Maturitní ples

Od: Datum: 01.11.12 18:41 odpovědí: 3 změna: 02.11.12 17:30

Dobrý den,

za jakým účelem se pořádají maturitní plesy? Je nutné na se jej účastnit? Tyto plesy jsou pouze přece pro maturitní obory, učební obory nic takového nemají...mají vůbec také nějakou "oslavu" či něco podobného? díky za odpovědi, je mi 12


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 01.11.12 20:46
avatar

Maturitní ples je oslavou a vyvrcholením středoškolské docházky. Je nejen pro studenty, ale i jejich rodiče, kdy mohou být hrdí na své dítko, které zdárně dokopali ke zkoušce z dospělosti a je v těch nejkrásnějších letech, takže mu to většinou i sluší a má na speciálně ušité šaty. Učni mají své plesy též, viz třeba zde http://souvk.cz/mimoskolni-aktivity/ucnovsky-ples , ale nevím, jestli všechny školy.

Na plesu třídy předvádějí nějaké předtančení nebo scénku, je tam taky slavnostní ostužkování maturantů třídní učitelkou šerpami, tančí se v první části klasické tance, tam je slušnost provést i rodiče, druhá půlka plesu už je většinou moderna a kapelu si často vybírají sami studenti.

Na maturitní ples není povinné jít, ale pokud se tomu někdo vyhne, později ho to mrzí. Je to též i svým způsobem poděkování rodičům za výchovu.

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 01.11.12 21:09
avatar
Dobry den, ucast na maturitnim plesu urcite neni povinna. Muj nazor je ten, ze se dnesni maturitni plesy zmenily v prehlidku toho, kdo ma drazsi a hezci saty, partnera ci partnerku, sperky, vlasy, doplnky atd. Pokud se rozhodnete teto estrady neucastnit, o nic neprijdete.
Ohodnoceno: 3x
 
Od: askmenow*
Datum: 02.11.12 17:30

Učební obory nemají maturitní plesy, někdy však také mají různé oslavy a slavnosti, záleží na konkrétní škole a také na aktivitě samotných studentů - často právě z jejich řad vyjdou podněty ke změně, případně něco uspořádají sami.

Maturitního plesu není povinné se účastnit. Myslím ale, že je to velká událost a je škoda si jí nechat ujít. Nejen, že je to jakýsi rituál předcházející "zkoušce dospělosti", a večer, kdy se maturanti mohou právem cítit speciálně, je to i společenská událost, na které můžeme dát rodičům najevo, jak se úročí jejich vklady do nás. Tím nemyslím jen ty finanční, ale i nehmotné, jako jsou láska, péče, výhova a podobně. Pro rodiče a prarodiče to bývá velká událost. No a samozřejmě i pro samotné studenty, je to večer plný euforie, radosti.

Při organizaci maturitního plesu a na plese samotném se také často stmelí vztahy v rámci třídy i mezi studenty a učiteli. Na plese samotném pak probíhá většinou i předání daru třídnímu učiteli. Někdy jde o dar žertovný, nkdy hodnotný, záleží na vztahu studentů k učiteli a na jeho osobnosti.

Také na plese vzniká spousta vzpomínek a historek... no, stojí to podle mě za to.

doplněno 02.11.12 17:33:

Jinak k té nutnosti účastnit se: Nutné to není, ale pokud je to možné, např. z finančních důvodů, připadá mi to vhodné i pokud do toho člověk není celý žhavý. Zaprvé to jednoho často překvapí, jak fajn to nakonec je, zadruhé když se nechce student účastnit, často to mrzí členy rodiny. Zatřetí při neúčasti vznikají sporné otázky, hlavně kolem financí. Na plese se dává dárek třídnímu učiteli, jak jsem už psala - je poněkud nefér, když dar je jen od některých studentů. Také se na plese často vybírají peníze (ať už přímo, formou tomboly, nebo obojím) - tyto peníze se většinou nechávají pohromadě a např. po maturitě se za ně platí oběd pro elou třídu a zvané učitele, nebo občerstvení během maturit, nebo nějaký výlet. Pak je také sporné, jak nakládat se studentem, který na jejich získání nijak neparticipoval.

No a často také spolužáky - kamarády mrzí, kdyby tam neměly své kamarády.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.