1xJaké i napsat?

Od: odpovědí: 20 změna:

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat jeké i by se mělo psát v těto větě: Ozdravného pobytu u moře se (zúčastnili / zúčastnily) nemocné děti i jejich rodiče.
Ptala jsem se v rodině a každý řiká něco jiného. Nemůžeme se shodnout proč a jaké i se zde má napsat nebo jestli se dají napsat oboje.*nevi*

Děkuji předem za odpovědi.;)
Lenulinka

20 odpovědí na otázku

 

 


5x
avatar bruno2

Zde jde o shodu několiknásobného podmětu s přísudkem. Podmět je tvořen podstatným jménem rodu středního a podstatným jménem rodu mužského životného. Proto se budeme řídit tímto pravidlem:

Je-li složkou několikanásobného podmětu alespoň jedno podstatné jméno rodu mužského životného, shoda se řídí jím, a v přísudku proto píšeme měkké -i.

doplněno 06.04.13 15:35:

Kolikokoli: Jestliže je ve větě několikanásobný podmět s předložkou"s" (což však není případ našeho zadání), pak pro shodu s přísudkem platí trošku jiná pravidla - viz prirucka.ujc.cas.cz/...

Řekni si všichni a co máš na konci? Měkké i

Hani, ty jsi génius, já si nemohl pořád vzpomenout, proč to tak píšu. A ono je to jednoduchý.

děti - ony byly

rodiče a děti - oni byli

Ach ta naše rodná řeč, to je někdy zákusek.*zed*

 


2x

Bude tam měkké i,jelikož se zůčastnili oni všichni,tzn,že rody ženské i mužské,a tam vždy vévodí jakoby muž,takže z toho důvodu měkké i.

doplněno 06.04.13 15:35:

Vždyť sakra říkám co píše "bruno,"je to tak*hej*Oni všichni!

Tak teď jste mě rozhodili. Že oni všichni je měkké vím, ale měl jsem za do, že u dětí je nějaká vyjimka a píšou se s tvrdým.

doplněno 06.04.13 15:56:

Ahaaaa, omlouvám se, já si nevšiml těch rodičů, myslel jsem, že tam byly jen ty děti. Tak beru zpět, děti a rodiče se zúčastnili, máte pravdu.

 


0x

děti se zúčastnily

jedná se o výjimku, nevím přesně a nechce se mi to hledat, ale prostě chlapi, muži se zúčastnili, děti nebo ženy se zúčastnily.

A ti rodiče na to vliv nemají? Sama tápu a to si v češtině bývám jistá.

doplněno 06.04.13 15:23:

Čím víc na to koukám, tím víc bych dala měkké, jako rádci níže.

Nejsem si teď úplně jistá, ale tady jsou obě varianty - zúčastnily se děti i jejich rodiče (děti a navíc k nim byli i rodičové) i zúčastnili se děti i jejich rodiče (děti i s rodiči). Něco podobného je "byly tam ženy i s muži" (tzn. podmět je ženy) a "byli tam ženy i s muži" (tzn. podmět jsou muži i ženy). Lépe je to vidět na větách typu "byla tam kočka s koťaty" a "byly tam kočka s koťaty" nebo "stál tam otec se synem" a "stáli tam otec se synem".

doplněno 06.04.13 15:29:

*jdou *hi*

Kolikokoli, byly tam řeny i s muži (ženy = podmět; muži = předmět) byly/i tam ženy i muži (ženy i muži = podmět).

V druhém příkladu jste měla vynechat předložku s.

Věta z dotazu: ... zúčastnily/i se děti i jejich rodiče. Ač jsou jsou obě varianty správné, dala bych přednost y.

doplněno 07.04.13 00:57:

A pozor na ú! účast, účastnit se, zúčastnit se (nepíše se ů).

doplněno 07.04.13 01:05:

Po pročtení odkazů: Je-li před podstatným jménem předložka s, je podstatné jméno v 7. pádě. V takovém případě podle mne nejde o podmět.

Ale nasadilo mi to brouka do hlavy, zeptám se na ÚJP.

 


já vám všem mockrát děkuji za odpovědi...Díky moc!

 


0x
Jestliže přísudek předchází podmětu, máme dvojí možnost, čím řídit shodu. Řídíme ji buď pravidlem o přednosti rodů, nebo ji určuje to podmětové jméno, které je nejblíže přísudku.
.
Takže je v našem případě psát –y nebo –i a pravdu má @kolikokoli
Viz prirucka.ujc.cas.cz/...
:)
Takže je možnost v našem případě psát –y nebo –i...

Tak tedy nevím, kdo vymýšlí taková pravidla, že je z toho akorát guláš. Dříve platilo, oni, všichni - bylo jasně jen měkké i. Pak se přijde s použitím pravidla blízkosti podmětu k přísudku a může být i tvrdé y. Pochopitelně, ani jedno není chyba. Ale žák si z toho zapamatuje, že je jedno, jaké i y napíše. Pak budou u přísudku blíž rodiče a tam musí psát už jen měkké i.

 

Jasně měkké by bylo, kdyby to bylo "Děti i jejich rodiče se zúčastnili".

 


0x
avatar pt

Blíže slovesu jsou /ty/ děti, tak: se zůčastnily. Ale zůčastnili se i /ti/ rodiče, čili všichni, měla by ti učitelka uznat i měkké: se zůčastnili.

 


Dík moc všem za odpovědi...
Tak snad to nepopletu u ostatních...
Čeština (resp. takováhle pravidla) jsem nikdy neovládala.
Lenulinka

 


0x

Rodiče se na to nevztahují, protože podmětem jsou děti. Jakmile je za nimi spojka "i", tak si za ní můžete představit například "se zúčastnili i jejich rodiče". Je to samostatný výraz - děti patří k přísudku, ale rodiče ne. Takže správné i je tvrdé :)

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]