Logaritmy- jak vypočítat funkční hodnotu

Od: Datum: 31.03.13 18:53 odpovědí: 7 změna: 01.04.13 15:38

Dobrý den

jak mám vypočítat funkční hodnotu u logaritmů (je na to nějáký vzorec?) nebo mi to zkuste vysvětlit na tomto příkladu

Log 0,9> log 1,01

a jak poznám že to platí?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: hm®
Datum: 31.03.13 19:49
avatar

Co to? "Log" je něco jiného, než "log", nebo jsi velké "L" napsala jen náhodou?

Hodnotu logaritmu najdeš v tebulkách, nebo spočítaš kalkulačkou apod. Taky se nejspíš dá spočítat nějakou řadou, ale to pro praktické použití není. Jednoduchý vzorec na výpočet není.

K uvedenému příkladu: "log 0,9" by měl být každopádně záporný (log X, kde X <1, je záporný; vzpomeň si na graf), "log 1,01" by měl být každopádně kladný (log X, kde X> 1, je kladný). Ta nerovnost, podle mne, nemůže platit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: doubravka*
Datum: 31.03.13 19:59

prominte spletla jsem se ma tam byt male l

Od: luke237
Datum: 01.04.13 07:13
Uz jsi se na to tady jednou ptala.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.04.13 10:05
avatar

A podle mne to bylo plně zodpovězeno. Ten dotaz ovšem nebyl na to, jak se vypočte logaritmus, ale jak se pozná, že platí uvedená nerovnost.

Uvedená nerovnost samozřejmě, jak napsáno výše, neplatí, to je přepis (což potvrzuje i ten odkaz na předchozí dotaz. Platí nerovnost opačná, ale tu těžko dokážeme výpočtem hodnot; v tabulkách může být chyba, řady by se daly použít, ale vzhledem k tomu, že ty dávají taky jen přibližnou hodnotu, museli bychom pracovat dost tvrdě na odhadech chyby; na to zapomeň. V daném konkrétním případě by se to poznalo podle znaménka toho logaritmu, ale už druhý příklad, na který ses minule ptala, takhle nefunguje. Ale když tvrdíš,že, cituji, to poznám kdy je rostoucí a kdy je klesající, a jedním dechem tvrdíš, že nepoznáš, zda je levá strana větší či menší než pravá, tak už nevím, jak jinak to vysvětlit. Možná je pes zakopaný právě v tom poznám kdy je rostoucí a kdy je klesající, možná tohle není pravda. Takže nebudu prozatím odpovídat na otázku o konkretních logaritmech (opravdu nevím, jak na ni odpovědět jinak než ti už odpověděli) a začnu tím, že se sám zeptám:

1. Jak poznáš, kdy je (logaritmus ) rostouci a kdy klesající?

2. Co to (podle tebe) znamená, že je funkce rostoucí a co znamená, že je klesající?

Podle těchto odpovědí zase mi poznáme, čemu na věci ne/rozumíš, a pohneme se dál.

doplněno 01.04.13 10:05:

Ježíšmarjá, sorry, my poznáme.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: luke237
Datum: 01.04.13 10:23
jak mám vypočítat funkční hodnotu u logaritmů

Ptat se, jak vypocitat logaritmus, je jako ptat se, jak vypocitat tangens.

Nejlepsi je to vhodit do kalkulacky. Samozrejme jsou i jine cesty (drive se pouzivaly tabulky, dale to lze spocitat souctem urcite řady, jak uz psal Kartaginec a matematici jiste znaji dalsich 100 lepsich zpusobu a rychleji k vysledku se přiblizujicich se řad, jak logaritmus spocitat). Pro bezneho cloveka to neni ale vubec dulezite vedet, jak kalkulacka ten logaritmus 2 obecnych cisel spocitala.

Presto by jsi mela vedet, jak "spocitat" logaritmy nekterych celociselnych logaritmu (napr. log 1000 = 3, log216 = 4, log29 = 2, apod.)

Vsimni si, ze k "vypoctu" toho tvojeho prikladu (nerovnosti), vubec nepotrebujes znat hodnoty tech logaritmu. Staci ji jen vedet, jak vypada graf logaritmu (pri zakladu 10) a jestli hodnota grafu pro 0,9 je vetsi nebo mensi nez pro 1,01.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: luke237
Datum: 01.04.13 10:25
Oprava: Melo byt: log39 = 2
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.04.13 15:38
avatar

To opravdu stačí, proto se divím, že jest otázka zadána opakovaně. Tazatelce to zjevně nestačí, a proto jsem položil své dotazy, abychom zjistili, proč.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.