Učitel vs žák: - tykání nebo vykání

Od: Datum: 13.12.12 20:34 odpovědí: 15 změna: 14.12.12 17:18

Otázka pro školou povinné: Máte radši, když vám učitel(ka) tyká nebo vyká?

doplněno 13.12.12 21:40:

Upřesnění: Bavíme se o SŠ.

doplněno 13.12.12 21:40:

A odpovídajících gymnáziích.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 13.12.12 20:37

Určitě tykání, vykání si v budoucnu užiji ještě dost a dost...

Ohodnoceno: 0x

Od: hop®
Datum: 13.12.12 20:39

Už nejsem školou povinný. A neupřesňuješ, jesli jde o školu vysokou či mateřskou.

Takže na základce je to jasné, na vejšce už asi také.

A na střední mi bylo od kamarádštějších profesorů příjemnější tykání a od těch tvrdších zase vykání...

Od: domin
Datum: 13.12.12 20:48

Jsem na šestiletém gymplu - je mi 14 a jsem pro vykání. :) Podle toho, jak jsme se bavili s děckama nejsem sama. Připadám si tak starší a že mě profesoři berou víc vážně.

Datum: 13.12.12 21:04

Profesorům je to až tak jedno, jesli vám na střední tykají nabo vykají. Přeci si jen myslím žw je lepší aby studentům tykali... myslím si že není třeba taková formalita, a někteří žáci májí možnost si uvědomit, že je profesor nadřízený..

Datum: 13.12.12 21:13

Čtrnáctiletým dětem zásadně tykat! Respekt se nezískává vynuceným vykáním žákům, nýbrž schopnostmi (ve škole i vědomostmi) žáků.

Od: buss®
Datum: 13.12.12 21:01

Nebavme se o ZŚ, ale na střední je to přece jen jiné, jde o uznání osobnosti, být respektovaný. I když jsou i tam děcka, do 18 let.
V práci se nadřízený podřízený moc netyká, ani se to nedoporučuje. Ono se pak i těžko kritizuje, vyhazuje... Na střední by se měli spíše domluvit, třeba do těch 18 tykat. Jxde i o nějakou úroveň vztahů.

Od: anonymkas*
Datum: 13.12.12 21:02

Tykání. Při vykání si sice připadáte starší a důležitější, ale to tykání je takový přátelštější ...

Datum: 13.12.12 21:17

Když mi vyká, připadám si divně, na "nepřátelském území" a jako, že se s tou osobou vůbec neznáme. Je mi to nepříjemné (je mi 16). Takže já jsem rozhodně pro tykání.

Datum: 13.12.12 21:39

Myslím si totéž.

Datum: 14.12.12 08:43

Vykat mi začali pedagogové až na VŠ a i to ne všichni, jsem pro tykání.

Datum: 14.12.12 09:15

Musím říct že na učilišti na které jsem chodil jsem měl velice příjemné mistry a učitele s některými jsem v kontaktu do dnes ;) a bylo tam zavedeno obousměrné tykání a byli jsme kamarádi to bylo hned o něčem jiném. Učitel může žákům tykat proč ne *nevi**palec*.

doplněno 14.12.12 09:20:

a potom tam byl ještě jeden učitel (chemik) a ten byl nepříjemnej jak prd*l takovej starej ten pořád jenom ječel a často o on někdy nevykal ale onikal. *smich* a to myslím vážně on říkal třeba . Pán ... šel k tabuli prosím nebo třeba Pan ... až jít ven dát sem poznámkovnici (žákovskou) on měl i vlastní výrazi , to bylo trochu divné ;)

Od: hm®
Datum: 14.12.12 09:22

Pokud si vzpomínám, tak jsme to neřešili. Někdo hned prohlásil, že nám bude tykat, někdo asi vykal. A nám to bylo fuk, takovou malicherností jsme se nezabývali.
Pro *domain*:
> ... jsem pro vykání. Podle toho, jak jsme se bavili s děckama ...
Sami se považujete za děcka a vyžadujete vykání? Vykat děckám, no to asi teda fakt ne.

Od: krkovicka*
Datum: 14.12.12 09:29
Na Zš-klasika to se tykalo.Často se používali i přezdívky které učitelé od nás znali.Třeba Michalovi říkal tělocvikář Medvěde apod. Na střední nám vykali.Pane (příjmení) a slečno (příjmení).Byl to takový vstup do dospělosti.Takže já jsem pro vykaní na střední.

Od: lentilkao*
Datum: 14.12.12 16:13
Rozhodně tykání. Je to přátelštější, člověk se cítí blíž k učiteli, zdá se mu, že jsou naladěni na stejnou vlnu a nebojí se pak za ním zajít, když je nějaký problém nebo něco nechápe. :)

Datum: 14.12.12 17:18

Rozhodně tykání. Tykají nám teď i někteří učitelé na VŠ a je to (podle mě) lepší.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.