Matematickologické příklady

Od: Datum: 03.03.13 17:11 odpovědí: 21 změna: 07.03.13 16:47

Dobrý den, potřebuji nutně pomoci s příklady do matematiky, jsou hodně na logické myšlení, ale já v nich úplně plavu :(( Prosím nepotřebuji výsledek, jen třeba pomocnou ruku nebo cokoli!

Standa si složil 7 shodných útvarů, každý slepený
z 8 stejných šedých krychliček o hraně 1 cm tak jako
na obrázku.
Potom všechny ponořil do bílé barvy a následně
každý z útvarů rozebral na původních 8 dílů, které
tak měly některé stěny šedé a jiné bílé. Přidal k nim
ještě 8 nových krychliček, jež byly stejné jako ostatní,
akorát celé bílé. Ze všech kostek dohromady posklá-
dal jednu velkou krychli a snažil se přitom, aby co největší část povrchu
vzniklé krychle byla šedá. Kolik cm2 povrchu bude jistě bílých?
Je dána pravidelná sedmicípá hvězda podle obrázku. Jaká je velikost
vyznačeného úhlu?
na obrázku je obyčejná sedmicípá hvězda vepsaná do kružnice.
1. září 2007 byla založena jazyková škola, ve které vyučovalo sedm
pedagogů. 1. září 2010 k těmto sedmi učitelům přibyl nový kolega, kterému
bylo právě 25 let. Do 1. září 2012 jeden z učitelů ze školy odešel, a tak
jich zůstalo opět sedm. Průměrný věk pedagogů na škole byl ve všechna
tři zmíněná data stejný.
Kolik let bylo 1. září 2012 učiteli, který ve škole už nepracoval? Jaký
byl ten den průměrný věk učitelů na škole?
Nebudu vám lhá, jsou to příklady do Matematické olympiády zadání školního kola, ale ujiš%tuji vás, že se nehodlám účastnit krajského kola ani ničeho podobného jen nechci dostat 5 z matiky :((
Prosím pomoc!

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: 111*
Datum: 03.03.13 17:18

to už se tady řešilo..nejsi první..

Ohodnoceno: 0x

Od: akakaka
Datum: 03.03.13 17:24

A kde prosím?

Od: pt®
Datum: 05.03.13 12:09

pro "111", *palec*- pt

Od: luke237
Datum: 05.03.13 07:31

1. Jak uz te tady uvedeno vyse, tak tu ulohu s kostickami jsem uz vyresil v jine otazce
  2. ulohu s hvezdou nejde vyresit, protoze jsi neposlal obrazek. Uhel tak teoreticky muze byt jakykoliv mezi 0° a 129°
  3. prumerny vek = 46 let, vek ucitel v roce 2012 je 62 let

Neda mi to, abych se nedivil, jestli matematicka olympiada je pro nekoho, komu hrozi propadnuti z matematiky *sok* Olympiady byly vzdycky spise pro jednickare a obecne lidi, kteri maji v danem predmetu zalibu.

Osobne mi matematicka olympiada na stredni skole pripadala dost tezka (na zakladni skole jsme zadnou olympiadu nemeli) a to jsem v matematice patril k lepsimi prumeru. O fyzikalni a chemickou olympiadu jsem se ani nepokousel, protoze ty byly uplne mimo me schopnosti (a ostatne i zajmy).

K tem uvedenym uloham snad jen jeste uvedenu, ze opravdu nejsou tak tezke, jak se mohou zdat. Zadne zvlastni znalosti k tomu zapotrebi nejsou.

Datum: 05.03.13 07:36
Stejne jako u toho predchoziho prikladu s kostickami, i zde u tech zbylych 2 uloh nerucim za vysledek. :D Zase jsem tomu venoval jen par minut a jen v rychlosti jsem vysledek prekontroloval.

Od: jirbar*
Datum: 05.03.13 10:23

Tak to my v roce 1958 měli v 8. třídě MO a pak následně okresní kolo. No byl jsem poslední, ale mezi úspěšnejma a těch bylo sotva třetina.

Datum: 05.03.13 10:54
Abych se priznal, tak uz si nevzpominam, jestli jsme na zakladni skole meli matematickou olympiadu nebo ne. Protoze si to nepamatuji, tak jestli byla, tak to asi nebyla zadna velka akce a asi jsem se nezucastnil (coz mi zase pripada divne, protoze specialne celou nasi tridu by do toho donutili prakticky povinne).

Datum: 05.03.13 11:49

Tak to já vím přesně že v roce 1958 byla. Bylo to domácí vypracování matematických úloh, tyto se odevzdávali a úspěšní pak jeli na okresní kolo. Ještě mám z toho okresního kola knihu. Na příkladech jsme makali sami. Žádná PORADNA nebyla. Na a pak pár diplomů když ČT vysílala "Matematika převážně vážně". Dnes vysílají jenom sračky. Na úbytě taky zašel LAMOHLAV na internetu. Autor to dělal zdarma a zdarma (asi) měl hosting až mu to zatrhli. Taky rozdával trička.

Tohle je poslední památka na LAMOHLAV. Dokonce se tam vidím mezi řešiteli

http://media.novinky.cz/archiv/Index/Styl/7945.html

doplněno 05.03.13 12:18:

Ještě dodávám, že pokud se dnešní MO organizují až na SŠ, tak úroveň příkladů je asi taková, jako byla za našich časů pro žáky osmé třídy ZŠ ( v tu dobu to byl poslední ročník ZŠ a dělali jsme závěrečné zkoušky, takže taky nic nového pod sluncem)

Datum: 05.03.13 12:36
pokud se dnešní MO organizují až na SŠ
My ale nevime, pro jakou tridu je tato matematicka olympiada. Autor se o tom nikde nezminuje.
Ja jsem o stavu na nasi zakladni skole, ale to uz je take par desetileti. :(

Datum: 05.03.13 12:37
Ja jsem PSAL o stavu na nasi zakladni skole ... *zed*

Od: mo
Datum: 05.03.13 13:53
Jedná se o matematickou olympiádu kategorie Z8, tj. pro 8. třídu. Zde si můžete úlohy stáhnout: https://www.math.muni.cz/mo/

Datum: 05.03.13 14:34

Primy odkaz na stazeni PDF. Zadani pro 8.tridu je na str.11.

Dobrovolne priznavam, ze s resenim nekterych uloh bych mel asi velky problem :D

Datum: 05.03.13 14:55
Ted jsem si vsiml, ze ten odkaz obsahuje vlnovku, ktera tady na Poradte nefunguje, takze uvadim primy odkaz jeste jednou pomoci zkraceneho URL.

Datum: 05.03.13 15:04
Ted, kdyz uz zname tvar te sedmicipe hvezdy (odkaz na zadni v jinem prispevku), tak to muzu spocitat. Vyslo mi "priblizne 77°" (uhel je cislo s neukoncenym periodickym rozvojem o neco vetsi nez 77°)

Datum: 07.03.13 16:11

Jo řekl bych 77,14286 ale ještě postup či důkaz.

Myslím že spojnice vytvoří pravidelný sedmiúhelník tvořený sedmi rovnoramennými trojúhelníky se středovým úhlem 360/7

Pak další jeden z úhlů je (180- 360/7)/2

Pak součet tohoto úhlu a stejného úhlu z vedlejšího trojúhelníku a úhlu trojúhelníku jehož vrchol je na kružnici tvoří přímý úhel

A součet dvojnásobku velikosti tohoto úhlu s hledaným úhlem je 180°

Datum: 07.03.13 16:44

Je to tak, jak pises. jsou to rovnoramenne trojuhleniky s vrcholovym uhlem (360:7)*2. Pak se spocita ten uhel u zakladny a secte se se stejne velkym uhlem u zakladny u vedlejsiho trojuhelnika (v podstate se ten zakladnovy uhel vynasobi dvema).

Uhel se tak spocita: [180 - (360:7)*2]:2*2 = 77,1428571428571428571428571428571428571429...

Od: akakakakaka
Datum: 05.03.13 19:56

*zed* Matematickou olympiádu máme povinou

Datum: 06.03.13 06:36
Hned na tretim radku prvni stranky toho odkazu, co jsem poslal vyse, se pise: "Soutez je dobrovolna a nesouvisi s klasifikaci z matematiky".

Od: pepr®
Datum: 07.03.13 16:28

Pokud učitel řekne, že je povinná a bude ji klasifikovat, tak to tak bude.

Z příspěvků není poznat, jestli se zrovna musí zůčasnit olympiady nebo jen budou podle toho zadání počítat příklady a učitel si je pro sebe (a žáka) ohodnotí.

Datum: 07.03.13 16:47
Davat priklady z matematicke olympiady jako bezne priklady, je blbost. Vetsina lidi z nich vetsinu spocitat nedokazes. Proto se to nazyva olympiada. Je to jen pro lepsi, nez bezne zaky matematiky.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.