Logaritmy - výpočet

Od: Datum: 12.06.12 12:29 odpovědí: 4 změna: 12.06.12 13:55

Dobrý den,

chtěla bych pomoct s výpočtem těchto logaritmů:

1) log (x+1) =

2) 2log (x+1) - 2 =

Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: mowla*
Datum: 12.06.12 12:44

A - jsem-li tak smělý, co na tom chcete počítat?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.06.12 13:01
avatar

Ani mně není smysl dotazu příliš jasný. To druhé by se třeba dalo upravit na log (x+1)²/100 (tedy pokud pracujeme s dekadickým logaritmem) ale to asi nebude to, co chcete. Neptáte se třeba na průběh té funkce? Zkuste dotaz upřesnit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: simba*
Datum: 12.06.12 13:07

Máte pravdu, potřebuju znát průběh té funkce.

Datum: 12.06.12 13:55
avatar

To je něco jiného; tak se na to podívejme. (Jde o dekadický logaritmus? On v tom není velký rozdíl, s jinými základy je to podobně.)

Co vyšetřujeme při průběhu funkce? Definiční obor, následně obor hodnot, spojitost, limity v nekonečnu a vkrajních bodech definičního oboru, případně+ v bodech nespojitosti. Zvláštní vlastnosti (sudost, lichost, periodicita...). Nulové body, intervaly, kde je funkce kladná, záporná. Intervaly monotonie,extrémy (lokální, globální) - obur hodnot bývá lepší vyšetřovat až teď. Konvexnost, konkávnost, inflexní body. Asymptoty.

Zde je obor hodnot jasný, je to v prvním příkladě x+1 .0. Nulový bod je x = 0, kladnost, zápornost je jasná. Další zatém zkuste, já jdu na kafe. (Obvykle si pomáháme derivacemi.) Vypadá to nějak podobne jako zde: http://www.aristoteles.cz/mat…micke/logaritmicke-funkce.php

jen posunutě.

doplněno 12.06.12 17:11:
Tak co, máte něco?
Takže, příklad první: definiční obor Df = (-1, infty) , což je zátoveň obor spojitosti; limita pro x jdoucí k _1 zleva je _¨infty, limita v nekonečnu je (plus) nekonečno (neboli infty); odsut je vidět, že obor hodnot Hf = R (množina reálných čísel. Nulový bod již máme, interval, kde je funkce záporná, je (_1,0), interval kladnosti je (0, +infty)
teď přejdeme na derivaci a monotonii; derivace je 1/(x+1) a tedy funkce je (jaká)?
druhá derivace bude _1/(x+1)², funkce je konkávní. Inflexní body a extrémy tudíž neexistují. Umíte asymptoty? Zkuste; závěr je, že asymptota v nekonečnu neexistuje (někdy říkáme, že v bodě _1 má funkce svislou asymptotu).
Ten druhý příklad řešíme prakticky stejně
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.