Rozdíl mezi: Automatizací a Kybernetikou

Od: Datum: 24.04.13 07:00 odpovědí: 4 změna: 25.04.13 23:18

Jaký je mezi nimi rozdíl?

Mě tyto 2 pojmy jaksi splývají.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: host*
Datum: 24.04.13 07:32

zjednodušeně a laicky řečeno je

Automat - zařízení, které provádí jednotlivé operace nebo sled operací, mnohdy velmi složitých, podle předem stanoveného programu

Kybernetika - obor přidávající k automatům další možnosti logického rozhodování o průběhu funkcí a větvení programů podle předchozích výsledků činnosti. Typická byla tak zvaná kybernetická "myš v bludišti", mechnická hračka která si hledala cestu bludištěm a na základě poznatků o průchodu bludištěm se v příštím průchodu vyhnula slepým uličkám a šla již přímou cestou.

Definice obou pojmů samozřejmě najdete ve Wikipedii a dalších zdrojích na internetu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.04.13 23:18

diky, to jsem chtel slyset:)

Datum: 24.04.13 13:11
avatar

Hm. Já bych řekl, že v automatizaci se jedná o zautomatizování technických procesů, které by se jinak musely dělat ručně. Například můžete celkem jednoduše, bez elektroniky a pomocí pár mechanických prvků zautomatizovat vytápění velkého domu.

Kybernetika je technická věda o nasazení výpočetní techniky. Elektronické řídící jednotky v autech nebo průmysloví roboti už nejsou automatizace, ale kybernetika v praxi.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 24.04.13 15:47
avatar

S tou kybernetikou je to hodně zúžený pohled, spíše aplikace kybernetiky.. S kybernetikou v praxi by se dalo souhlasit, ale obecně je to věda o řízení, tedy studuje zákonitosti, které jsou společné různým systémům, mimo jiné počítečům, ale i živým organizmům, společnosti, nebo třeba i ekonomice aj.

Ohodnoceno: 3x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.