Předposlední - slovní druh

Od: Datum: 05.05.13 10:16 odpovědí: 13 změna: 06.05.13 11:11
Ve větě: Domek Lidčiných rodičů je předposlední v ulici.Otázka je jaký slovní druh je slovo předposlední.Díky
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: strv99*
Datum: 05.05.13 10:35

Nevím to jistě, ale myslím si, že je to číslovka řadová (4).

80% jistota.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 05.05.13 10:54

Páni. Já se budu asi muset vrátit do školy. Já bych řekla, že je to přídavné jméno.

Od: pt®
Datum: 05.05.13 11:45

Kolikátý je domek v ulici?

"předposlední"

takže = číslovka

Datum: 05.05.13 12:20

Jaký je to domek?

ten předposlední.

Vedle něj je nejposlednější.

Přeci jen bych to viděl na přídavné jméno (http://ssjc.ujc.cas.cz/search.php), byť je to spřežka přd + poslední

Slovník uvádí:

předposlednípříd. jsoucí v něj. místním n. časovém pořadí druhý od konce: p. slabika slova; p. kapitola; p. v řadě; p. vůz rychlíku; p. den v měsíci; běžet p. kolo; → přísl. předposledně: p. odešel s nepořízenou

Od: pt®
Datum: 05.05.13 12:34

Jo, jo, "kartaginec"

Řadové (ordinální) _ označují pořadí (odpověď na otázku kolikátý?): osmý, poněkolikáté. Gramaticky jsou zpravidla ve funkci přídavného jména nebo příslovce.

http://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cesk%C3%A9_%C4%8D%C3%ADslovky

Ohodnoceno: 1x

Datum: 05.05.13 12:44

Takže?

Sice si nedovedu moc představit, jak něco může být nejpředposlednější, (jazyková příručka to uvádí), ale přesto slovník spisovného jazyka českého zařazuje předposlední mezi přídavná jména.

Tvrzení "Gramaticky jsou zpravidla ve funkci,,," moc nerozumím, sbnad tak, že se skloňují jako přídavná jména?

doplněno 05.05.13 12:50:

Popravdě sám jsem byl "v pomuykove" a tak jsem se obrátil na autority.

doplněno 05.05.13 13:09:

A ještě jeden citát:

Číslovky řadové jsou v Příruční mluvnici češtiny vymezeny jako kvantitativní
vyjádření umístění v pořadí jedinců téhož druhu: nultá minuta, první závodník, desátý
den, stý, tisící, miliontý atd. Číslovka druhý má v hovorovém i neutrálním projevu také
význam "jiný". Např.: Nechoď v téhle košili, vezmi si druhou (jinou). V rámci
řadových číslovek vymezují autoři i neurčité číslovky (např. několikátý) a řadí k nim
i slova poslední, předposlední. Slovník spisovné češtiny pro školu a veřejnost však tato
slova označuje jako přídavná jména.
(http://is.muni.cz/th/105721/p…omova_prace-konecna_verze.pdf)

Datum: 05.05.13 13:18

Kartaginec. Takže co? Co to vlastně je *zed*? Já byla na začátku přesvědčená že př.jméno, teď se kloním k tomu, že je to nenasycená kyselina z čeledi kočkovitých *sok*

Datum: 05.05.13 16:22

Jak já to mám vědět? Chvíli jsem si myslel, že už to chápu, ale...

Nejsoíš si budu muset přečíst celou tu diplomku z předchozího odkazu.

Anebo ve všední den zavolat na telefonní číslo 257531793

Jazyková poradna Ústavu pro jazyk český AV ČR, v. v. i., rozšiřuje provozní dobu telefonické linky. Od 1. 1. 2011 se mohou tazatelé obrátit na jazykovou poradnu každý všední den v době 10–12 a 13–15 hodin, telefonní číslo 257 531 793.
K témuž datu jazyková poradna zároveň přestává poskytovat bezplatné poradenství prostřednictvím klasické a elektronické pošty. Vyhotovení písemných odpovědí, posudků a expertiz je zpoplatněno a tazatelům zasíláno poštou na dobírku. Výše ceny je stanovena v závislosti na náročnosti zpracování posudku (min. 300 Kč + poštovné). Tuto částku žadatel zaplatí při převzetí dopisu. Pro eventuální upřesnění dotazu a případné konzultace prosíme tazatele o sdělení jejich telefonního čísla.
Všem tazatelům i dalším zájemcům o češtinu nadále nabízíme možnost vyhledat si bezplatně odpověď na svůj dotaz na webové stránce Internetová jazyková příručka. Veškeré připomínky a podněty k poradenským stránkám rádi uvítáme na e-mailu poradna at ujc.cas.cz. Na jazykové dotazy zaslané e-mailem již neodpovídáme.

Datum: 06.05.13 00:16

Také bych byla řekla, že jde o číslovku. Oprava odkazu: internetová jazyková příručka

Datum: 06.05.13 09:26

Blbá poznámka: nemůže to být náhodou obojí?

srovnej: sobota je předposlední den v týdnu, neděle posladní,

naproti tomu:

věnujeme se nejposlednějším z ubohých

doplněno 06.05.13 10:46:

Na čísle 257531793 expertka přípouští, že je to trochu problematické, leč sama by slovo pokládala za přídavné jméno.

doplněno 06.05.13 10:50:

Ještě jedna informace: Na facebooku je stránka

Slovní druhy.cz
kde píší: Chcete pomoct s domácím úkolem? máte možnost. Napište do diskuze na facerbooku jaký slovní druh neznáte a pokusíme se Vám pomoci.
Takže se tam diskutuje o tom, jaký slovní druh je, kupříkladu, "znal", nebo "okolí".
Ohodnoceno: 2x

Od: ladaadal*
Datum: 06.05.13 10:03

Tak teď jsem z toho taky jelen. Na první pohled jsem typoval číslovku, ale po přečtení všech příspěvků si teda taky neumím vybrat. Možná, jak píše Kartáginec, v tomto případě číslovka, v jiném přídavné jméno...? Váženě mi to vrtá hlavou.

Jinak ten nejposlednější - to je jako ještě za posledním? Vždyť to by ten poslední přestal být posledním a stal by se předposledním? Opravdu trochu nelogické slovo. Stejně jako nejnekulaťoulinkatější. Přece něco buď je kulaté (potažmo kulaťoučké) nebo není. Už jen kulaťoulinkatější by měl být víc kulatý než normálně kulatý? Jak to?*smich*

Datum: 06.05.13 11:11

Je to vskutku divné slovo (nejposlednější), nicméně když jsem pokonzultoval český národní korpus, našel hned šachových čtyřiašedesát jeho výskytů (část tady zobrazím, kdo chce víc, nechť jukne na http://www.korpus.cz/verejny.php)

Ještě divnější slovo "nejpředposlednější", pravda, nenašel vůbec.

doplněno 06.05.13 13:30:

Korpus

doplněno 06.05.13 13:36:

mám tam i ty

nejposlednější

chvíle imperia . . .

(Fuchs, Vévodkyně a kuchařka)

Datum: 06.05.13 10:47

Jsem opravdu zvědavá, jakou správnou odpověď získá tazatel ve škole. Předpokládám, že se otázka týká úkolu do školy. A věřím, že nám sem napíše, jak to dopadlo.

Sama bych odpověděla, že se jedná o číslovku.

Nějak se neorientuji v úvaze, že předpona nej naznačuje přídavné jméno. Rychlý nejrychlejší, slabý nejslabší, fajn. Ale co je to nejposlednější? Nebude to podobné jako nesmyslné slovo nejoptimálnější? Slova nejoptimálnější i nejposlednější považuji za citově zabarvená, ale nespisovná. Obě slova bez předpony nej dostatečně vyjadřují, že optimální je na samém počátku vhodnosti, poslední na samém konci nějakého výčtu. Argumentace, že někdy někdo použil slova nejposlednější a nejpředposlednější (?!) mi připadá zvláštní.

Ale v hlavě mi přitom přesto zní mariánská píseň: Ty jsi po Bohu ta nejprvnější... :)

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.