Jak se zbavit odkládání?

Od: odpovědí: 3 změna:

Dobrý den, jsem student prvního ročníku gymnázia. Od začátku studia mám problémy s odkládáním povinností. Týká se to jen oblasti školy. Mám vysoké cíle _ chtěl bych studovat farmacii ve Švýcarsku. Ve škole prospívám se dvěma trojkami (ZSV, IVT), ale za tím stojí probdělé noci a doba spánku je každý den asi 4-5 h. Problém je v tom, že neustále odkládám učení se na pozdější dobu - to udělám o víkendu, na to se podívám radši ještě dneska... Nikdy to, ale tak nedopadne a já se začínám učit třeba v 23.00 nebo dokonce o půlnoci (i když na to mám čas od 16.00). Problém je, že se toho v noci moc nenaučím, ve škole se nemůžu soustředit, protože jsem nevyspalý, jsem ve stresu a často trpím výčitkami svědomí. Např. celé Velikonoce učení odkládám a v neděli zhruba v 19.45 začínám, i když jsem měl před tím spoustu času. Tak se to točí stále dokola - ve škole neodpočinutý, po škole skoro usínám a pak opět odkládám až na noc. Cítím se už vyčerpaný, jsem nevrlý, na nic nemám náladu. Navíc mám frustraci, že zdaleka nevyužívám své studijní předpoklady. Prosím, poraďte mi, jak se s tímto mám vypořádat. Za všechny rady předem děkuji.
Děkuji za odpověď

3 odpovědi na otázku

 

 


3x
avatar magdon

Ono je to možná vážnější, než si myslíte. Existuje psychycká porucha, zvaná "prokrastinace". Trpí tí často právě studenti, ale nevyhýbá se nikomu (do určité míry to mám taky). Koukněte třeba sem, nebo si ten název zadejte do Googlu.

psychologie.cz/...

Tak to je naprosto přesné, a mám pocit, že tím také občas trpím.

 


2x

První krok ke zlepšení máte za sebou a to je uvědomění si chyb. Je to vše otázka priorit a to odkládání je především ve Vaší hlavě (sám to znám). Na začátek bych se zkusil domluvit s rodiči, ať Vám připomínají, že na ostatní aktivity máte času dost, prioritní je učení a pořádný spánek. Případně jim každý den dávejte itinerář, co máte zvládnout a ať kontrolují, jeslti to máde udělané. A třeba se to časem naučíte si věci uspořádat.

Upřímně moc nechápu, že Vás nechají tak dlouho vzhůru a nedrží nad Vámi ruku.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]