Proč vznikl protektorát?

Od: Datum: 16.03.13 16:10 odpovědí: 24 změna: 12.04.13 19:59

Dobré odpoledne,

nevíte někdo, proč vznikl protektorát? Ať hledám, jak hledám, nemůžu najít "dobrý" důvod - vlastně nemůžu najít žádný důvod, proč vznikl.. Poradíte mi?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jirbar*
Datum: 16.03.13 16:14

Na otázku sice neodpovím ale včera bylo 15. března pokud to někomu něco říká. No a v TV jsem si nevšiml jediné zmíňky.

Asi proto že taková NOVA potřebovala se "pošklebovat" celému průběhu sjezdu ČSSD. No on Železný na ČT nezůstal pozadu, takže jsem se především dozvěděl co měli k obědu a že všichni museli dlabat to samé.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.03.13 16:15
avatar

Google hned první odkaz na Wikipedii. Protože součástí pohraničí v ČSR byli Sudetští Němci. Protecta znamená latinsky chráněné (území)...

doplněno 16.03.13 16:19:

Prostě to bylo obsazení Československa pod záminkou ochrany Sudetských Němců. To, že to tak evropské mocnosti akceptovaly (paralela s napadením Polska) bylo součástí Mnichovské dohody.

doplněno 16.03.13 16:20:

Wiki:

Mnichovská dohoda (označována také jako Mnichovská zrada či Mnichovský diktát) byla dojednána 29. září 1938 v Mnichově (ve všech jazykových verzích pak byla podepsána po půlnoci, tj. 30. září 1938)[1]. Zástupci čtyř zemí _ Neville Chamberlain (Velká Británie), Édouard Daladier (Francie), Adolf Hitler (Německo) a Benito Mussolini (Itálie) _ se dohodli, že Československo musí do 10. října postoupit pohraniční území obývané Němci (Sudety) Německu. Zástupci československé strany byli přítomni, ale k jednání samotnému nebyli přizváni.
Mnichovská dohoda byla završením činnosti Sudetoněmecké strany Konráda Henleina a vyvrcholením snah Adolfa Hitlera rozbít demokratické Československo, což bylo jedním z jeho postupných cílů k ovládnutí Evropy. Mnichovská dohoda je příkladem politiky ústupků,
Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 12.04.13 19:59
vznik protektoratu mnichovska dohoda neresila.president hacha pozadal 15. března 1939 vudce velkonemecke rise, aby vzal cechy a moravu (oklestene o uzemi, ktera muselo ceskoslovensko na zaklade mnichovske dohody postoupit v roce 1938 nemecku) pod svoji ochranu a hitler mu vyhovel.(Tak vznik protektoratu presentovali nemecti i cesti fasiste.) ve skutecnosti to byla okupace.
Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 16.03.13 16:24

Díky, máš bod, zas vím něco nového *cteni**klik**tanec*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kjanik112*
Datum: 16.03.13 17:25

To, co je uvedeno, je zábor Sudet, tedy odstoupení pohraničí Němcům, na základě Mnichovské dohody. Zbytek ČSR vytvořil II. republiku, která existovala necelý půlrok. .15.3.1939 Němci obsadili zbytek ČSR a nazvali to protektorátem, aby to vypadalo, že o tuto ochranu požádali Němce sami Češi.Protektorát zanikl s koncem II. svět. války.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: luke237
Datum: 16.03.13 18:27

Souhlasim s tim, ze zabrani pohranici CSR ("Sudet") a vyhlaseni/vznik protektoratu jsou 2 rozdilne veci (obrazek). Ernie to nespravne smotal dohromady.

Mnichovska dohoda resila odstoupeni casti (pohranicniho) uzemi CSR Nemecku. Protektoratem (protektorat znamena doslova "uzemi pod ochranou nekoho jineho", coz je jiny nazev pro "zavisle uzemi", "provincii", "kolonie", "vazalsky stat" apod.) prohlasilo zbyle uzemi CSR Nemecko (uz bez pohranicnich oblasti [pripojenych k Nemecku] a Slovenska [ktere se osamostatnilo], tedy prakticky jen Cechy a Morava - odtud take nazev "Protektor Cechy a Morava"), cimz fakticky prebralo skutecnou vladu nad danym uzemim. Vladnuti (predavani prikazu z nemeckeho centra) se provadelo prostrednictvim risskeho zastupce (spravce, protektora) Reinharda Heydricha.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.03.13 09:52
avatar

Ono to vpodstatě spolu souviselo a na sebe navazovalo. Nejdříve podle propagandy chudáčci Sudetští němci utlačováni českým obyvatelstvem a potom obsazení Československa jakožto státu, který ohrožuje mír. Ta okupace vlastně byla jen dokonáním Mnichova.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: luke237
Datum: 17.03.13 18:56

I kdyz ve vysledku byl konecny stav stejny (vlada Nemecka nad CSR, respektive Cechami a Moravou), coz byl jeden z kroku planu na ovladnuti Evropy, postaveni pohranici ("Sudet") a zbytku Cech a Moravy bylo jine. Sudety byly soucasti Nemecka (i kdyz priznavam, ze nevim, jak presne byly administrativne zařazeny), kdezto zbytek Cech a Moravy bylo cizi okupovane uzemi.

Technicky vzato sudetsti Nemci byly opravdu "utlacovani". Ackoliv jich bylo vice nez Slovaku (3,5 milionu Nemcu vs. 2,5 milionu etnickych Slovaku), nemeli zadne postaveni v ramci CSR. Osobne si myslim, ze to byl spise dusledek 1.svetove valky (samostatnost na Rakousku-Uhersku musela byt u viteznych mocnosti zduvodnena rozdilnosti uzemi obyvaneho Cechy a Slovaky, kdezto kdyby se tvrdilo, ze toto uzemi je z 1/4-1/3 obyvane Nemci, tak by se mohli vitezne mocnosti ptat, jak je to odlisne od uzemi dnesniho Rakouska a proc by mely podporit oddeleni tohoto uzemi a vytvoreni noveho statu v Evrope (pozdejsi CSR).

Verim, ze tento problem by se casem vyresil (az by odeznely dusledky 1.svetove valky) a etnicti Nemci by ziskaly postaveni tretiho naroda v ramci CSR. Bohuzel do toho prisla 2.svetova valka (resp. nastup nacistu v Nemecku pouhych 15 let po skonceni 1.sv.valky a z toho souvisejici strach z Nemecka a Nemcu v Evrope) a tak v tomuto politickemu kroku (postaveni Nemcu jako tretiho naroda nebo vyznamne narodnostni mensiny) v CSR nikdy nedoslo.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 16.03.13 17:40
avatar

Ještě jedna zajímavost. Ve školách se učíme, že přijetím Mnichovské dohody 30.9 1938 se ČSR vzdala bez boje svého pohraničí. Není to však úplná pravda. Především, běhen září 1938 probíhaly v našem pohraničí tvrdé boje čs. branné moci s povstalými sudetskými Němci. Nepokoje byly tak rozsáhlé, že je opravdu můžeme přirovnat k nevyhlášené válce A právě tehdy tíhu těchto bojů, nesli především příslušníci, dnes málo známé organizace SOS - stráž obrany státu. /Epocha 11/07/ - pt

Ohodnoceno: 1x
 
Od: maina
Datum: 16.03.13 18:52

Promiňte, ale teď v tom mám neuvěřitelný zmatek..

Mohla bych vás poprosit o jasnou a pokud možno stručnou odpověď, kterou bych mohla napsat do písemky?

Od: luke237
Datum: 16.03.13 19:45
jasnou a pokud možno stručnou odpověď

Ona ani ta tvoje otazka nedava moc smysl ("Proc vznikl protektorat?"). Nacisticke Nemecko proste chtelo ziskat velkou cast Evropy pod svoji kontrolu a toto byl jeden z kroku (prevzeti vlady nad sousednim statem). Co vic k tomu rici?

Takto prevzata uzemi byla soucasti nemecke rise, ale nebyla soucasti Nemecka a proto se nemohla dozadovat stejnych prav, jako staty tvorici Nemecko.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.03.13 22:38
avatar

Protektorát Čechy a Morava vzniknul z vůle Hitlera a anglické a francouzské vychcanosti.Řeči o tom,jak se buržoazie těchto zemí postavila pod diktát Hitlera,je neskutečná.CHurchil a Chamberlain hodili do klece Führerovi krmení,aby se nažral a nechal Anglii a Francii na pokoji.Spolu s bankami pak pomohli vyzbrojit Německo a rozpoutat druhou světovou.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: claire*
Datum: 16.03.13 22:55

Ne, Winston Churchil Hitlerovi rozhodně nic nehodil. Naopak, Churchill kritizoval Chamberlainovu politiku ústupků (appeasement). Anglie nás nezradila, protože s Anglií ČSR žádné smlouvy o pomoci v případě napadení neměla. Anglie nás "jen" nechala Hitlerovi napospas, pravé zrady na ČSR se dopustila Francie, s níž jsme ty smlouvy uzavřené měli.

Otázka, proč vznikl protektorát, je vlastně velmi dobrá - protože odpověd není tak jednoduchá, jako např. "Hitler chtěl". Pro nacistickou Říši by samostatná, ale podřízená československá republika ("druhá rep.") byla ekonomicky výhodnější. Proč vznikl nakonec protektorát, to je opravdu těžké. Ponížit Čechy nebylo třeba, ponížil je už říjnový zábor pohraničí (po Mnichovské dohodě) a následná slovenská autonomie a osamostatnění. Orientace druhé republiky na Německo byla také bez diskuze.

Do písemky bych asi napsala, že protektorát vznikl, aby Německo demonstrovalo svou sílu a aby snáze ovládalo tuto část území bývalého Československa - aby mohlo využívat práci místních obyvatel (nuceně nasazení) a potenciál místních továren (Škodovka). Hlavně pozor - Mnichovská dohoda nebyla bezprostřední příčinou vzniku protektorátu!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: luke237
Datum: 16.03.13 23:40
Vznik protektoratu je opravdu zajimavy, zvlaste uvedomime-li si, ze Protektorat Cechy a Morava byl jediny protektorat vytvoreny Nemeckem za 2.svetove valky. Nikde jinde (polsko, Benelux, Skandinavie, ...) protektorat nevytvorili. *ee*
Ohodnoceno: 0x
 
Od: lerak*
Datum: 17.03.13 21:18

A co podle vás bylo připojení Rakouska k Říší? podívejte se na : http://cs.wikipedia.org/wiki/Anschluss

Ohodnoceno: 0x
 
Od: luke237
Datum: 17.03.13 21:44

Jaky je rozdil mezi pripojenim k Nemecku (Rakousko, Sudety) a protektoratam jsem popisoval uz vyse. Rozdil v tom je a je to ostatne videt i na mape v clanku, na ktery odkazujes.

V Rakousku si pripojeni odhlasovalo 99% lidi v referendu (i kdyz se muzeme ptat, do jake miry svobodne a nezfalsovane toto rozhodovani bylo. Kazdy si jiste vybavuje 99% volebni ucasti a souhlasu v komunisticke CSSR).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.03.13 23:18
avatar

W.Churchill prohlásil,že nebude obětovat mír v Evropě kvůli takové bezvýznamné středoevropské zemičce.Tak si to přeberte,jak Angličané měli Čechy v lásce.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lerak*
Datum: 18.03.13 12:53

Pletete si jména to byl Neville Chamberlain.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: claire*
Datum: 18.03.13 15:30

Jabrako, mýlíte se. Winston Churchill nic takového nikdy (přinejmenším veřejně) neřekl, ostatně to neodpovídá jeho povaze. Navíc před válkou byl v Británii v opozici, takže rozhodování o postupu Británie vůči střední Evropě mu nijak nenáleželo, proto by takový výrok z jeho úst neměl smysl.

A nikde jsem neuvedla, že Angličané měli Čechy v lásce, pouze jsem napsala, že nás nezradili, protože nám nebyli ničím zavázáni - na rozdíl od Francouzů.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kjanik112*
Datum: 17.03.13 22:17

luke-souhlas.Rakušané jsou kmenově Němci. Po rozpadu Rakousko-Uherska 1918 bylo Rakousko nejchudší zemí střední Evropy, myšlenka na spojení s Německem tam byla hodně silná. Tady to měl Hitler usnadněné. K protektorátu: Hitler si hrál na mírotvorce, zřízení protektorátu vypadalo na nenásilné řešení. Až při napadení Polska Goebels otevřeně prohlašuje:Nepřicházíme jako přátelé, přicházíme jako nepřátelé.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 18.03.13 13:26

To že mluví německy je nedělá Němce, jsou to vlny imigrantů, tedy část z nich je germánského původu (vytlačili Slovany). A co Přemysl Otakar? Habsburkové pochází ze Švýcarska.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: luke237
Datum: 18.03.13 21:40

Jestli nekdo nekoho vytlacil, tak to spise byly Slovani Germany (stehovani narodu v 5.-6.st) a pozdeji vytlaceni vsech z Podunajske niziny Madary (rok 1000).

Souhlasim s tim, ze nemcina z Rakusaku Nemce nedela. Dokonce se to v dobach sjednocovani Nemecka (pozdni 19.st) dost rozlisovalo a dospelo to az k jejich vzajemne valce (prusko-rakouska valka).

Etnicke slozeni Rakusanu me take zajima. Kdyz jsem o tom tak premyslel, tak je to samy potomek Cechu, Slovaku, Chorvatu, Slovincu, ... Proste je videt, ze to bylo centrum narodnostne rozmaniteho rakousko(-madarskeho) cisarstvi. Rakousko ma i v soucasne dobe vysoky podil novych imigrantu ("multi-kultu"). Kolik procent tedy zbyva na etnicke germance mi neni znamo.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 18.03.13 00:19

S námi měli jiné úmysly. než s jinými. Moravu až zhruba k Moravě chtěli Slováci, Hitler nesouhlasil. Ostatně si najděte co bylo na Slovácku.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dundee333*
Datum: 22.03.13 19:54

Protektorát, jakožto součást Třetí říše s vlastní loutkovou vládou a státním prezidentem, policí, úřady atd vznikl kvůli mocichtivosti víděňského malíře A. Hitlera.

Po odstoupení pohraničí na podzim roku 1938, existovala II. republika, která se už stala totalitním státem (pouze 2 strany, nenávist Židům, poklonkování Německu...) Ovšem tento stát nebyl soběstačný (2. nejtenčí stát na Světě). A také měl všude ze západu a z jihu Třetí říši ze severu Bekovské (autoritativní Polsko). Dalším problémem byli Slováci, kteří chtěli autonomii (samostatnost), ktzerá jim ale byla slíbena již v r. 1919 ve Versailles.

13. 3. 1939 Bylo na Slovensku vyhlášeno stanné práco, aby potlačili nepokoje. Slovenský premiér Tiso odejl do berlína za A. Hitlerem, dke dohodli, že Slovensko vyhlásí úplnou samostatnost.

14. 3. 1939 Odjel prezident hácha do Berlína, kde na nátlak Hitlera, Goeringa, Meissnera a dalších "vložil český národ pod do rukou Vůdce", ovšem tento krok není zcela legální, o tomto by musel rozhodnout parůlament nebo exekutiva, nicméně Háchův podpis byl akceptován i doma.

15. 3. 1939 od 6 00, byl zbytek ČSR obsazován vojsky Třetí říše, jediná vojenská posádka někde na Ostravsku se dala na odpor

16 . 3. 1939 přijel Hiotler na Pražský Hrady, kde vyxdal Výnos o zřízení Protektorátu Čechy a Morava, Háchův vlak nechal opozdit, aby Hitler byl první na Hradě.

Stručně...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.