Strojírenství - kalibr

Od: Datum: 04.03.13 16:23 odpovědí: 7 změna: 05.03.13 17:59

Čaute studuji strojírenství, chtěl bych se zeptat, jestli by jste mi neporadili prosím, už si nevím rady. Dostal jsem za úkol od učitele toto: Vysvětli jakým způsobem je kalibrem zachycen horní a dolní mezní rozměr. Vůbec nevím co to může bejt, že správná jde a zmetková nejde, přitom vypadají stejně nevítě někdo prosím :)

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 04.03.13 16:36

Jedna strana je správný rozměr a druhá již mimo toleranci jedná se o kalibr do otvoru nebo závitový.

doplněno 04.03.13 16:39:

Pokud se vám povede použít i strany pro horní toleranci jste u zmetku, pokud se nedá vsunout nebo zašroubovat správná strany nic se neděje porád je co ubrat, opačně to jaksi nejde.

Ohodnoceno: 0x

Od: filda24*
Datum: 04.03.13 17:20

Ok, ještě otázka. Jakej je rozdíl mezi Správným a Zmetkovým válečkem? Připadaj mě stejně. Právě učitel na to zadal at se nad tím zamyslíme, a já vůbec nevím..jsou skoro stejný, akorát jeden tam jde občas a druhej ne občas.

Datum: 04.03.13 17:25

tak 1,máš daný nějaký rozměr a k tomu tolerance +/-. 2,vybereš správný kalibr nebo kalibry(př.Johansonovy měrky) a zkoušíš jestli ti projde,neprojde.

Od: ben®
Datum: 04.03.13 17:47

Dobrý den, vše bylo napsáno, tak jen doplním odkaz pro lepší pochopení. Zdravím!

http://cs.wikipedia.org/wiki/M%C4%9Brka

Od: zabu
Datum: 04.03.13 23:12

Každý rozměr má nějakou toleranci. To už tu zaznělo. Ten kalibr má vždy jeden rozměr do plusu od středního rozměru(ten nesmí projít) a druhý do minusu od stř, rozměru(ten musí projít).

Datum: 05.03.13 00:18

Jen tedy doplním ještě jedem na první pohled viditelný rozdíl (je to tak schválně) - "dobrá" strana nemá označení barvou, "špatná" (zmetková) strana je označená červenou barvou (proužek u válečku směrem k rukojeti).
Tento sytem označení "zmetkové" strany kalibru platí pro všechny kalibry bez rozdílu (takže jak pro kalibry válečkové, tak závitové, tak obkročné, atd.) jediný typ, který tak někdy značený není, je tzv. závitový kroužek (v podstatě matice na kontrolu přesnosti vnějšího závitu na vyráběném šroubu) - tam je někdy jen napsaná hodnota a přesnost (např. M10 Sh6 -0.02) - (tyto hodnoty jsem střelil od oka - nechtělo se mi to hledat a z paměti si je nepamatuju - to jen aby mne někdo nechtěl chytat za slovo).

Od: miro®
Datum: 05.03.13 17:59

Kalůibr slouží ke kalibraci (ke zjištění zda je výrobek - obrobek vyroben přesně v rozměrech které odpovídají jeho určení. Víme,že obrobek nikda není, ani nejde vyrobit absolutně přesně podle potřeby, bez jakoliv úchylky. Pro různá požití jseou sočástky vyráběné pro tzv,volné úložení, pro oložení přechodné a pevné. Podle toho jsou normou stanovený tolerance - o jakou úchlku může být součáska vyroben vzhledem k předepsanému rozměru aby vyhovovala danám podmínkám. Kalibr slouží-pužívá se právě ke kontrole vyrobené sp-součástky je-li vyrobena právě ve stanovéno toleranci (přesnosti). Kalibr jak již bylo řečeno má dvě porovnávací strany- jednu v povolené tleranci a druhou v rozměru mimo tuto toleranci. Tim porovnáním kalibru z vyrobenou součástkou se ověřuje zda je výrobek dobrý (odpovídající jeho orčení) a nebo je to zmetek, který melze pro požadovaný účel použít. miro

doplněno 05.03.13 18:02:

Omlouvám se za překlepy a vynechávání hlásek. Děkuji

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.