1x

Jaké i napsat?

Od: Datum: 06.04.13 15:06 odpovědí: 20 změna: 07.04.13 12:15

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat jeké i by se mělo psát v těto větě: Ozdravného pobytu u moře se (zúčastnili / zúčastnily) nemocné děti i jejich rodiče.
Ptala jsem se v rodině a každý řiká něco jiného. Nemůžeme se shodnout proč a jaké i se zde má napsat nebo jestli se dají napsat oboje.*nevi*

Děkuji předem za odpovědi.;)
Lenulinka

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: ladaadal*
Datum: 06.04.13 15:13

děti se zúčastnily

jedná se o výjimku, nevím přesně a nechce se mi to hledat, ale prostě chlapi, muži se zúčastnili, děti nebo ženy se zúčastnily.

Ohodnoceno: 0x

Od: askmenow*
Datum: 06.04.13 15:17

A ti rodiče na to vliv nemají? Sama tápu a to si v češtině bývám jistá.

doplněno 06.04.13 15:23:

Čím víc na to koukám, tím víc bych dala měkké, jako rádci níže.

Datum: 06.04.13 15:28

Nejsem si teď úplně jistá, ale tady jsou obě varianty - zúčastnily se děti i jejich rodiče (děti a navíc k nim byli i rodičové) i zúčastnili se děti i jejich rodiče (děti i s rodiči). Něco podobného je "byly tam ženy i s muži" (tzn. podmět je ženy) a "byli tam ženy i s muži" (tzn. podmět jsou muži i ženy). Lépe je to vidět na větách typu "byla tam kočka s koťaty" a "byly tam kočka s koťaty" nebo "stál tam otec se synem" a "stáli tam otec se synem".

doplněno 06.04.13 15:29:

*jdou *hi*

Ohodnoceno: 1x

Datum: 07.04.13 00:53

Kolikokoli, byly tam řeny i s muži (ženy = podmět; muži = předmět) byly/i tam ženy i muži (ženy i muži = podmět).

V druhém příkladu jste měla vynechat předložku s.

Věta z dotazu: ... zúčastnily/i se děti i jejich rodiče. Ač jsou jsou obě varianty správné, dala bych přednost y.

doplněno 07.04.13 00:57:

A pozor na ú! účast, účastnit se, zúčastnit se (nepíše se ů).

doplněno 07.04.13 01:05:

Po pročtení odkazů: Je-li před podstatným jménem předložka s, je podstatné jméno v 7. pádě. V takovém případě podle mne nejde o podmět.

Ale nasadilo mi to brouka do hlavy, zeptám se na ÚJP.

Od: blankac
Datum: 07.04.13 01:04

Máte pravdu. Podmět je ty děti. Ale naplatí zas pravidlo shodé koncovky? Tudíž měkké i?

Datum: 07.04.13 01:59

Však... nemám nikde zůčastnili, ne? *plac*A to "s" navíc, to jsem asi přehlédla nebo nevím. *plac*

Od: lenulinka*
Datum: 06.04.13 15:18

Aha... Děkuji za odpověď...takže rodiče nemají na přísudek žadný vliv?

Od: wamp®
Datum: 06.04.13 15:15

Bude tam měkké i,jelikož se zůčastnili oni všichni,tzn,že rody ženské i mužské,a tam vždy vévodí jakoby muž,takže z toho důvodu měkké i.

doplněno 06.04.13 15:35:

Vždyť sakra říkám co píše "bruno,"je to tak*hej*Oni všichni!

Ohodnoceno: 2x

Datum: 06.04.13 15:27

Tak teď jste mě rozhodili. Že oni všichni je měkké vím, ale měl jsem za do, že u dětí je nějaká vyjimka a píšou se s tvrdým.

doplněno 06.04.13 15:56:

Ahaaaa, omlouvám se, já si nevšiml těch rodičů, myslel jsem, že tam byly jen ty děti. Tak beru zpět, děti a rodiče se zúčastnili, máte pravdu.

Datum: 06.04.13 15:22

Zde jde o shodu několiknásobného podmětu s přísudkem. Podmět je tvořen podstatným jménem rodu středního a podstatným jménem rodu mužského životného. Proto se budeme řídit tímto pravidlem:

Je-li složkou několikanásobného podmětu alespoň jedno podstatné jméno rodu mužského životného, shoda se řídí jím, a v přísudku proto píšeme měkké -i.

doplněno 06.04.13 15:35:

Kolikokoli: Jestliže je ve větě několikanásobný podmět s předložkou"s" (což však není případ našeho zadání), pak pro shodu s přísudkem platí trošku jiná pravidla - viz http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=601&dotaz=shoda%20p%C5%99%C3%ADsudku#nadpis3

Ohodnoceno: 5x

Datum: 06.04.13 16:17

Řekni si všichni a co máš na konci? Měkké i

Datum: 06.04.13 16:23

Hani, ty jsi génius, já si nemohl pořád vzpomenout, proč to tak píšu. A ono je to jednoduchý.

děti - ony byly

rodiče a děti - oni byli

Ach ta naše rodná řeč, to je někdy zákusek.*zed*

Datum: 06.04.13 18:35

já vám všem mockrát děkuji za odpovědi...Díky moc!

Od: bt
Datum: 06.04.13 19:17
Jestliže přísudek předchází podmětu, máme dvojí možnost, čím řídit shodu. Řídíme ji buď pravidlem o přednosti rodů, nebo ji určuje to podmětové jméno, které je nejblíže přísudku.
.
Takže je v našem případě psát –y nebo –i a pravdu má @kolikokoli
Viz http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=601&dotaz=shoda%20p%C5%99%C3%ADsudku#nadpis15
:)

Od: bt
Datum: 06.04.13 19:19
Takže je možnost v našem případě psát –y nebo –i...

Od: klas
Datum: 06.04.13 21:57

Tak tedy nevím, kdo vymýšlí taková pravidla, že je z toho akorát guláš. Dříve platilo, oni, všichni - bylo jasně jen měkké i. Pak se přijde s použitím pravidla blízkosti podmětu k přísudku a může být i tvrdé y. Pochopitelně, ani jedno není chyba. Ale žák si z toho zapamatuje, že je jedno, jaké i y napíše. Pak budou u přísudku blíž rodiče a tam musí psát už jen měkké i.

Datum: 06.04.13 22:51

Jasně měkké by bylo, kdyby to bylo "Děti i jejich rodiče se zúčastnili".

Od: pt®
Datum: 06.04.13 22:06

Blíže slovesu jsou /ty/ děti, tak: se zůčastnily. Ale zůčastnili se i /ti/ rodiče, čili všichni, měla by ti učitelka uznat i měkké: se zůčastnili.

Datum: 06.04.13 23:03

Dík moc všem za odpovědi...
Tak snad to nepopletu u ostatních...
Čeština (resp. takováhle pravidla) jsem nikdy neovládala.
Lenulinka

Datum: 07.04.13 12:15

Rodiče se na to nevztahují, protože podmětem jsou děti. Jakmile je za nimi spojka "i", tak si za ní můžete představit například "se zúčastnili i jejich rodiče". Je to samostatný výraz - děti patří k přísudku, ale rodiče ne. Takže správné i je tvrdé :)

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.