Proto, že vs. protože

Od: Datum: 12.03.13 17:50 odpovědí: 7 změna: 08.05.14 17:52

Dobrý den, chodím do sedmé třídy, takže jsem se ještě neučila, kdy se napíše proto, že a kdy protože. Nechci s tím jít za učitelkou, nemám ji moc ráda. Na internetu jsem se taky koukla všude možně, ale moc jsem to nepochopila. Proto se obracím na vás, milí rádcové. Kdy se napíše protože a kdy proto, že?

Děkuju! :)

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: axlik*
Datum: 12.03.13 18:40

Záleží spíš na tom, co je to za větu a jak to chce člověk říct, neřekl bych, že tam jsou nějaký pravidla :)

Ohodnoceno: 0x

Od: nemamnick*
Datum: 12.03.13 20:11

Běž za učitelkou a řekni že si na to zrovna nemůžeš spomenout, protože když tam nepůjdeš tak to nebudeš umět, a proto, že tam půjdeš tak ti to vysvětlí :)) a mě to jde nějak samo tady tohle, tak to nezvládnu vysvětlit

Od: axus®
Datum: 08.05.14 13:41

protože píšeme i vyslovujeme jako jediné slovo, kde představa příčiny není v naší mysli tak v popředí, aby mělo býti k ní ukázáno již ve větě hlavní, jinak se klade proto, že...,

Zdroj: http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?art=351

Chytry z toho ovsem nejsem.

Datum: 08.05.14 16:20

Dobrý dotaz. Teď jen doufám, že ti věc aspoň trochu vysvětlím a nezatemním a že mě zdejší profesorky a profesoři ČJ nebudou proklínat.

Já pořádně nevím co bych poradil, já jsem v takové chvíli vždycky psal podle sluchu a obvykle úspěšně.

Protože se píše dohromady proto, že protože je jedno slovo. Proto že jsou dvě slova.

Holt čeština je tvárná a ohebná a slova ve větách se dají přehazovat. Proto a že se píše odděleně tehdy když se od sebe dá oddělit i ve větě.

*

teď si všimni, jak jsou věty dělené.

Nic nemám proto, že se mi nechce dělat.

Nic proto nemám, že se mi nechce dělat.

Proto nic nemám, že se mi nechce dělat.

*

naproti tomu (všimni si, píšu naproti a ne na proti *smich* )

Nic nemám, protože se mi nechce dělat.

První věta v souvětí je Nic nemám. Tady už slovo proto nemůžeš vypíchnout a přehodit na začátek, ani kamkoliv jinam. Protože je tady jedno slovo.

Datum: 08.05.14 16:26

Jak Ti zní tyto dvě věty?

Šla jsem nakoupit, protože jsem potřebovala nějaké jídlo k večeři.

Šla jsem nakoupit proto, že jsem potřebovala nějaké jídlo k večeři.

Kde v nich dáš důraz a kde klesneš hlasem? Jsou rozdílné intonačně, jinak vůbec.

Od: axus®
Datum: 08.05.14 17:26

Ted kdyz si tyhle dve vety ctu, tak zacinam rozumet tomu uryvku, co jsem sem vlozil prvne.

Sel jsem nakoupit, protoze... v tehle vete je dulezita informace, kterou chci sdelit to, ze jsem sel nakoupit. A jen tak mimochodem dodavam duvod. Stejne tak bych mohl napsat pouze Sel jsem nakoupit. A teprv na dotaz proc, bych pokracoval v tom protoze...

Sel jsem nakoupit proto, ze...tuto vetu rovnou rikam, ze chci sdelit duvod, proc jsem sel nakoupit. Ne pouze informovat, ze jsem nakoupit sel.

-

Tedy rozdil protoze x proto, ze bude podle mne v tom, o cem presne chci informovat - zda o jednani samotnem (cele protoze vrazim az do vedlejsi vety) nebo zda o duvodech meho jednani (aby bylo jasne, ze duvodu prikladam vahu, vrazim proto uz do vety hlavni)

Datum: 08.05.14 17:52

Ono tohle vysvětlení, ačkoliv s ním v podstatě souhlasím, je trochu ošidné. Já totiž klidně můžu říct Šla jsem nakoupit, protože jsem potřebovala jídlo i s předpokladem, že mluvím hlavně o důvodu toho nákupu. Opačně to již ale nejde, to je pravda

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.