Výpočet funkce

Od: odpovědí: 3 změna:

Dobrý den,

mám za domácí úkol spočítat dvě funkce, ale nevím ani jak začít. Je to pro mě naprostá španělská vesnice.

Př. znějí

f (x) = ln (sin x)

f (x) = odmocnina ln (sin x)

Setkávám se s tím poprvé. Znáte někdo nějaký postup? Předem děkuji

3 odpovědi na otázku

 

 


0x
avatar kartaginec

První věc je, ujasnit si zadání. Asi vám pan učitel nedal za úkol spočítat ty funkce, což y znamenalo volit nějak hodnoty x a z nich (na kalkulačce nebo z tabulek) spočítat odpovídající hodnoty zadání. Pravděpodobnější je, že máte spočítat průběh těch funkcí, zjednodušeně řečeno, popsat, jak vypadají, kde rostiu, kde klesají etcetera etcetera (i když jsou možná i jiná zadání. Takže nejprve prosím ověř, co vlastně máte dělat.

No a pak je třeba vědět, co umíte, například jestli jste brali derivace, prostě úroveň, na které máme pracovat.


Ano, jedná se o průběh funkcí, jsme na úplném začátku, takže derivace jsme ještě vůbec nedělali

 


0x
avatar kartaginec

nejdříve ze všeho je třeba určitdefiniční obor. Tady je třeba vyjíd z toho, ře ln je definován pouze pro kladná čísla, čili v obou příkladech je třeba vyjít z tpho. kde je sinus kladná. Odmocnina zase funguje pouze na nezáporná čísle, čili v příkladě 2 musíte ještě hledat takovou podmínku, aby ln byl nula nebo kladná, což znamení, že sinus musí být roven jedné (kdy to je?), nebo dokonce větší než jedna. (to není nikdy. Tím je celkem vyřízen příklad 2, v tom prvním příkladě můžeme ještě zkoumat, kdy je ta složená funkce kladná a kdy záporná, její nulové body (čili řešeí rovnice , ln (sin x) = 0), kdy je rostoucí a kdy klesající (tohle se, obecněvzato, řeší pomocí derivace, ale zde to jde i bez toho: logaritmus je rostoucí, takže se to bude řídit chováním sínu; proč?) dále hledáme minima, maxima,případně zvláštní vlastnosti jako je periodicita. Tak to zkus a když něco z toho bude dělat problémy, on tu někdo poradí.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]