z třech krásných hvězd trojuhelníku. Ted zas běž guglovat, abys mi napsal zas nějaké koudro. p.s. vím že gugulovat se píše google, tak si nech upozornění.

Kartaginec : LOL taky jen gugluješ a pak píšeš? Je jasný, že Velký vůz je jen část o které píšeš, ale opoměl jsis vyguglovat dvojhvězdy, takže jich není ani 7. A abych nezapoměl, některé hvězdy často ani nevidíme, protože jsou dost slabé ( ve velkém vozu).

A jěště pro toho vola co zdůraznil labut´. Kdo najde labu´t , tak už najde i Lyry a Orla. Protože jsou propojeny ... (hvězdy, pokud si pamatuji Deneb, Vega a Altair ( myslím) )

Z porad´te se stava soutěž v získavaní bodů a rychlosti guglovaní? Jak povrchní ...

doplněno 22.05.13 20:12:

Jj, jasný, velká medvědice, je vlastně celé souhvězdí a velký vuz část, ale to pak můžeme říct, že velký vuz neexistuje, protože poukazujeme jen na část souhvězdí, tedy hlavní hvězdy.

Jinak znalec nejsem, jen mě to kdysi zajímalo, a tak si to pamatuji a občas ještě koukáme na oblohu. Perseidy byly loni super. Jinak jsem byl i majitelem Newtona tedy v přepočtu dalekohledu o delce 240 cm. Ale ve městě to je k ničemu, tak se pak prodal.

Latinské nazvy si pamatuji z turistiky, a pak už není problém si to pospojovat :)

Sranda je jak jdeš koukat na hvězdy, tak je jich tolik, že nevidíš nic, buď pro mraky nebo pro miliony hvězd.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 20.05.13 19:59

Ověřoval jsem to, ten tvar mi přišel spíš jako maskulinum; a skutečně Velká medvědice je Ursa major. A když už jsem si to ověřoval, ověřil jsem si také, že Velký vůz není lidový název souhvězdí Velké medvědice, ale název jen jeho části - asterismu tvořeného sedmi nejjasnějšími hvězdami Velké medvědice.

doplněno 22.05.13 11:22:

Fidonet: přečti si můj příspěvek ještě jednou. Můj první impuls byl ten, že mé základní latinské povědomí mi říkalo, že Maior Ursus nemůže být Velká medvědice (Ursus major by byl Velký medvěd; a i ten zápis maior mi přišel podezřelý, ale to je zřejmě jen přepis), takže jsem to ověřil. Co se pak týče velkého vozu, rovněž mi má paměť říkala, že je to součást Velké medvědice, která se s celkem čaasto zaměňuje. Jinak se omlouvám, Tvé příspěvky ukazují, že jsi větší znalec hvězdné oblohy než já, ale z tvého příspěvku mi nebylo tak úplně jasné, že chceš říci, velký vůz je lidové označení části, vypadalo to, jako že říkáš (máš na mysli) "velký vůz je lidové označení Velké medvědice". Tak jsem si to taky ověřil. Takže: jednak na googlování v principu nevidím nic špatného, jednak ale právě v tomto případě neplatí, že bych "jen googloval" (LOL). Takže to neber tak, že tě opravuji (velký vůz), je to doplnění..

Jinak si dovolím vložit obrázek. Moc se omlouvám, že jsem si ho vygoogloval (LOL), ale on se mi líbí.

Od: host
Datum: 21.05.13 15:58

Nejznámější souhvězdí jsou

a) ta, která poznáme a umíme najít, tedy ta, která už tu byla uváděna: velký vůz, malý vůz, labuť, orion (typické tři hvězdy v pásu), takové to dvojité wé, kuřátka (plejády - typická hvězdokupa), ostatní v přesvětlené krajině už jsou těžko vidět, možná tak někde na venkově

b) ta, jejichž názvy známe a dokonce popořadě: beran, býk, blíženci, rak, lev, panna, váhy, štír, střelec, kozoroh, vodnář, ryby a pak i ty o nich jenom slýcháme - jižní kříž a kurziozní souhvězdí honicích psů a podobně.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.