Co je víc slyšet?

Od: Datum: 03.03.13 21:54 odpovědí: 1 změna: 05.03.13 08:03

Jen mě tak napadlo. Co je více slyšet?

Představte si tunel a body A a B na každém konci jeden. Co je více slyšet, když budu v bodě A a budou ode mě ve vzdálenosti 3m zavřene dveře a potom už jen nějaké místo a např sirená vydávající zvuk v bodě B. Je to tunel a zvuk se nerozptýlý jde jedním směrem. A kdy uslyším sirenu více, když budou např zavřene dveře nebo nějaký panel ode mě vzdáleny 3 metry nebo 5 .. 10 metru?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: luke237
Datum: 05.03.13 08:03
"vice slysel" = "hlasitejsi"?
Ty dvere zaviraji konec tunelu a ty stojis 3 metry (5-10 metru) ode dveri v tunelu smerem k bodu B?
Je houkacka sinusova?
Premyslel jsem o tom a napadlo me tohle: zvuk sice prichazi od B, ale zaroven se odrazi od tech zavrenych dveri, takze v bode A se ty vlny skladaji. V zavislosti na frekvenci (vlnove delce = lambda) te houkacky a vzdalosti A ode dveri, muze byt amplituda v bode A teoreticky od nuly (bod je vzdalen cele nasobky poloviny lambda) do dvojnasobku vysilane amplitudy (A je v lambda/4 + k*lambda/2), tedy vykonove to odpovida nule ("ticho") az po 4x vetsi rev (vykon je umerny druhe mocnine amplitudy sinusovky). Nechce se mi ted pocitat, kolik je vlnova delka zvuku urcite frekvence ve vzduchu, kde se zvuk siri rychlosti zhruba 330m/s. Lehce si to spocitas sam a jak jsem ti vusvetlil, zavisi to na frekvenci (vlnove delce) a vzdalenosti A ode dveri.
Jestli houkacka neni jednotonova, tak musis udelat spektralni analyzu houkacky ("rozdelit ji na jednotlive sinusove tony"), urcit, kolik vykonu je prenaseno na jednotlivych tonech a pak urcit, jakou amplitudu budou mit jednotlive tony v bode A po slozeni prime a odrazene amplitudy vlny a pak secist vykony na jednotlivych tonech (= "urceni celkeho hluku").
Vice me k tomu nenapada. Snad naplacam blbiny.
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.