Nejste přihlášen/a.
Správně je Pavlovi/Pavlu Novákovi se výlet nelíbil.
Pokud nejde o nějaký oficiální nebo veřejný projev, nemusí být nutně Pavlu (je to ale lepší). Pokud by ale muselo být zachováno Pavlovi, je tam rozhodně také měkké I. Jedná se totiž o třetí pád čísla jednotného a obě jména se skloňují podle vzoru pán - a tento vzor má ve třetím pádě koncovku -ovi.
Ano,ano Pavlovi protože jde o podstatné jméno ve 3.pádě (pánovi).Také bych spíše napsala Pavlovi než Pavlu,je to znělejší a častěji používanější,leč možné je obojí.
Na to abyste mohl napsat slovo Pavlovy s tvrdým Y by se muselo jednat o přídavné jméno přivlastňovací v návaznosti na pod.jméno rodu mužského neživotného např. Pavlovy domy nebo navazující na pod.jméno rodu ženského např. Pavlovy slečny
Výňatek z jazykové poradny:
třetím pádem dávámeTřetím pádem dáváme například vyznamenání, diplom apod. Jak má vypadat při kombinaci jména a příjmení? Je pravda, že pozdrav vyřídíme Tomášovi nebo Františkovi (když uvádíme křestní jméno samotné), ale kdybychom napsali nebo řekli panu doktorovi Františkovi Novákovi, vypadalo by to, že ho zesměšňujeme. U příjmení je -ovi závazné (samozřejmě pokud jméno nemá adjektivní nebo zájmenné koncovky: Veselému, Hořejšímu, Pavarottimu). Ale u křestního jména v kombinaci s příjmením volíme podobu kratší: Františku Novákovi, Tomáši Veselému (nebo Tomášovi Veselému, protože k opakování nedochází). Jen u jmen na -a nelze jinak než Vášovi Příhodovi. U jmen na -o (např. Otto) lze uhnout k nesklonnému tvaru:Ottovi/Otto Novákovi.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.