Oxidace, redukce, vyčíslení rovnic a iontový

Od: Datum: 13.03.13 16:15 odpovědí: 4 změna: 15.03.13 10:13

Ahoj. Jsem si jistý, že se zde pár chytrých hlav najde. Chodím do prváku na gymáziu a nějak jsem nepobral vyčíslování rovnic. Ze základky jo, ale když to přešlo do měřítka na gymplu, jsem trochu vedle. Měli jsme v testu tyto 3 rovnice. První je na klasicé vyčíslování a druhé dvějsou na iontový zápis. Našel by se zde někdo ochotný mi tyto 3 rovnice vypracovat a dodat vysvětlení? Celkem tápu u oxidáčních čísel v první rovnici KMnO4, MnSeO3 a K2SeO3. U zbylých dvou rovnic si nevím rady spíše jak vyčíslit, když je to v iontovém zápisu a jak. Učtelka nás po testu odbyla s tím ,že jsou to prý základy a máme to znát a ať si seženeme doučování. Vím že je to asi snadné, jen v tom trochu tápu. Díky moc ;)
První rovnice (oxidace redukce:) http://s3.postimage.org/6ilyg…df/image_1363187194836078.jpg
Další 2 na iontový zápis: http://s22.postimage.org/joxa…4x/image_1363186465414191.jpg

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 13.03.13 17:54

Trochu v tom máš maglajs.Zaměř se na to,že na levé straně rovnice jsou dvě složky,jedna se oxiduje , zatím co druhá redukuje.Asi Tvoje Se znamená jen S -čili MnSO3 a K2SO3. Jde jen o oxidaci o jeden stupeň,pak jen srovnej počty atomů na obou stranách.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x

Od: bloower*
Datum: 13.03.13 18:58

Maglajs v čem? :)
Se je správně. Není tím myšlena síra, nýbrž selen. S Oxidací a redukcí z leva doprava to vím. Bordel mám v tom, že Se s ox. číslem 4 v H2SeO3 vlevo se oxiduje na Se s oxidačním číslem 5 vpravo v MnSeO3
To samé s redukcí na Se s ox. číslem II v K2SeO2 vpravo. Ale do toho je tam ten mangan, tudíž redoxní reakce u selenu, ale ještě redukce u manganu. viz foto. Snad to dělám správně, kdyžtak mě oprav ;)
http://s23.postimage.org/vlb6…ez/image_1363197449695277.jpg
Vyčíslení si nevšímej. Zkoušel jsem to a tužkou :)

doplněno 13.03.13 19:00:

* "To samé s redukcí na Se s ox. číslem II v K2SeO2 vpravo." Ne v K2Se02, ale v H2SeO4. To je fuk, na fotce to uvidíš ;)

Datum: 14.03.13 20:01

Je sice divná sloučenina H2SeO3 a MnSeO3 jsou stejné oxidačně.Je jedno,jaký je v akci prvek.Pokud se o jeden stupeň prvek oxiduje,druhá složka,vstupující do reakce se o totéž redukuje.Vždy se u jednoho atomu zbavují valenční sféry elektronů,u spolupracujícího prvku valenční sféra elektrony přibírá.

JABRAKA

Od: mrkva1
Datum: 15.03.13 10:13

nejdřív si oprav chyby v zadání, máš tam kopance, pak teprv něco o ox. číslech

H2Se IVO3 + KMn VIIO4 -> H2Se VIO4 + MnIISe IVO3 + K2Se IVO3 + H2O

oxidace selen 4 na 6 o 2e

redukce mangan 7 na 2 o 5e takže početně Se:Mn 5:2 ale pozor nějaký selen jde i beze změny

8 H2Se IVO3 + 2 KMn VIIO4 -> 5 H2Se VIO4 + 2 MnIISe IVO3 + K2Se IVO3 +3 H2O

u iontových reakcí taky uplatňuj zákon zachování náboje - vravo i vlevo šipky musí být v součtu stejný náboj a toho se využívá k vyčíslení oxoniových a hydroxidových iontů

MnVIO42- + H3O+ -> MnVIIO4- + Mn IVO2 + H2O

mangan disproporcionuje jednak oxiduje o 1e a redukuje o 2e, tkže Mn VII: Mn IV jsou 2:1 a pomocí náboje (aby bolo vlevo 2-) dočíslíš H3O+ a pak nakonec vodu

výsledek 3 MnVIO42- + 4 H3O+ -> 2 MnVIIO4- + Mn IVO2 +6 H2O

poslední rovnice je nejlehčí,jod se oxiduje o 6 mangan redujkuje o 3 takže I ku Mn je 3:6 což je 1:2 po zkrácení hydroxidy vyčíslíš aby napravo náboj v souočtu 3-

I- + 2 MnVIIO4- + H2O -> IVO3- + 2 Mn IVO2 + 2 OH-

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.