Středoškolské vzdělání bez maturitní zkoušky

Od: Datum: 01.04.13 23:18 odpovědí: 14 změna: 03.04.13 11:42

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat. Pokud nastoupím na střední školu (normální klasickou střední školu - 4 roky, následně maturititní zkouška). Ukončím ji (tedy projdu úspěšně i čtvrtým ročníkem), ale nesložím maturitní zkoušku, tak jaké mám vzdělání?

wikipedia: "Na českých středních školách je maturita nepovinná. Většina žáků se k ní ale dobrovolně přihlásí, neboť její úspěšné složení je nutnou podmínkou přijetí ke studiu na vysoké škole. Žáci, kteří maturitní zkoušku nesloží, mají ukončené středoškolské vzdělání bez maturity, což mohou doložitvysvědčením z posledního ročníku."

Bohužel, často slýchávám od laiků i odlišené názory. Mám za to, že pokud ukončím střední školu (již nejsem jejím studentem) mám hotové středoškolské vzdělání, ač maturitu nesložím je tomu tak? Je mi jasné, že takovéto vzdělání je pak v praxi neuplatnitelné, jde mi spíše o formální stránku věci.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jirbar*
Datum: 01.04.13 23:30

Vzdělání máš, ale nemáš maturitní vysvědčení. Takže pro Tebe dobré, všude jinde k ničemu.

To takový Benda ten moc toho vzdělání nemá, ale za to má diplom. No a většina se chlubí diplomem, nikoliv vzděláním.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hop®
Datum: 01.04.13 23:41
avatar

Ukončení středoškolského vzdělání je potvrzeno maturitní zkouškou. Ukončení docházky na učiliště je učňovská zkouška. Takže máš POUZE základní vzdělání.

Pojedeš třeba z Prahy, služební cesta je z Prahy do Brna. Už jsi v Brně? ;)

S Wiki v tomto nesouhlasím, asi podobně jako většina Tvých potencionálních zaměstnavatelů...

Ohodnoceno: 1x
 
Od: autorprispevku
Datum: 01.04.13 23:55

Proč se tedy v prosinci podávala přihláška k maturitní zkoušce, kterou jsme opravdu podávali. Co kdybych jí nepodal? To nasvědčuje tomu, že maturita je opravdu nepovinná a bez ní by člověk měl mít pouze středoškolské vzdělání, tudíž to koresponduje s wikipedií. Ptal jsem se na toto i učitelky a potvrdila mi to, ale chtělo by to opravdu výklad profíka na dané téma.

Datum: 02.04.13 00:00

Pokud vím, existují u nás min. 4 stupně vzdělání - základní, střední, úplně střední a vysokoškolské. Úplné střední je střední škola s maturitou. Ovšem jak to je s tou Vaší maturitní zkouškou,která dle mého názoru je podmínkou úspěšného dokončení školy, to nevím, ale mohu připustit, že něco takového existuje, čímž by jste dosáhl středního vzdělání, které dle mého názoru je na úrovni odborného učiliště. Ale to je pouze můj odhad, toto musí zodpovědět odborník..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: luke237
Datum: 02.04.13 00:50
Precetl jsem vetsinu skolskeho zakona a zjistil jsem ze:

  1. prihlasky k maturite se opravdu podavaji
  2. Rozlisuje se "stredni vzdelani" a "stredni vzdelani s maturitou"
  3. Zakon se nezminuje o situaci, kdy si zak nepoda prihlasku k maturitni zkousce *ee*
  4. stredni vzdelani lze ziskat jen v programech, ktere maji licenci na udeleni stredniho vzdelani. Tvoje "typicka stredni skola" ma licenci pro "stredni vzdelani s maturitou". Jestli programy s licenci pro "stredni vzdelani s maturitou" maji automaticky licenci na "stredni vzdelani", to se asi pise nekde jinde. Zatim jsem to nenasel.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.04.13 22:57
avatar

Nesložíte-li ve 4 letém vzdělávacím programu maturitu, budete mít základní vzdělání, nikoliv střední.

K získání středního vzdělání byste musel úspěšně ukončit jednoletý nebo dvouletý vzdělávací program. V příkladu uvedené v dotazu byste však absolvoval čtyřletý vzdělávací program bez úspěšného zakončení (bez maturity). ___ Zákon 561/2004 Sb., školský zákon

§ 58

(1) Úspěšným ukončením příslušného vzdělávacího programu středního vzdělávání se dosahuje těchto stupňů vzdělání:

a) střední vzdělání, b) střední vzdělání s výučním listem, c) střední vzdělání s maturitní zkouškou. (2) Střední vzdělání získá žák úspěšným ukončením vzdělávacího programu v délce 1 roku nebo 2 let denní formy vzdělávání. (3) Střední vzdělání s výučním listem získá žák úspěšným ukončením vzdělávacího programu v délce 2 nebo 3 let denní formy vzdělávání nebo vzdělávacího programu zkráceného studia pro získání středního vzdělání s výučním listem (§ 84). (4) Střední vzdělání s maturitní zkouškou získá žák úspěšným ukončením vzdělávacích programů šestiletého nebo osmiletého gymnázia, vzdělávacího programu v délce 4 let denní formy vzdělávání, vzdělávacího programu nástavbového studia (§ 83) v délce 2 let denní formy vzdělávání nebo vzdělávacího programu zkráceného studia pro získání středního vzdělání s maturitní zkouškou (§ 85). (5) Vláda stanoví nařízením obory vzdělání, v nichž lze dosáhnout středního vzdělání, středního vzdělání s výučním listem, jakož i středního vzdělání s výučním listem a středního vzdělání s maturitní zkouškou a středního vzdělání s maturitní zkouškou, jejich návaznost na učební a studijní obory podle předchozích právních předpisů a počet žáků ve skupině na jednoho učitele odborného výcviku.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: luke237
Datum: 02.04.13 23:05
K získání středního vzdělání byste musel úspěšně ukončit jednoletý nebo dvouletý vzdělávací program.

Vláda stanoví nařízením obory vzdělání, v nichž lze dosáhnout středního vzdělání

Presne o tom jsem psal ve sve odpovedi, ze neni jasne, jestli "stredni vzdelani s maturitni zkouskou" je automaticky take "stredni vzdelani", tedy jestli se prvni 1-2 roky na skole poskytujici "stredni vzdelani s maturitni zkouskou" pocitaji jako prvni 1-2 roky na skole poskytujici "stredni vzdelani".

Asi nezbyde nez najit to narizeni vlady, kde se presne vyjmenovavaji obory vzdelani, ktere poskytuji stredni vzdelani a obory vzdelani, ktere poskytuji "stredni vzdelani s maturitni zkouskou".

Ohodnoceno: 0x
 
Od: luke237
Datum: 02.04.13 23:14
Asi nezbyde nez najit to narizeni vlady
Zrejme to bude Narizeni vlady 211/2010 (jednou aktualizove novelou 357/2012).
Ohodnoceno: 0x
 
Od: luke237
Datum: 02.04.13 23:39
Tak podle toho narizeni to vypada, ze "obory vzdělání poskytující střední vzdělání" a "obory vzdělání poskytující střední vzdělání s maturitni zkouskou" jsou 2 uplne odlisne seznamy, ktere spolu nemaji nic spolecneho.

Z toho by tedy pak logicky vyplyvalo, ze jestlize neukoncis maturitni zkouskou "obor vzdelani poskytujici stredni vzdelani s maturitni zkouskou", tak toto vzdelani nemas a mas jenom takove vzdelani, ktere jsi mel predtim. V tvojem pripade asi zakladni vzdelani. :(

Jedna se ale o muj laicky pravni rozbor. Nejlepsi asi bude, kdyz se zeptas nekoho, kdo tomu opravdu rozumi. *nevi*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.04.13 09:52
avatar

Jak je psáno výše (např. ivzez) jelikož jste vzdělání neukončil předepsaným způsobem máte pouze ZÁKLADNÍ VZDĚLÁNÍ. Škola má na něco akreditaci a tu jste vy nesplnil.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: maturita
Datum: 03.04.13 10:19

jasně, rozumím... Jde o to, jak už zde bylo psáno, jeslti škola tím, že poskytuje vyšší vzdělání, nemá automaticky licenci/akreditaci i na tu nižší - středoškoslké vzdělání?

Ve školství obecně to tak fungje snad při všem... příklad, mám jazykový diplom úroveń C1, nemusím dělat zkoušky na předchozí A1,2 a B,1,2... mám je splněné automaticky, tím, že mám vyšší úroveň C1.
Díky tomu jsem dokonce uvolněný z hodin anglického jazyka na této škole, protože prý cituji "jsem splnil vyšší formu vzdělání v anglickém jazyce, než je mi škola schopná poskytnout"

Takže tím, že bych měl splněň nadstandad, tak možná automaticky středoškolské vzdělání není třeba plnit zminovanou například 2letou praktickou školou, která má licenci na "jenom" středoškolské vzdělání.

Od: luke237
Datum: 03.04.13 11:23

Kdyz si prectes to narizeni vlady, ktere jsem poslal vyse, tak uvidis, ze stredni skoly nejsou brany jako S1 (pouze stredni vzdelani), S2 (stredni vzdelani s vycunim listem), S3(stredni vzdelani s maturitni zkouskou) atd. a kdyz splnis S3, tak si autoamticky splnil i S2 a S1. Kdyz odhlidnu od toho, ze bez maturity nemas to S3 splnene, takze uvahy, jestli to splnuje i S2 a S1 jsou bezpredmetne, tak hlavne zjistis, ze ty skoly jsou oznacene jako K (jen str.vzd.),L (vyucni), M (maturita), takze je jasne videt, ze mezi nimi zadny vztah neni.

Nepises, proc maturitu nechces delat. Jsou na to 2 pokusy, opravky se delaji jen z neudelanych predmetu a muzesji delat snad do 5 let po skonceni skly (blize viz prislusny odstavec ve skolskem zakone, na ktery opet odkazuji vyse).

Jestli nechces delat maturitu z principu, tak muzes prestoupit na obor poskytujici stredni vzdelani (urcite ti toho hodne uznaji).

Maturita je proste zakonceni "oboru vzdelani poskytijiciho stredni vzdelani s maturitni zkouskou) a pokud ji nemas, tak jsi ten "obor vzdelani" nezakoncil, takze ho nemas. Nemuzss ho mit jen "castecne". Bud ho mas, protoze jsi ho radne ukoncil, nebo ho nemas, protoze jsi ho radne neukoncil.

Nekdo uz tady psal o tom porovnani s jizdou z Prahy do Brna. Kdyz do Brna dojedes, tak jsi v Brne. Kdyz dojedes jen do Jihlavy, tak proste v Brne nejsi, a to ani castecne.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: maturita
Datum: 03.04.13 11:37

Nejde o to, že bych jí nechtěl udělat... jen potřebuju doklad o SŠ vzdělání co nejdříve... Doufal jsem, že jak nám dají vysvědčení ze 4. ročníku asi za 15 dní, tak bych to mohl použít jako doklad o ukončeném sš vzdělání a poslat to, kam potřebuji... samozřejmě k maturitě jdu a chci jí udělat.

Od: luke237
Datum: 03.04.13 11:42

Typicky maturitni osvedceni dostanes do mesice od posledniho vysvedceni (pokud mas to stesti a jdes az na konci :) ). Pokud mas takovou smulu, jako kdysi ja, ze jdes hned druhy den po svataku, tak ho dostanes po asi 10 dnech od posledniho vysvedceni *smich*

Urcite nejsi jediny, na jehoz maturitni vysvedceni tam cekaji, takze je jim jasne, ze jim doklady o strednim vzdelani od letosnich absolventu nezacnou chodit drive nez zacnou maturity.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.