Nulovy bod?

Od: Datum: 25.11.12 13:37 odpovědí: 1 změna: 25.11.12 14:05

Dobrý den, potřebovala bych poradit, zítra píšeme písemku a já jsem byla týden nemocná, tak na to nemuzu prijit, probírame rovnice s absolutni hodnotou. Pri reseni pouzivame metodu noluvých bodu, pomoci, ktere odstanime abdolutní hodnotu se zadane rovnice. Předem děkuju :)

|1-2x|-6=x


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 25.11.12 14:05
avatar

Absolutní hodnotu odtraníme tak, že si úlohu rozdělíme na intervaly, v nichž je výraz uvnitř absolutní hodnoty kladný a tam absolutní hodnotu prostě vynecháme, a na intervaly, kde je záporný, tam absolutní hodnotu vynecháme a u celého výrazu změníme znaménko (vynásobíme ho mínus jednou). (Ty body, kde je v absolutní hodnotě nula, můžeme vyšetřit zvlášť nebo je přidat ke kterémukoli z předchozích případů - nula a mínus nula je totéž). Takže třeba uvedená rovnice bude mít někde tvar 1-2x -6 = x, a někde 2x-1 - 6 = x. A kde, to lze zjistít různě, jedna cesta je právě metoda nulových bodů Spočteme, kdy 1-2x = 0, to bude pro x = 1/2. Tento bod rozdělí reálná čísla na dva intervaly (kdyby bylo absolutních hodnot víc, bylo by i víc nulových bodů a tedy i víc intervalů) v nichž se znaménko výrazu nemění. V našem případě jde o interval (-nekonečno, 1/2), kde je výtraz 1-2x kladný (nejjednodušeji to zjistím tak, že do něj dosadím jedno číslo z daného intervalu, zde nejlépe x = 0) a rovnice tam má tvar 1-2x -6 = x, a interval (1/2, plus nekonečno) kde je záporný.

To je základ metody. Dále pak vyřeším obě rovnice a vyzkouším, které řešení leží ve správném intervalu.,

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.