Kontrola pravopisu

Od: Datum: 20.03.13 21:00 odpovědí: 18 změna: 21.03.13 09:39

Ahoj, opravoval jsem nějaký text. Většina by měla být v pořádku. Možná i všechno. Prosím o překontrolování než pošlu finální draft. Děkuji moc.

Tyto kamenné desky jsou velmi staré. Vzájemně jsme se objali. Půjčil jsem si kolegovy rukavice

a šel jsem se svými spolupracovníky do hospody. Správu budovy jsme předali společnosti

Mapro. Pokud by jste přišli, mohli bychom zajít k mladšímu bratrancovi. Samozřejmě s Vámi

souhlasím. Tohle je jen výjimka. Můj úkol je nejjednodušší. Mně se ten film opravdu líbil. Pak

jsme šli ještě ke mně. V okresním přeboru zvítězili chlapci i dívky z našeho oddílu. Tyto

informace najdete na Městském úřadě v Rychnově nad Kněžnou. Udělala jsem skvělé jídlo, tak

doufám, že vám bude chutnat. Podařilo se nám najít cestu, jak se dostat ven. Vyzkoušejte

prosím ještě tento nenáročný postup. Zadání se podařilo splnit na 100%. Všechno tady

vypadalo úplně jinak, než bylo obvyklé. S novým kolegou jsme se skamarádili poměrně rychle.

Se Slováky jsme se domluvili na spolupráci.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 20.03.13 21:03
avatar

Půjčil jsem kolegovi...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.03.13 21:06
avatar

Ne, správně je Y, nečetl jste pozorně, je ta, Půjčil jsem si kolegovy rukavice

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.03.13 21:09
avatar

JJ blbě jsem to přečetl. tak sorry

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.03.13 21:05

Tak já jsem našla : Vyzkoušejte, prosím,...

doplněno 20.03.13 21:07:

albatros. To má dobře. Je tam : Půjčil jsem si kolegovy rukavice. Nikoliv : Půjčil jsem kolegovi rukavice.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kulik*
Datum: 20.03.13 21:05

za mě za 1 ,uvidíme co ostatní rádci.

doplněno 20.03.13 21:06:

A jejda už si píšu 5 *hi*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.03.13 21:13

Kulik. Zatím jsme našli tři hrubky, takže to nemáš za 5, ale jen za 4 ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: cell
Datum: 20.03.13 21:19

Známkováno mi to nebude ale nerad bych měl ostudu :)

Datum: 20.03.13 21:40
avatar

Které tři hrubky? To mne zajímá.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.03.13 21:05
avatar

Pokud byste přišli...
Ohodnoceno: 4x
 
Od: cell
Datum: 20.03.13 21:18

opraveno, děkuji.

Datum: 20.03.13 21:19
avatar

Jedinou chybou, kterou vidím, je byste.

Ostatní zmiňované máte správně. Prosím v čárkách být nemusí, pokud to je běžná vsuvka ze slušnosti (90% případů). Pokud to je zdůraznění, že byste běžně žádal nebo rozkazoval, ale teď prosíte, pak ano, čárky kolem prosím z obou stran.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: hop®
Datum: 20.03.13 21:24
avatar

Tyto kamenné desky jsou velmi staré. Vzájemně jsme se objali. Půjčil jsem si kolegovy rukavice a šel jsem se svými spolupracovníky do hospody. Správu budovy jsme předali společnosti Mapro. Pokud byste přišli, mohli bychom zajít k mladšímu bratrancovi (spíše "bratranci", ale asi to není chyba). Samozřejmě s Vámi souhlasím. Tohle (možná raději "Toto") je jen výjimka. Můj úkol je nejjednodušší. Mně se ten film opravdu líbil. Pak jsme šli ještě ke mně. V okresním přeboru zvítězili chlapci i dívky z našeho oddílu. Tyto informace najdete na Městském úřadě v Rychnově nad Kněžnou. Udělala jsem skvělé jídlo, tak doufám, že vám (nebo Vám, není jasné jestli Vykáme nebo píšeme více lidem) bude chutnat. Podařilo se nám najít cestu, jak se dostat ven. Vyzkoušejte, čárkaprosím, čárka ještě tento nenáročný postup. Zadání se podařilo splnit na 100%. Všechno tady vypadalo úplně jinak, než bylo obvyklé. S novým kolegou jsme se skamarádili poměrně rychle. Se Slováky jsme se domluvili na spolupráci.
;)... jen můj názor...
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 20.03.13 21:39
avatar

Taky bych oosobně dal přednost "bratranci", ale "bratrancovi" je zcela v pořádku. Samozřejmě "by jste" být nemúže, ale vše ostatní beru /včetně těch čárek/nečárek kolem prosím.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hop®
Datum: 20.03.13 21:45
avatar

Jo, taky jsem neříkal, že ten bratranec je špatně. ;):)

Víte, Kartaginče, já to beru především podle oka a ucha a teprve pokud mi něco opravdu "nesedí", tak přemýšlím "proč". Většinou mi to vychází. I proto jsem si zkopíroval celý text a pak se jím začal zabývat, abych to prostě měl v celku na očích...

...a nevrdím, že jsem všeznalý a neomylný - jsme lidé chybující, hezký den... :)

Ohodnoceno: 1x
 

 

Datum: 20.03.13 23:26
avatar

No já to taky nemínil jako výtku, spíš naopak jako sohlas, zejména s tou preferencí tvaru bratranci. A zase nějak extra češtinář nejsem, ale občas koukám na stránky ústavu pro jazyk český, což jsem právě zde udělal, a to zejména proto, že se mi ten tvar "bratrancovi" taky vůbec nelíbil.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.03.13 21:56
avatar

Kromě již zmíněného - na 100 %. Takto s mezerou se to čte na sto procent, vámi napsané 100% se čte stoprocentní.

...cestu, jak se dostat...

Tohle nikdy nevím a jak mohu, tak se tomu vyhnu. Nejsem češtinář a různí češtináři mi jednou tvrdili, že tam čárka musí být, jednou zase že nesmí.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 20.03.13 23:47
avatar

Zdravím všechny češtináře! Nás učila pí češtinářka pomůcku s čárkami ve větě: pokud se vynechá vsuvka a věta dává smysl, je nutné vsuvku oddělit čárkami. Vyzkoušejte, prosím, ještě tento nenáročný postup. Takže podle naší paní češtinářky by i bez té prosby věta dávala smysl... A proto "prosím" je nutno oddělit jako vsuvku čárkami.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 21.03.13 09:39
avatar

Nemáte pravdu. To jednoduché pvidlo se týká dejmetomu přívlastku těsného a volného. "Prosím" je vsuvka s oslabenou větnou platností a čárkou se oddělovat může, ale nemusí.Jazyková příručika ÚSTAVU PRO JAZUK ČESKÝ píše:

16 Výrazy s oslabenou větnou platností (prosím,mimochodem,bohužel,naštěstí, naneštěstí, samozřejmě,upřímně řečenoapod.)
Některé výrazy mají větnou platnost značně oslabenou, proto je podle PČP můžeme oddělit čárkou v případě, chápeme-li informaci, kterou ony výrazy nesou, pouze jako doplňující či volně související. Zároveň tím naznačujeme důraz nebo pauzu. Varianta bez čárky však v mnoha případech rozhodně není chybná (viz níže). Jde například o některé vsuvky a modální částice. Tyto vsuvky (prosím, celkem vzato, upřímně řečenoapod.) si sice uchovávají větnou platnost, ale není třeba je od okolního textu oddělovat čárkou:

Pošlete nám(,) prosím(,) všechny potřebné údaje.
Je to(,) celkem vzato(,) věc nemilá.
Nepůjdu tam(,) upřímně řečeno(,) ani za milion.
Ve vašem případě(,) naštěstí(,) není kam spěchat.

doplněno 21.03.13 10:54:

Navíc, toto pravidlo o smyslu bych upřesnil (jistě to tak bylo řečeno): čárku používáme, jestliže vynechání té vsuvky nemění smysl. Jestliže věta s vynechanou vsuvkou sice dává smysl, ale význam se posune, čárku nepíšeme. Třeba ve větě Galerie získala první van Eyckův obraz namalovaný technikou olejomalby. mluvíme nikoli o prvním van Eyckově obrazu vůbec, ale o jeho první olejomalbě a proto píšeme bez čárky. Kdyby ale první van Eyckův obraz byl olej, pak by ta vložka podávala jen doplňující informaci a psali bychom Galerie získala první van Eyckův obraz, namalovaný technikou olejomalby.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.