Elektronová konfigurace - excitovaný stav

Od: Datum: 02.02.13 20:21 odpovědí: 5 změna: 03.02.13 19:52

Dobrý den, jsem v I. ročníku na gymnáziu a právě jsme začali probírat elektronovou konfiguraci. Zatím jsem všemu rozuměla, nyní však nedokážu pochopit ''excitovaný stav atomu''. Nevím, kdy k excitaci dojde a kdy ne. Moc prosím o vysvětlení. Nejlépe na příkladu Cl (chlór) a F (fluor). U Cl excitaci lze provést, u F ne. Proč? *ee*

Předem díky! :)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 02.02.13 22:20
avatar

K excitaci dojde, když atom pohltí nějakou enrgii (třeba ve formě fotonu). A protože energie se nemůže ztratit, tak to má za následek překok elektronu na vyšší energetickou hladinu. No a protože ten spropadený fluor má takovou strukturu, že ty vyšší orbity jsou už obsazené, tak ty elektrony nemají kam výš přeskočit a excitace se nekoná.

Opravdové chemiky prosím o shovívavost k mému vysoce laickému vysvětlení.

doplněno 02.02.13 22:21:

...energii... přeskok... mám si koupit novou klávesnici nebo nový prsty?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: reksik
Datum: 03.02.13 09:19

Děkuji. Asi budu vypadat jako hlupák, ale jak poznám, že vyšší orbity jsou již obsazené? Nějak mi stále unikápodstata... *bzum*

Od: reksik
Datum: 03.02.13 17:16

Poraďte někdo... Prosím! *hej*

Datum: 03.02.13 18:26
avatar

Při excitaci může dojít v podstatě ke dvěma dějům:

Při prvním dodáním energie jednoho elektronu se vybudí dvojioce elektronů a jeden se přesune do vyššího energetického orbitalu.Pohlcením větší úrovně energie se totéž stane s druhou dvojicí elektronů a jeden se posune do vyšší energetické hladiny.

Při dostatečném přísunu energie se úplně odtrhnou elektrony z valenční sféry a vznikne kation.Ten obsahuje více protonů jako elektronů.

Atom, může energii i uvolňovat,přijme tedy jeden nebo více elektronů.Vznikne částice,která má méně protonů jako elektronů,která se nazývá anion.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: petapeta*
Datum: 03.02.13 19:52

U fluoru nelze excitovat elektron z orbitalu 2p do orbitalu 3s pro velký energetický rozdíl a orbitaly 2d ve druhé elektronové sféře nejsou.

U chloru mohou být tyto excitované stavy:

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.