Slovní úloha

Od: Datum: 07.01.13 16:28 odpovědí: 7 změna: 07.01.13 20:20

Dobrý večer,

Slovní úloha má znění:

Paní učitelka zaplatila 280 Kč za žáky 4.A za vstupné na výstavu. Kolik žáků bylo na výstavě?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: ron*
Datum: 07.01.13 16:52

Máš zadání slovní úlohy napsané celé? Zdá se mi, že část chybí.

doplněno 07.01.13 17:12:

Bude to příklad na jednoduché dělení pro žáky 1. stupně. Nemyslím, že to bude úloha, kde je třeba vstupné logicky odhadnout.

Ohodnoceno: 0x

Od: askmenow*
Datum: 07.01.13 16:54

Taky si myslím. Takhle by to mohlo být v podstatě jakékoli číslo, kterým je dělitelné 280 tak, že vyjde celé číslo a žádný zbytek.

doplněno 07.01.13 17:04:

bimbam: Myslím, že dnes nic jako "obvyklé vstupné" snadno vyčístlit nejde. Věřím, že se přecijen najdou např. malé výstavy v malém městském muzeu, které pro děti (ještě např. po skupinové slevě) budou deset - dvacet korun stát. Naopak jsou výstavy, které i pro děti stojí stovku, dvě...

Od: hop®
Datum: 07.01.13 16:54

Nějak nechápu, podle mne to je neúplné zadání...

doplněno 07.01.13 17:06:

Pokud jde o matematickou slovní úlohu, nemělo by zadání spoléhat na předpoklady nebo tušení...

Datum: 07.01.13 17:00

Takhle bez dalšího zadání to chápu a myslím, že znám výsledek. Jen je potřeba tušit, kolik se platí obyvklé vstupné za děti. To není příklad na mechanické počítání, ale na přemýšlení.

Napovím, vstupné bývá zaokrouhleno, na konci pět nebo nula.

doplněno 07.01.13 17:01:

A ještě napovím, že za 10 Kč se dnes na výstavy už nechodí.

doplněno 07.01.13 17:21:

Proč jsem došla k číslu 14 žáků:

Otázka není ve škole - matematice, ale ve volné diskuzi. První náznak, že nejde o obyčejné počítání.

Zadání je neúplné. Možná je to opomenutí, ale spíše druhý naznak, že nejde o obyčejné počítání.

Odvozuji, že je vhodné zapojit i jiné znalosti. Taková interaktivní škola.

Tak odvozuji dál. Na výstavu nějakého mazala za 5 Kč by snad žádný soudný učitel děti nevodil. Ztráta času, nevýchovné atd.

Běžné vstupné pro děti ve věku kolem 10 let je v galeriích a muzeích 20 Kč. Tedy 14 žáků.

Ale zviklali jste mě, možná ještě někde výjimečně opravdu děti pustí za 10 Kč, tedy potom 28 žáků, což více odpovídá školní třídě.

Takovéto úkoly, kde je potřeba něco logicky odvodit, znám. Dávala jsem je sama svým dětem. Ale neříkali jsme tomu matematika.

Datum: 07.01.13 18:29

Ve čkole-matematice to není pravděpodobně proto, že odtamtud by se to stejně přesunulo sem.

doplněno 07.01.13 20:10:

A není to sice v rubrice škooa, ale je to v rubrice řešení příkladů, jasný náznak, že jde o obyčejné počítáná (nebo náznoak toho že se zadavatel otázky překlepl, viděl jsem už otázky z matematiky v rubrice čeaký jazyk třeba, a jiné)

Běžné vstupné pro děti ve věku kolem 10 let je v galeriích a muzeích 20 Kč

namátkou: Muzeum másla v Máslovicích - snížené vstupné (mj. pro děti) 20 Kč dle předpokladu - 14

íVýstava betlémů v Betlémské kapli _ Snížené (Děti, studenti do 26 let, důchodci): 25 Kč; to by odpovídalo jedenécti dětem a tomu, ýe v pokladně neměli pět korun zpátky. No dobře, já vím, ale když už pracujeme s hypotézami...

DOX Děti do 12 let zdarma

Krkonošské muzeum Vrchlabí - expozice Kámen a život - 2. hodiny plné 80,- Kč | zvýhodněné 40,- Kč | rodinné 180,- Kč to by bylo sedm žáků (nebo pět žáků a paní učitelka?)

No těch dvacet či třicet korun je asi opravdu standard a třicet se nehodí kvůli dělitelnosti, ale třeba to Vrchlabí ukazuje i na jinou možnost, a rozhodně na to není žádný zákon. Mně se prostě spíš zdá, že to nebude tento typ úlohu. To by tam bylo něco jako kolik pravděpodobně bylo dětí. Na druhou strranu ten údaj o IV B může naznačovat věk a to by sace odpovídalo tomuto pohledu. Nevím.

Od: franta*
Datum: 07.01.13 20:19

To mi připomíná naši matematiku, zadání bývá skoro stejné. Většinou to bývá něco jako: Honza má 3 jablka, babička 6 švestek. Za jak dlouho přijede táta domů? :D

Od: ron*
Datum: 07.01.13 20:20

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.