POVÍDKA z antického Říma nebo Řecka

Od: Datum: 14.04.13 13:00 odpovědí: 6 změna: 15.04.13 20:00

Dobrý den,

prosím o radu: Mám napsat historickou povídku z období antického Říma nebo Řecka, která bude správně po historické (faktografické) stránce. Nenapadá mě žádná zápletka, žádný příběh.

Zároveň mám doložit z jakých zdrojů, nejlépe knihy jsem čerpala popis prosředí a faktografické údaje.

Poraďte mi prosím nějaké téme, příběh. Předem díky moc.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: host*
Datum: 14.04.13 16:34

Těžko něco vymýšlet z doby, kterou člověk nezná, ale i to se dá a pak existují filmové zpatlaniny kdy běhají lidé mezi dinosaury, ženy mají makeup a muži jsou dokonale oholení a mají ostříhané nehty a s historií to má málo společného.

Aby někdo napsal něco jako Sinuhet Egypan, nebo Ben Hur, Není již lidu římského, Quo vadis a podobné skvosty, musí dlouho studovat dobu, do které chce zasadit děj. Podle mého názoru je psaní historických amatérských povídek a příhod nejen chyba, ale v době internetu i podvrh, který se může šířit a rozšiřovat množství planých a nesprávných informací zaplavujících internet a datová úložiště, kterých se pak zase někdo může chytit. Takovéto školní úlohy by měly mít pouze omezenou časovou platnost a pak být smazané.

Možná varianta: můžete zkusit napsat příhodu, kdy je vypravěč svědkem nějaké skutečné historické události, například bujné hostiny, her v cirku, nebo jiného historicky doložené a popsané události, kdy by se v povídce odkazovalo na skutečnosti z hlediska jakoby účastníka té události.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.04.13 20:29

Vidím, že jste sečtělý a znalý historie. Můžete mi poradit v jaké knize najít skutečné historické události? I to musím doložit. Začíná se mi rýsovat příběh o lodi, kterou nechal postavit Caligula a Claudius ji potopil. Kde hledat - Suetonius, Tacitus, Filón z Alexandrie nebo někdo úplně jiný?

Od: host*
Datum: 15.04.13 19:58

Někdy v 60. letech minulého století vycházela tak zvaná Antická knihovna, knihy různých autorů, ze kterých by se dalo čerpat, ale to je na dlouhé čtení. Například Životopisy dvanácti císařů, Titus Livius Dějiny - několik dílů, Marcus Aurelius - Hovory k sobě, Ezopovy bajky, atd.Více viz http://ham-ham.wz.cz/edice/ak.htm

Dobře se čte Homér Ilias i Odyssea. Co takhle napsat příběh lodníka plujícího s Jasonem pro zlaté rouno v okamžiku, kdy proplouvali kolem Sirén, které svým luzným zpěvem lákaly lodníky aby přistáli u břehu a pak nepluli dál, ale Jason jim zalil uši voskem, aby zpěv neslyšeli a dál pluli a nenechali se zlákat do záhuby a pouze on, Jáson, se nechal připoutat (prý) ke stěžni, aby také nepodlehl a mohl ten přenádherný zpěv slyšet?

Ale to jsou jen nápady, určitě máte svou představu a fantazii. Držím palce.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: host*
Datum: 15.04.13 20:00

Asi to pletu, to nebyl Jason, ale Odysseus. S Jasonem jsou jiné příběhy a dobrodružství, omlouvám se..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.04.13 19:19
avatar

no já bych si půjčil například tu starou známou historku, kterou končí Odyssea.

Odysseus se vrací domů po dvaceti letech, dobitý, roztrhaný, hladový, špinavý, v kapse ani floka. Všichni předstírají že ho nevidí a přivítat ho přijde jen ten starý pes, který na něj nezapoměl.

Dobré téma, ne? :)

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 15.04.13 07:53
avatar

Názor hosta se mi zdá poněkud přehnaný, domnívám se, že jde o školní úkol, ve kterém je třeba jen použít správné dobové reálie.

Sáhla bych třeba po některé knize Vojtěcha Zamarovského, případně bych v městské knihovně požádala o nějaké dějiny antiky a o nějakou obrazovou publikaci. Je jich mnoho, sáhněte po první. V dějinách bych si našla vhodné letopočty a přidala k nim vládce, v obrazové publikaci se pak dívala na oblečení, účesy, typy vozů, zbraní...

Pak bych v nějaké té zápletce mohla použít, že si hrdinka zapletla uzel vlasů, že se hrdinovi přetrhl pásek u sandálů a tak nějak.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright Š 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.