Preklad pitvy

Od: Datum: 28.02.13 17:06 odpovědí: 21 změna: 19.01.17 22:08

bronchogenes bronchi principali pro lobo inf. pulmonis sCarcinoma in.cum metastatibus malobunecny ca 8042/33 Hypertensio d.cl.Ateriosclerosis centralis gr.peripherica progressa.Myofibroses dispersae ventticuli sin .cordis. Hypertrophia excentrica cordis totius 575g
Item.Insufficientia cordis chronia
Metastases carcinomatosae ad lymphonodos mediastinales ad hepar et ad glandularum suprarenalium
Bronchopneumonia catarrhalis dispersa bilat.Activiato pulpae lienis.

Stp.tracheostomian recentemfracturae costarum6 et 7 bilat.post resuscitationem.Oedema pulmonum 1.dx.1035,sin710g Ecchymoses subpleurales bilat.Hydrothorax bilat.5320ml Asicites 400ml Venostasis chronica organorum omnium praecipue hepatis.Catarrhus venostaticus tractus respiratorii et digestivi.Petechiae mucosae ventriculi et duodeni.Oedemaextremitatum inferiorum.Pancreatitis acuta circumscripta.

Anthracosis pulmonum et lymphonodorum tracheobronchialium et gr.i.Adhesiones pleurales fibrosae fasciculate i sin Cholecystolithiasis concrementum solotarium parvum in ductu cystico incuneatum.Renculisatio renum.Cystis serosa parva renis sin Obesitas Autolysis organorum valde progressa.

prosim o preklad je to klinicka pitva moc dekuji Vivi


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 28.02.13 17:21

Potřebujete to obecně, nebo jako odborný překlad do školy...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vivien
Datum: 28.02.13 17:33
Prosila bych to odborne ale aby to pochopil i laik chtela bych vedet na co zemrela ma maminka dekuji
Datum: 28.02.13 17:48

Z překladu je patrno, že zemřela na rakovinu a metastáze jí zasáhly do všech důležitých životních orgánů. Odborný překlad vám toho moc neřekne...Z praxe doporučuji objednat se u lékaře který zákrok prováděl a ten je vám povinen sdělit co bylo příčinou úmrtí. Dnes se příčiny ze zákona nikde neuvádějí a proto musíte navštívit nemocnici nebo Úsl kde byla pitva provedena. Mají za povinnost Vám jako dceři veškeré okolnosti zdělit.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: patolog*
Datum: 11.04.13 20:37

A že jsem tak zvědav, ze kterého konkrétního zákonného ustanovení tato povinnost vyplývá?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jinypatolog
Datum: 19.01.17 22:08

Ze zákoná o zdravotnické dokumentaci, resp. i občanského zákoníku...

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: wamp®
Datum: 28.02.13 17:29
avatar

To si z nás děláte švandu,že?My nejsme medici*bzum*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.02.13 22:32

wamp. Domnívám se, že sem na poradnu chodí pár lidí, co se v medicíně opravdu vyznají. Nakonec odpovědi tady jsou toho důkazem.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: pest®
Datum: 28.02.13 17:36
avatar

Strejda Google to udělal takhle, jestli to máte pro svoje info, tak si myslím, že by to mohlo být použitelné, pokud je to na medicínu...tak snad jen takový nástřel o co jde.

bronchogenes průdušky hlavní lalok pro bezvěrce. plicní sCarcinoma in.cum metastatibus malobunecny ca 8042/33 centrální Hypertensio d.cl.Ateriosclerosis gr.peripherica progressa.Myofibroses ventticuli pokud rozptýleny. srdce. Hypertrophia excentricita všech 575 g

Item.Insufficientia srdce Pa

Metastázy do jater a do žláz suprarenalium mediastinales carcinomatosae do lymfatických uzlin

Bronchopneumonie catarrhalis bilat.Activiato rozptýlené buničiny z sleziny.

Stp.tracheostomian recentemfracturae costarum6 a 7 bilat.post resuscitationem.Oedema 1.dx.1035 plíce, sin710g ekchymózy subpleurales bilat.Hydrothorax bilat.5320ml Asicites 400ml venostáza kroniku všechny orgány, zejména hepatis.Catarrhus venostaticus dýchacích cest a sliznice žaludku a dvanáctníku digestivi.Petechiae . Oedemaextremitatum inferiorum.Pancreatitis ostré opsal.

Mízní uzliny a plíce Anthracosis tracheobronchialium gr.i.Adhesiones pleurales vláknité svazky, a pokud i cholecystolitiáza AKUMULAČNÍ solotarium trochu vedení v malém ledvin cystické incuneatum.Renculisatio renum.Cystis serozní blány, pokud orgány obezity autolýzy výrazně pokročila.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.02.13 17:38
avatar

Lepší, než se radit s laiky na internetové poradně, by bylo odnést zprávu obvodnímu lékaři.

Zcela, ale zcela laicky dle užitých výrazů typuji edém a selhání plic... ovšem to je opravdu jen tip.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ladaadal*
Datum: 28.02.13 17:40

Vydrž, doktor sova ti to jistě přeloží.

Ale mám dojem jestli Drejdl nebo někdo podobný nemá s medicínou něco společného, ten by to mohl znát. V nejhorším bys to musela vzít třeba k obvodnímu, aby ti to vysvětlil.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: kacermudr
Datum: 28.02.13 19:26
Dobrý večer, laicky a stručně řečeno, Vaše maminka zemřela na zánět slepého střeva. MUDr. kačer
Ohodnoceno: 0x
 
Od: vivien
Datum: 28.02.13 21:35
Na zanet slepeho streva?Jeden doktor povidal na srdce selhani v nemocnici na selhani plic od astma pitevni zpravu jsme dostali dnes ani nam k tomu doktor nic nerek maminka je po smrti treti mesic onemocneni propuklo velkym spadem doma se skoro udusila ozivovali ji hodinu byla pak v komatu pote v bezvedomi selhali pak ledviny a po 18dnech v nemocnici zemrela bylo ji 58let.Nemuzem se z toho vzpamatovat moc nas to trapi a chybi nam mamka nemela zadne bolesti bylo to necekane .
Od: ladaadal*
Datum: 01.03.13 06:25

Vivien, zkus vyhledat doktora, který zprávu psal, nebo zajít aspoň k obvodnímu. Sama vidíš, že v jednom vláknu je několik překladů. Je zde fůra učených lidí, ale taky fůra těch, co se učeně tváří, ale není tomu tak. Doktora dělá diplom, nikoli anonymní nick na internetu. Jistotu budeš mít jen tehdy, když oslovíš opravdového doktora osobně. Jinak uprimnou soustrast.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: vivien
Datum: 01.03.13 08:34
Diky moc jen nechapu jak si nekdo muze delat legraci ze na zanet slepeho streva Prave tet jsem u sve obvodni lekarky aby nam to preÄşozila.
Od: ladaadal*
Datum: 01.03.13 10:25

Vivi, to je právě ono, že sem vleze fůra "srandistů", kteří si daj do nicku Dr. a myslí si, že to tu nikdo nepozná. Dej pak vědět, jak jsi dopadla a drž se. Čas to spraví.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vivien
Datum: 01.03.13 13:36
Doktorka rekla ze na plicich byl nador a tlacil na organy a organismus to uz nevydrzel a ze mela aterosklerozu ze bude lepsi kdyz zajdem do nemocnice a optame se tam.
Datum: 22.03.13 15:44
avatar

Je mi to moc líto, chápu vás, sama už také nemám rodiče, tatínek zemřel na rakovinu (nádor na tlustém střevu, následně metastáze, nešlo v podstatě už nic moc dělat), mamce selhalo srdíčko.Určitě více řekne její ošetřující lékař, zajděte za ním, nebo předem zavolejte a domluvte schůzku. Chápu, že "pátráte" po internetu, překládáte lékařské zprávy.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.03.13 08:11
avatar

Tohle tedy není vůbec vtipné! *bzum*

doplněno 01.03.13 08:11:

Pro Mudr. Kučeru

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 22.03.13 14:45
avatar

Dobrý den,na pitevní zprávě musí být uvedeno jméno lékaře jež pitvu prováděl.On Vám nejlépe(protože to viděl) poví co s dotyčným bylo. A nárok a právo na to máte.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: patolog*
Datum: 11.04.13 20:35

Mýlíte se. Osoba blízká takový nárok automaticky nemá ani co se týče nahlížení do dokumentace. Co se týče výkladu nálezu tak, aby byl srozumitelný i laikovi, tak takový nárok už vůbec neexistuje - a na rozdíl od víceméně "dobrou vůli předpokládajícího" poskytování dokumentace např. cestou praktického lékaře nebo vyžádaného administrativního výkonu se výklad pro laiky nerealizuje.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: patolog*
Datum: 11.04.13 15:49

To je hodně špatně napsaná pitevní diagnóza. Co se týče latiny, Cicero by onoho kolegu poslal do kuchyně škrábat brambory, a co se týče logického uspořádání a závazné štábní kultury, poslal bych ho tam já.

"ronchogenes bronchi principali pro lobo inf. pulmonis sCarcinoma in.cum metastatibus malobunecny ca 8042/33" = Plicní nádor vycházející z hlavního bronchu pro dolní lalok levé plíce. Histologicky jde o malobuněčný karcinom, kde klasifikace MKNO 8042/33

"Hypertensio d.cl." = Dle klinické dokumentace hypertenze (neurčeno jaká).

"Ateriosclerosis centralis gr.peripherica progressa." = Zřejmě má na mysli aterosklerózu vyššího stupně.

"Myofibroses dispersae ventticuli sin .cordis." = Disperzní vazivovatění srdečního svalu. Jde o víceméně běžný stav u starých lidí.

"Hypertrophia excentrica cordis totius 575g" = Zvětšení srdce bez odpovídajícího zbytnění srdeční svaloviny.

"Insufficientia cordis chronia" = Chronické srdeční selhávání.

"Metastases carcinomatosae ad lymphonodos mediastinales ad hepar et ad glandularum suprarenalium" = Metastázy nádoru do lymfatických uzlin mezihrudí, do jater a do nadledvin.

"Bronchopneumonia catarrhalis dispersa bilat." = Katarální bronchopneumonie ("zápal plic").

"Activiato pulpae lienis." = Aktivace sleziny, obraz septického stavu.

"Stp.tracheostomian recentem" = Nedávno provedená tracheostomie.

"fracturae costarum6 et 7 bilat.post resuscitationem." = Zlomeniny 6. a 7. žebra po resuscitaci.

"Oedema pulmonum 1.dx.1035,sin710g" = Plicní otok, čísla jsou hmotnostmi pravé a levé plíce v gramech.

"Ecchymoses subpleurales bilat." = Drobné tečkovité krevní výrony pod plicnicí.

"Hydrothorax bilat.5320ml" = Tekutina v pohrudniční dutině, více než 5 litrů.

"Asicites 400ml" = Tekutina v břišní dutině.

"Venostasis chronica organorum omnium praecipue hepatis." = Na vnitřních orgánech, zejména pak na játrech, jsou známky městnání krve před srdcem.

"Catarrhus venostaticus tractus respiratorii et digestivi." = Tytéž známky jsou i na sliznicích dýchací a trávicí soustavy.

"Petechiae mucosae ventriculi et duodeni." = Drobná tečkovitá krvácení ve sliznici žaludku a dvanáctníku.

"Oedemaextremitatum inferiorum." = Otok dolních končetin.

"Pancreatitis acuta circumscripta." Akutní zánět slinivky břišní.

"Anthracosis pulmonum et lymphonodorum tracheobronchialium" = Tzv. zaprášení plic. Běžný nález.

"Adhesiones pleurales fibrosae fasciculate i sin" = Srůsty v poplicniční dutině, známky v minulosti prodělaného zápalu plic.

"Cholecystolithiasis concrementum solotarium parvum in ductu cystico incuneatum." = Žlučové kameny, (nejspíše) jeden vklíněný do žlučovodu.

"Renculisatio renum." = Anatomická varianta tvaru ledvin.

"Cystis serosa parva renis sin" = Malá cysta na ledvině, obvykle nevýznamný nález.

"Autolysis organorum valde progressa." = Výrazně rychlý posmrtný rozklad orgánů. Může se jednat o projev právě akutního zánětu slinivky.

__________________

Dovolil bych si i stručný komentář: Je popisován těžký stav při generalizaci nádorového onemocnění s nasedající infekcí a s rozvojem sepse. Situaci komplikuje již dřívější srdeční selhávání. Toto by již byl sám o sobě velmi těžký stav. Pokud se do něj přidala ještě akutní pankteatitida (stav, který má i u nekomplikovaných pacientů nejistou prognózu), byl stav prakticky neřešitelný.

Vůbec by mě nepřekvapilo, kdyby byl stav ještě dále komplikován diabetem a dyslipidémií.

A nakonec ještě jedna poznámka: V pitevní zprávě jsou nálezy, většina z nich jde do obrazu (v tomto případě) šoku smíšené etiologie sepse a akutní pankreatitidy na terénu disseminace nádorového onemocnění a chronického srdečního selhávání. Pitevní nález neznamená, že dotyčný měl izolovaně tu kterou chorobu, interpretace pitevního nálezu není přímočará, vyžaduje jisté znalosti patofyziologie.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.