Proč černá díra pohlcuje objekty ve vesmíru?

Od: Datum: 27.04.13 20:44 odpovědí: 7 změna: 28.04.13 12:07
avatar

Dobrý večer, hledám ne netu a nemohu nic srozumitelného najít, poradíte někdo prosím? Proč černá díra pohlcuje objekty ve vesmíru? Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 27.04.13 20:53
avatar

Jsou toho na netu tuny.

jako základ třeba Wiki

http://cs.wikipedia.org/wiki/Černá_díra

doplněno 27.04.13 20:53:

Tak ještě jednou odkaz

http://cs.wikipedia.org/wiki/Černá_díra

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.04.13 21:36
avatar

Nepohlcuje je. Gravitace u ní funguje stejně jako u čehokoli jiného. Když něco hodíte, taky to padne na zem. Objekt taky padne na její povrch. (respektive "dopadne k" horizontu, pak o něm už nic nejde zjistit)

Akorát ta černá díra má "trochu" větší hmotnost, tedy trochu silnější gravitační pole. Tak, že přitahuje dokonce i fotony a tím ohýbá světlo.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: daniell*
Datum: 27.04.13 21:53

Má obrovskou gravitaci která je pro nás nepředstavitelně silná. Celá černá díra je nepředstavitelně obrovská některé jsou tak obrovské že by se do nich vlezla naše planeta několikrát.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: mike32*
Datum: 28.04.13 11:08

Některé jsou tak obrovské, že by se naše planeta do nich vešla milionkát ...

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 27.04.13 21:55
avatar

Černá díra je v zásadě hvězda o velikosti mnoha tisíc sluncí,která kolabovala gravitací do sebe a dala za vznik objektu o obrovité gravitaci a malých rozměrech.Díky té supergravitaci vše,co do ní směřuje,pohltí.Dokonce i světelné záření.Proto na venek má černou barvu.

JABRAKA

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 28.04.13 11:42
avatar

Děkuji moc, já to hledala an netu všude možně a nerozumněla jsem tomu vůbec, teď už je to přehlednější! Díky :)

Datum: 28.04.13 12:07
avatar

Ona nejen vše stahuje, ohýbá světlo, ale deformuje i čas, který se nesmírně zpomaluje (tedy z hlediska vnějšího pozorovatele, takže pád do středu černé díry, jakkoli z hlediska zúčastněného objektu velice rychlý, pro vnějšího pozorovatele trvá celé věky (i když vlastně nevím, jak chápat vazbu "vnější pozorovatel", když díky účinkům černé díry v ní nic pozorovat nemůže,;ale může si to spočítat.). Ono v těchto podmínkách se už velice silně projevůjí relatoovistické efekty obecné teorie relativity, možná přesnější než říkat, že černá díra ohýbá a přitahuje světlo je říci, že deformuje prostor, který už není aní vzdáleně eukleidovský, přímky (což jsou světelné paprsky) se začínají chovat úplně jinak, než jsme zvyklí (dá se říci, že jsou ohnuté, i když je to jen obraznévyjádření toho, že například součet úhlů v trojúhelníku není 180 stupňů atp.

Přesto se v černých dírách ukrývali heechees přen potenciálními katastrofami v okolním vesmíru (http://cs.wikipedia.org/wiki/Frederik_Pohl)

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.