Jak se naučit vyslovovat písmeno R

Od: Datum: 21.01.13 17:26 odpovědí: 10 změna: 19.11.14 09:28

Dobrý den, mám prosbu, může mi někdo poradit, jak mám naučit své dítě, prvnáčka, vyslovovat písmeno R? Na logopedii chodíme, ale nějak se nám to nedaří, děkuji za každou radu. Anita

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 21.01.13 17:39

Problém bývá v tom, že dítě ne že by nemohlo, ale nechce správně vyslovovat, protože žvatlat je pohodlnější

Takže co nejvích ho namitovovat k tomu, aby mělo snahu se to R naučit.

V tomto ohledu bývá někdy problém nepřehnat to s inicitivou, pak se nám zase děcko šprajcne...

Takže spíš doporučuji hodně s ním číst a klást důraz na slova, kde je zvučné R, mít nekonečnou trpělivost a klid.

Pro začátek zkuste od Jarka Nohavici písničku "Krtek". Je vtipná, takže se bue líbit, je zapamatovatelná a tedy předpoklady, že si jí děcko bude samo prozpěvovat dokola a co hlavně, na učení R je skvostná ;)

Ohodnoceno: 2x

Datum: 21.01.13 17:41

takto už se to učilo v mým mládí a funguje to,fakt je to snadné

http://logopedie.unas.cz/?tex…e009ac4846f3a2f28104d1f3bf607

Ohodnoceno: 1x

Datum: 21.01.13 17:59

Jj, říkat místo R - TD to učila logopedka i mé dítě. A jak říkal TD, tak mu do pusy strčila jakési vibrující udělátko a on, i když vědomě říkal TD, tak z pusy mu vycházelo R... dodneška si pamatuju, jaký radostně překvapený a nevěřící měl v tu chvíli výraz v obličeji *smich* no a měl štěstí, už mu to zůstalo a víc procvičovat nemusel. Nicméně je pravda, že nejdřív jsme se k tomu museli dostat, tzn. musel se dostat do fáze, kdy místo R říkal L (předtím to R tak nějak vynechával či polykal nebo jak to říct).

Ale tedy jestli chodíte k logopedce, tak tyhle věci asi víte *nevi*

Od: ladaadal*
Datum: 21.01.13 17:56

My to učili synka, aby rychle za sebou říkal TD, TD... a pak slova jako prdel, prsa, prkno. Sice to zní sprostě, ale je to pěkně krátký a tu prdel se opravdu naučil velice rychle. Jak mu to tam jednou skočí, už to nezapomene.

Ohodnoceno: 3x

Datum: 21.01.13 23:11

Jak vyslovuje hlásku L? U té člověk většinou chybnou výslovnost neslyší, ale logoped by to měl poznat.

Chodila jsem s nejmladší dcerou na logopedii také kvůli hláscě R, ale logopedka k mému údivu začala nacvičovat výslovnost L. Jakmile dcera zvládla L, naskočilo u ní R automaticky samo.

Od: krkovicka*
Datum: 21.01.13 23:15
Tdn ttdn tdn trdlo.Jak píše Ivzez.Poradny L a pak ten jazyk sám půjde na R.
doplněno 21.01.13 23:20: Ještě doplním.Taky jsme dochazeli k logopedce.Jenže ta měla na nas čas jednou za 5týdnu.Takže o ničem a doma cvičit u aty třeba 5minut-letadlo,letí,lopata...aby to tam pěkně mlaskalo .Doporučuji si sehnat někoho soukromě.My našli vysloužilou logopedku.Dochazeli jsme obden a R a Ř bylo do 14 dnů.
Ohodnoceno: 0x

Datum: 22.01.13 18:06

Dcera se v pěti letech R naučila běhen 14ti dní, stále se říkalo TD-TD-TD-TDNKA-TDNKA a stále rychleji až z toho najednou bylo R. Tříletá vnučka neříká R,Ř a co vidím jako největší problém je L. Snažíme se ale zatím marně.

Datum: 23.01.13 13:02

zkuste ho naučit nejdříve slova, ve kterých je T a po něm R, trpaslík, tramp, tropiko, trolej a to R nahraďte D. Tdpaslík, tdamp, tdopiko, tdolej. Když se váš prvňáček ty slova naučí rychle vyslovovat s D, je na cestě naučit se i to R.

Od: fifa*
Datum: 18.11.14 21:51
Mě je 12 a doteď neumim R dost mě to štve ale když vidim jak
lidi pomahaji tak doufam že se naučim.

Od: host
Datum: 19.11.14 09:28

Výborná logopedka paní Arnoldová-Neoralová (dětem se její jméno zpočátku také těžko vyslovovalo) děti učila různé říkanky, například: "Tdpaslíček tdnky tdhá, tdhání mu dlouho tdvá...". Fungovalo to. A jak tu psala předchozí rádkyně, současně upravovala a učila výslovnost hlásky L.

I když je to skoro dva roky stará otázka, třeba někomu oživené téma pomůže.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.