Chemická rovnice> vůbec nechápu

Od: Datum: 13.03.13 21:31 odpovědí: 5 změna: 13.03.13 23:24
Dobrý večer,
už asi hodinu bloumám, jak na chemické rovnice. Nedokážu pochopit, jak člověk pozná, kolik toho na jaké straně chybí.
Já si vlastně nedokážu vysvětlit ani obyčejnou vodu :(.
H2 + O2 -> H2O
Učitel pak koukne do učebnice, najde nějaký příklad s rovnicí, kterou pak upraví, aby vše vycházelo na obou stranách, a to já nechápu, jak to zjistí :(. Samozřejmě, že jsem se dívala na internet, ale nepochopila jsem to. Nedokázal by mi to někdo laicky a "jako pro malé dítě" vysvětlit? Jak se prostě přijde na to, že potřebuješ toho tolik a tolik, aby Ti vyšlo tohle?! To si snad pamatuje každou sloučeninu, kolik tam toho všeho má být? :( Jsem v koncích..
Děkuji za jakoukoliv pomoc :(.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: mowla*
Datum: 13.03.13 21:35

Víš, že výsledek je H2O...

Slučují se H2 a O2...

Tak už to stačí jen dopočítat - abys na obou stranách měla stejný počet atomů/molekul, ne?

2 H2 + O2 -> 2 H2O

doplněno 13.03.13 21:52:

Sulfid měďnatý CuS: Cu + S -> CuS - proč píšeš 2Cu? ;) - 2Cu + 2S -> 2 CuS

doplněno 13.03.13 21:55:

Tu šipku ber jako ´rovnítko´ v rovnici - co je na levé straně (atomy/molekuly a počet) musí být i na pravé...

Takže nelze 2 Cu + S -> 2 CuS - nalevo jsou dva atomy mědi a jen jeden síry, napravo máš ale dva atomy mědi i síry...

Ale lze 2 Cu + 2 S -> 2 CuS , ovšem ty ´dvojky´ se vykrátí, výsledkem je Cu + S -> CuS

Ohodnoceno: 0x

Od: rovnice
Datum: 13.03.13 21:43
A když bude třeba:
2 Cu + S
Tak jak to bude? Jak to poznám a mám udělat? :(
Od: rovnice
Datum: 13.03.13 21:45
Pardon:
2 Cu + S -> 2CuS?
Já prostě nevím jak na to přijdu, na to co vznikne :(.
Datum: 13.03.13 23:24

Pak by vzniklo Cu2S.

Máš jako 2 rajčata + 2 okurky = 2 páry okurek a rajčat (2X+2Y->2XY). Nebo 2 rajčata + 1 okurka => rajčata 2 a jedna okurka (2X+1Y=>X2Y1).

doplněno 13.03.13 23:27:

Kyslík je vždy po dvou atomech (tj. O2) a voda má 1 kyslík + 2 vodíky. Takže když máš 2 kyslíky, tak potřebuješ 4 vodíky (2 na každý kyslík). Takže napíšeš: 2 H2 (2 vodíky po dvou=4 atomy celkem) + O2 (dva atomy O) => 2 molekuly vody (2 H2O).

Ohodnoceno: 0x

Datum: 13.03.13 23:13

Především musíš poznat princip sestavování rovnic.Musíš také znát chemické prvky,jejich mocenství a molekulové zápisy.Cu je jako kov podstavena jako atom.O2 je plyn,tvoří dvouatomové molekuly,s tím také vstupuje do rovnice.Taktéž halogenidy.I2, Cl2,

Proto někdy zadáváš do reakce prvek bez indexu a někdy s indexem.

JABRAKA

Ohodnoceno: 1x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.