2 příklady k vypočtení

Od: Datum: 15.04.13 21:02 odpovědí: 19 změna: 25.04.13 00:03

Zdravicko,

Potřeboval bych se naučit následující 2 příklady, jenže já je nedokážu ani vypočítat.

Pokud by se našel někdo, kdo je vypočte a napíše mi postup, budu moc rád!

Pak to pro mne bude snadnější pochopit.

Ten druhý není zase tak podstatný, hlavně ten první.

S [-4,2] r8 ... x²+y²+6x-6y-2

Předem bych chtěl poděkovat za případné odpovědi.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: jirbar*
Datum: 15.04.13 21:22

Co ten první. Pravděpodobně máš sestavit rovnici kružnice o poleměru 8 se středem viz souřadnice.

Druhý příklad bych řekl že je to rovnice kužnice se středem S[-3;3] o poloměru odmocnina z dvaceti.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 16.04.13 11:56

Dobrý; já nejse schopen v tom zadání vidět jakýkoli příklad. Jirbar asi tuší dobře, ale tušit není vědět, nemohl by to akr upřesnit?

Ohodnoceno: 2x

Od: moula*
Datum: 16.04.13 12:10

Podívej se do svého sešitu jak tě to učili ve škole!

Ohodnoceno: 0x

Od: akr®
Datum: 16.04.13 19:26

má to něco společného s kružnici. Je to obecný tvar kružnice, směrnicový tvar, nebo směrový tvar kružnice. Něco takového. Je potřeba převést rovnici z jednoho tvaru do druhého (takže se směrového (směrnicového) na obecný, a naopak).

Byl bych rád... Děkuji

Datum: 16.04.13 19:51

Hlavně to není vůbec žádná rovnice. A o něčem takovém jako směrnicový tvar kružnice jsem neslyšel. Mohlo by jít o středový tvar rovnice, ale tohle je řeč jako rozprávka. Já tam vidím dva jakési zápisy, pravděpodobne "S [-4,2] r8" je jeden příklad (ale takto zapsáno to žádný příklad není) a " x²+y²+6x-6y-2" má být druhý příklad, ale rozhodně to není rovnice. Když, tak je to kvadratická forma. Dobře, rovníce kružnice by mohla mít tvat

x²+y²+6x-6y-2 = 0 což by byl obecný tvar rovnice kružnice, nebo nějaký takový:

(x-m)² + (y-n)² = r² (r>0)

což by byla rovnice kružnice o středu [m,n] a poloměru r ("středový tvar kružnice).Ten středový převedeme na obecný tak, že závorky umocníme a vše převedeme na jednu stranu. naopak se to dělá doplněním na čtverec, což byste měli znát z výkladu o kvadtŕatických rovnicích. Je tohle k něčemu, nebo tal nerozumíš ještě něčemu, a čemu? (To se ptám proto, abychom věděli, co vysvětlovat.)t

Datum: 16.04.13 20:13

S [-4,2] r8

(x-m)²+(y-n) ²=r²

[x-(-4)] ²+(y-2) ²=8²

x-4²+(-2y) ² = 64

Datum: 16.04.13 20:39

Poslední řádek je špatně, Už proto, že kružnice musí mít u x kvadrát i y kvadrát stejný koeficient.

Datum: 16.04.13 20:13

Zadání by mělo znít např. takto: Určete středovou rovnici kružnice A,B ( upravit na obecný tvar).

To je napsáno výše, takže uvedený příklad by měl vyjít takto?

Datum: 16.04.13 20:46

Jak by měl tedy vypadat ten poslední řádek? Pokud mi jej napíšete, nemusíte se obtěžovat s horním indexem atp... Stačí popř. napsat 2 na2

Datum: 16.04.13 21:07

ale no tak. Opravdu to musím psát? Tohle zkus sám. Jen jedno napíšu: odkdy je y-2 = -2y?

Datum: 16.04.13 21:16

Tak to bude 4y? :-D nevím no... Matematika není moje silná stránka :-D

Datum: 16.04.13 21:49

Tak se na to podívejme. Především na začátku předposledního řádku je -(-4); dvakrát minus je plus, takže nejprve tu rovnici upravíme na tvar

(x+4) ²+(y-2) ²=8²

Osm na dryhou je stkuutečně 64. No a potom se to musí upravit, ty dvojčleny se musejí umocnit na druhou. Jsou dvě možnosti. Buď napíšeme (x+4) ² = (x+4)(x+4) a ty dvě závorky roznásobíme, každý člen první závorky s každým členem té druhé. Nebo použijeme vzorec pro mocninu dvoujčlenu:

(a±b)² = a² ± 2ab + b²

Pro první dovojčlen to znamená

(x+4) ² =x² + 8x +16

s tím druhým si doufám už poradíš.

(To ale není "Matematika není moje silná stránka", to je neznalost elementárních základů.)

doplněno 17.04.13 08:40:

Tedy, abych byl přesný, elementární neznalost je, když napíšu x - 2 = -2x. Počítání s mnohočleny zas tak úplně jednoduché není, to je třeba trochu procvičit. Zkus to podle toho vzoru, co jsem tady napsal, a zapiš to. Teď jdu k doktorovi, kolem poledne se k tomu vrátím.

Datum: 17.04.13 12:00

Tak děkuji za rady, trochu jsem to pochopil. Za nedlouho mne bude čekat další písemka, na jiné učivo. Pokud tomu nebudu rozumět a nevadí, rád se zase na Vás obrátím.

Datum: 17.04.13 13:40

Tak to je dobře

Datum: 18.04.13 17:53

Jaká "matematika není silná stránka". Snad není silná stránka trochu logicky myslet. Matematika s tím nemá nic společného.

No a čeká Tě matematika při maturitě. Bude na všech středních školách.

Datum: 23.04.13 20:31

Tak Ty by si zase nezvládl jiné věci, které třeba já jo. Nikdo není dokonalý. Mimochodem, maturita z matematiky mě nečeká.

Datum: 24.04.13 00:03

Hochu hochu. Pokud někdy budeš dělat nějakou maturitu tak věz, že tam bude matematika. A věz že i já jako mnozí spoustu věcí nezvládnem. Nemusím čumět do facebooku, nemusím čudit majránku. Nemusím perník a spoustu dalších věcí nejen že nemusím, ale i neumím.

No ta matematika je základ všeho.

Datum: 24.04.13 22:29

Nerozuměl jsem tomu, bylo mi vysvětleno a pochopil jsem. Návody na netu mi nepomohly.

Matika opravdu není součástí poviné maturitní zkoušky! (pokud si ji dotyčný nevybere dobrovolně)

V běžném životě se ovšem hodí a někdy je jí dost zapotřeba. Některé příklady mi příjdou dost složité až nepotřebné, tedy alespoň pro mne, nematikáře.

Datum: 25.04.13 00:03

Ty skutečně nepochopíš nic. Ano není součástí ale bude. Zákonodárci již na tom pracují.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.