Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Hasící přístroj - rozpouští polystyren

Od: lightknightcz* odpovědí: 7 změna:

Dobrý den.

Jednou jsme s kamarády našli nejspíše hasicí přístroj (tedy aspoň tak vypadal - červená lahev s kohoutkem). Lahev ale měla zvláštní trysku - byl to kohoutek jako u starých vodovodních baterií. Pamatuji si, že po otevření zevnitř vystříkla nějaká kapalina. Lahev byla nejspíš pod tlakem, kapalina stříkala asi 2m daleko. Ale - jakmile se kapalina dostala na blízkou polystyrenovou drť (velké i malé kusy, i jednotlivé zrnka), polystyren se rozpustil. Tenkrát nám to přišlo děně zajímavé, tudíž jsme takto rozpustili polovinu relativně velké hromady polystyrenu. Ale teď, když se ve škole o organických látkách učíme, mě to děsí, protože nevím, co jsme to tenkrát našli a jestli tam toho není víc. A tak se ptám - neví někdo, co by to mohlo být za látku?

LightKnightCZ

 

 

7 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hodnocení

0x
avatar fatalwir

Nějak si nedokážu představit, že by v hasícím přístroji byl třeba acetylen. *smich*

A umíte si třeba představit tetrachlorový přístroj? :)

 

ben®
hodnocení

0x
avatar ben

Dobrý den, tak polystyren "žere" vcelku dokonale aceton a kapaliny, které ho obsahují (např. ředidla).

Zdravím!

doplněno 13.05.13 09:22:

magdon - tak, z původní otázky nebylo jisté o jakou šlo láhev. Tazatel to nevěděl jistě a v závěru se ptal, která chemická látka "žere" polystyren. V tomto kontextu je má odpověď myšlena. Ale, souhlasím, že hasit acetonem, toulenem nebo benzínem by bylo "konečné řešení" - zase by se nemusel nic opravovat.

*sok* Aceton v hasícím přístroji? *haha* Z Vás by byl dorej požárník.

 

beta*
hodnocení

0x

 

jabraka*
hodnocení

0x

Tetrachlorový hasicí přístroj kromě sněhového,umožňuje bez nebezpečí hasit elektrická zařízení.To nebezpečí může ale vzniknout potom,při rozkladu tetrachloru může při vysokých teplotách vznikat fosgen.Dusivá bojová látka.

JABRAKA

 

hodnocení

0x
avatar magdon

Je to tetrachlórový hasící přístroj, dříve hojně používaný v motorových vozidlech. Umí hasit elektrická zařízení a kapaliny (benzín), ale smí se používat jen ve větraných prostorech (jak píše Jabraka, může vznikat fosgen). Lze použít jako výborný odmašťovací prostředek, ale pozor, žere plasty.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]