Sesvahovat - zesvahovat

Od: Datum: 22.01.13 19:23 odpovědí: 7 změna: 26.01.13 21:29

Dobrý den,

vytvářím reklamní prezentaci (firma zabývající se zemními pracemi) a váhám, zda použít slovo sesvahovat či zesvahovat. Slovo je použito v kontextu: úprava pozemku (tj. zeminy), srovnání terénu či jeho vytvarování do určité podoby apod.

Děkuji. Hezký zbytek dne.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 22.01.13 19:27
avatar

Zesvahovat.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 22.01.13 19:43
avatar

Souhlasím s Vámi

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ladaadal*
Datum: 22.01.13 19:42

Jestli to je myšleno jako udělat z roviny nějaký svah, tak bych použil zesvahovat, jestli jako že se spojí několik svahů dohromady tak sesvahovat. Zvláštní slovo, nikdy jsem ho neslyšel. Nešlo by použít něco jiného? Vytváření svahů nebo tak něco?

Ohodnoceno: 4x
 
Od: tesi05*
Datum: 22.01.13 20:02

Díky za vaši reakci. Vzhledem k tomu, že to je ve stavebnictví velmi často používané slovo, ale nikdy jsem ho neviděl v psané formě, rád bych u něj zůstal.

Datum: 23.01.13 10:55
avatar

Zřejmě jde o nějaký výrazně oborový technický termín, nenašel jsem ho v žádném mně dostupném slovníku ani v korpusu jazyka českého. Po zadání do vyhledávače jsem našel obě slova, zhruba tak, jak si to představuje ladaadal, Například :

Sanace pozemků spočívá v zarovnání (sesvahování) terénu. (viz http://www.piskovny-hradek.cz/zivotni-prostredi)

Terénní úpravy _ bude provedeno zesvahování pozemku v zahradní části na výšku +0,500, v části kolem rod. domu na 0,050, +-0,000 = roh stávající asfaltové plochy + 1280mm. (viz http://www.muvb.cz/Article.php?ArticleID=1201&Menu1ID=16&Menu2ID=0&Menu3ID=0)

Ale asi by bylo lépe, kdybyste si to ve vyhledávači našel sám, vy rozumíte technické stránce věco, A pokud by vám to nestačilo, stále vám zbývá možnost obrátit se na ústav pro jazuk český:, na jejich jazykovou poradnu. Tam jsou ale v současné době písemné či mailové rady placené, zdarma je telefonická poradna, viz http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/, odkud vyjímám:

Jak jazyková poradna funguje
Vzhledem k narůstajícímu počtu zájemců o jazykovou radu doporučujeme tazatelům a dalším zájemcům o češtinu, aby se nejdříve pokusili vyhledat odpověď na svůj dotaz samostatně, a to na webové stránce Internetová jazyková příručka. Na této stránce uživatelé najdou informace o více než 60 000 slovníkových heslech a dále výklady k jazykovým jevům, na něž se tazatelé jazykové poradny opakovaně ptají. Východiskem pro zpracování jednotlivých výkladů byla Pravidla českého pravopisu a současné mluvnice. Na rozdíl od nich jsou některé výklady v internetové příručce podrobnější, ucelenější a zpřesňující (např. v oblasti psaní velkých písmen, interpunkce, shody přísudku s podmětem, skloňování osobních a zeměpisných jmen atd.). Některé informace byly čerpány ze speciálních jazykových příruček, z odborných časopiseckých studií, z českých státních norem i z databáze jazykové poradny. Ve výkladech se uvádějí i rozpory v údajích, které jednotlivé jazykové příručky přinášejí, nebo rozdíly mezi kodifikací a spisovným územ. V takových případech je připojen hodnotící komentář a řešení, která doporučujeme.
Odpověď na značné množství jazykových dotazů můžete najít také v rubrikách Na co se nás často ptáte, Dotaz týdne 2006_2010 nebo v časopise Naše řeč. Vzhledem k tomu, že internetové rubriky jazykové poradny _ zvláště stránky Internetové jazykové příručky _ neustále rozšiřujeme, veškeré vaše připomínky a podněty ke všem těmto rubrikám uvítáme na poradenské e-mailové adrese poradna at ujc.cas.cz (tato adresa však není určena k odpovídání na jazykové dotazy veřejnosti).
Nebudete-li v hledání odpovědi úspěšní, můžete nám zatelefonovat každý pracovní den v době 10_12 a 13_15 hodin na telefonní číslo 257 531 793 , poslat svůj jazykový dotaz písemně na adresu: Jazyková poradna, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., Letenská 4, 118 51 Praha 1, nebo poslat e-mail. V názvu e-mailu prosím uvádějte text Žádost o vypracování odpovědi na jazykový dotaz. Na tuto žádost nejdříve obdržíte automatickou odpověď, ale pracovníci jazykové poradny vás poté ještě budou kontaktovat e-mailem či telefonicky, pokud pro eventuální upřesnění žádosti a případné konzultace uvedete i své telefonní číslo.
Vyhotovení písemných odpovědí, posudků a expertiz je zpoplatněno a tazatelům zasíláno poštou na dobírku. Výše ceny je stanovena v závislosti na náročnosti zpracování posudku (min. 300 Kč bez DPH a poštovného). Tuto částku žadatel zaplatí při převzetí dopisu. Pro eventuální upřesnění dotazu a případné konzultace prosíme tazatele o sdělení jejich telefonního čísla.
Ohodnoceno: 2x
 
Od: tesi05*
Datum: 23.01.13 11:27

Děkuji za vyčerpávající odpověď.

Datum: 26.01.13 21:29
avatar

Dnes jsem o tom mluvil s jedním technikem, který tyto věci má mimo jiné v nápni sví práce. Tem mi řekl, že to vždy píše, jak slyšíš, tedy sesvahování, sesvahovat, a nikdy se s nějkakými námitkami nesetkal. Není to sice vzděláním češtinář, ale taky to není žádný negramota. Tak si to přeberte.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.