Bakalářská práce Ochrané a rizikové faktory

Od: Datum: 21.04.13 08:46 odpovědí: 3 změna: 22.04.13 13:54

Zdravim.

Pro r. 2014 mám vypracovat bakalářskou práci na téma: Ochrané a rizikové faktory působící na žáka ve škole.

Sháním nějkou literaturu, informace a zdroje k uvedenému tématu. Budu rád i za Vaše zkušenosti.

Díky za pomoc.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: host*
Datum: 21.04.13 18:27

Zkuste si do google.cz zadat "Ochranné a rizikové faktory působící na žáka ve škole" a už máte malý krůček k pronikání do tématu.

Také můžete udělat stručnou SWOT analýzu. Bude dobré uvést, na jakou věkovou skupinu je vaše práce zaměřená, protože jak víte a považujete za samozřejmé, že žáci procházejí vlivem školy i prostředí a jiné je působení ochrany nebo rizikových faktorů na dětičky nezkažené a nepoznamenané negativními zkušenostmi s radostním očekáváním školy (1. st. ZŠ) a jiné na žáky v průběhu života s různými zkušenostmi (2. st. ZŠ a zvláště žáci SŠ).

Můžete to pojmout z různých hledisek:

a) fyzických a hygienických vlivů prostoru: klima - teplota, vlhkost, větrání, zápach, atd), osvětlení, hlučnost prostředí (světlá výška stropů, velikost místností v metrech krychlových na žáka, osvětlení v luxech, velikost a směr oken, výměna vzduchu v metech krychlových za hodinu, množství iontů, hladina CO2 a vlivy na pozornost a vštípivost, atd.).

b) fyziologických - rytmus výuky a odpočinku, ranní vstávání, stravování, možnosti pohybu nebo sezení, rytmus dýchání, psychické výkonnosti, vlivy sedavého zaměstnání na krevní oběh, ventilaci (dýchání), trávení, apod.

c) sociálně psychologických - přizpůsobování prostředí, spolužákům, požadavkům vyučujících, podřízenost, potlačovaná agresivitna nebo potlačování (nebo rozvoj) přirozené hravosti, navazování společenských kontaktů, rizika vnucované submisivity ze strany vyučujících nebo dominantních spolužáků, motivující vybavení a prostředí školy, atd

d) rizika ovlivňování a přejímání světového názoru, hodnot, přesvědčení, odlišné od předchozí výchovy a poznání světa z dětství a rodinného prostředí

e) ochranářské prostředí nebo naopak patologické jevy

f) nároky na psychodynamiku dítěte, zda stačí tempu školy, nebo ho naopak brzdí v samostatném rozvoji (přehlcení informacemi, úkoly, povinnostmi a nezvládání kladených úkolů, snaha je dohnat, rezignace, vzdor, atd.).

g) atd., atd. Je to jen pár náhlých nápadů pro možnou inspiraci.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.04.13 11:51
avatar

http://www.prevence-praha.cz/attachments/article/123/Metodicke%20doporuceni%20k%20primarni%20prevenci%20rizikoveho%20chovani.pdf snad se toto hodí, je toho na nettu spousta. Dcera psala bakalářku na téma Minimální preventivní program středních škol a bez problémů se vše našlo na internetu a i knihy se stáhly.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: host*
Datum: 22.04.13 13:54

Nemusíte stahovat z internetu hotové myšlenky, jen se jimi inspirovat a použít i vlastní invenci a kretivitu. Také budete dělat vlastní výzkum, nějaké dotazníkové šetření nebo zjišťování názorů na místě.

Další zajímavé hledisko je interakce mezi učiteli (učetelkami) a žáky. Velice důležité a těžko kvantifikovatelné, je to duch vzájemného porozumění. Když mají děti hodnou učitelku a při přechodu na vyšší stupeň je učitelka náročnější a přísnější, dovede se i nevinný dětský kolektiv změnit v nelítosnou a mstítí se bestii, mnohdy i bez příčiny.

Zajímavá je i psychologie davu, dětského kolektivu, přejímání společných postojů v kladném i záporném významu a rizika z toho plynoucí.

Další kapitola sama pro sebe je používání moderních informačních a komunikačních technologií (IKT), kouření cigaret, požívání alkoholu mladistvými, atd.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.