Slovní úloha s délkami

Od: Datum: 23.03.13 14:40 odpovědí: 7 změna: 24.03.13 00:17

Včera měla naše třída odevzdat slovní úlohu kterou nám paní učitelka zadala... já jí neodevzdal a mám za 5.. poradíte někdo s jejím výpočtem abych to věděl jak se podobné příklady počítají.
Ve sportovním centru je aréal ve tvaru obdélníku ABCD s delší stranou AB. Úhlopříčky AC a BD svírají úhel 60°. Běžci trénují na velkém okruhu ACBDA nebo na málém ADA. Bolek běžel 10 krát velký a Fanda 15 krát malý. Což znamená 15 krát v jednom směru a 15 krát v opačném. A oba uběhli dohromady 4,5 km. Jak je dlouhá úhlopříčka AC?
Díky za všechny pomoci .. :)

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: jirbar*
Datum: 23.03.13 15:02

Ta kule je naprosto na místě když jsi nevyvinul žádnou snahu.

Malinko napovím. Trojúhelník DBC má o vrcholu D úhel 30°.

Víš co to znamená?. No že uhlopříčka DB a strana CB jsou v poměru 2:1

Ohodnoceno: 0x

Od: likvo
Datum: 23.03.13 15:09

jo už to vím strana AD je polovina strany AC .. AD má 50m AC má 100m že? .. :D počítal jsem to teďka přes ten rovnosraný trojúhelník, který vznikne:D

Datum: 23.03.13 18:25

AC nebo DB je to fuk. Není to strana je to uhlopříčka. Rovnice a Pythagorova věta. To musí stačit

doplněno 23.03.13 18:25:

Nebo tangens

Datum: 23.03.13 18:29

likvo. jak vypadá rovnoSRANÝ trojúhelník?*smich*

Od: likvo
Datum: 23.03.13 18:56

ten trojúhelník rovnostranej vyjde ze strany AD a průsečíku AC - BD .. :D

Datum: 23.03.13 19:16

Nediskutuj a počítej. Z poloviny rovnostranného trojúhelnku se jistě nechá počítat zrovna jako z pravoúhlého DCB.

Ano kdyby bylo AC 100 metrů tak AD je 50 metrů. To ale neřeší úlohu. Udělej si kontrolu. To ale nejdřív musíš spočítat DC. AD je o něco víc než těch 50 metrů

doplněno 23.03.13 19:17:

Nevím třídu zda jste měli goniometrické funkce. Myslím tangens

Od: luke237
Datum: 24.03.13 00:17

Take mi vyslo 100 metru.

Zadne goniometricke funkce nejsou zapotrebi. Jestlize si oznacime prusecik uhlopricek S, pak trojuhelnik BSC je uz ze zadani rovnoramenny (SB=SC). Po vypoctu zbylych vnitrnich uhlu (SBC a SCB), ktere take vyjdou 60° plyne, ze je navic jeste rovnostranny, takze vsechny jeho strany jsou stejne dlouhe. Tedy BC = BS, a tedy i AD = 1/2 AC.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.