Předpisy mocninných funkci snadno a rychle

Od: Datum: 31.10.12 19:00 odpovědí: 3 změna: 01.11.12 10:49

Zdravím všechny.Zítra budeme psát test. V testu bude několik grafů mocninných funkcí a naším úkolem zapsat předpisy těchto funkcí.

Předpokládám, že času bude asi několik málo minut a grafů nejspíš osm. Mocninné funkce teprve začínáme brát, a proto se ve výsledku můžou objevit jen jednoduché předpisy jako např. $y=x^{3}$ nebo $y=x^{-2}$ .

Grafy mocninných funkcí poznám, a tak z nich dle tvaru dokážu vyčíst, jestli bude exponent kladný či záporný a lichý či sudý. Na co ale nemůžu přijít je hodnota (číslo) exponentu. Je na to nějaká dobrá vychytávka, rychlý postup?Budu vděčný za každou radu.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 31.10.12 21:28
avatar

Musely by v grafu být vyznačené body s x a y hodnotami (ideálně by stačil jeden takový bod), abyste si je dosadil a dopočítal velikost exponentu. Jinak se můžete pouze dohadovat.

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 31.10.12 22:29
avatar

Tak, tak, pokud to bude chtít někdo vědět jistě, určitě tam bude muset dát nějaký konkrétní bod nebo i víc. :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.11.12 10:49
avatar

Obecně lze říci, že čím vyšší je mocnina, tím je graf (v okolí nuly) "placatější", ale kvantitativně se to jen od pohledu určit nedá. Snad jedině měřením, za předpokladu, že je grafnarýsován "přesně/, ale přesnost rýsování je principiálně omezená, takže budete asi mít v zadání přímo dány některé konkrétní body. Pro funkci y = x^n by mšl stačit jeden bod [x,y], ale musí být x ≠ 1. Pokud by tam ovšem byl i graf funkce y = ax, potřebyjete ještč jeden bod, nejlépe x= 1, protože pak je přímo y = a.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.