Nechápu pravopis

Od: Datum: 28.10.12 20:18 odpovědí: 16 změna: 29.10.12 12:46

Můžu použít tyto výrazy?

Abychom jsme měli

Tak bychom jsme museli

Pokuď tyto výrazy nemůžu použít, tak čím je nahradit?Děkuji

Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 28.10.12 20:23

Ahoj, co třeba vynechat v obou případech slovíčko "jsme"? Abychom měli, tak bychom museli...zní mi to lépe.

Ohodnoceno: 6x

Datum: 28.10.12 20:26

Zní lépe a je to dobře... "Abychom jsme" je snad ještě horší než "aby jsme" :D

Ohodnoceno: 3x

Datum: 28.10.12 20:27

Přiznám se, že jsem se setkal (často) s nesprávnými tvary aby jsme, abyjsme, abysme, kdyby sem to byl věděl, tak bysem sem nechodil, ale tuhle kombinaci vidím poprvé,

Ohodnoceno: 3x

Od: mowla*
Datum: 28.10.12 20:26

Vynech to "jsme"...

Ohodnoceno: 1x

Od: ernie*
Datum: 28.10.12 20:35

Ježíšikriste, to jsou zvrácenosti. To si děláte srandu, autore? Ale jakože to je poradna tak bysem jsem tam nedával to jsme...

Datum: 28.10.12 22:12

Učivo 1. stupně základní školy:

Podmiňovací způsob

doplněno 28.10.12 22:15:

Je to podobné jako s vyjmenovanými slovy nebo s malou násobilkou. Některé věci je prostě potřeba se naučit, (není na nich nic, čemu by se dalo "nerozumět").

doplněno 28.10.12 22:34:

Hope,

překvapujete mne (děláte si z tazatele legraci?).

Vaše "vysvětlení" by se snad dalo použít pro 2. os. č. mn. (byste x by jste), pro 1. ne.

Zvláštní tvary (bych, bys, by, bychom, byste a by) je prostě potřeba se naučit. Jakékoliv "vysvětlování" v tom akorát udělá zmatek. (Pravděpodobně právě proto slýcháme či čteme chybné tvary i u redaktorů, spisovatelů, ... a dokonce i v učebnicích.)

Datum: 28.10.12 22:17

Pozor i na výraz pokud ;)

Datum: 28.10.12 22:26

pokaváď ho potřebyji

Od: hop®
Datum: 28.10.12 22:18

Abychom je češtisky správně zkrácený tvar slov "aby jsme" - původní tvar není správně, jen lze snáze pochopit význam. Podobně i u druhého příkladu...

Datum: 28.10.12 22:31

"Abychom" nevzniklo z "aby jsme"! Žádné "aby" tam není. "Abychom" vzniklo ze slovesa být a podmiňovacího způsobu. Dříve se aorist používal i u jiných sloves: dachom, veda atd.!

viz: http://cs.wikipedia.org/wiki/Aorist

Ohodnoceno: 2x

Datum: 28.10.12 23:04

To je jinak. "Abychom" nemá s vazbou "aby jsme" nic společného kromě matucí optické podoby. Vazba "aby jsme" vůbec neexistuje, toto spojení nemá smysl a tudíž ani zkratku. "Abychom" je prostě úplně jiné slovo, zcela svébytné (abych, abys, aby, abychom, abyste, aby). Ty pokusy nahrazovat ho vazbou aby jsem mají asi kořen v tom, že moc nezapadá do současného mluvnického rámce, má v něm výjimečnou pozici. On je to tuším jakýsi relikt staročeštiny (gerundivum? gerundium? To jsou dvě různé věci, ale ani jedna se v současné češtině nevyskytuje a tak nevím, co to bylo ve staročeštině a z čeho pochází abychom). Používá se též "abysme" což také není dobře, ale na druhou stránku je to vlastně samostatné slovo, které často přebírá (a možná v budoucnu i oficiálně přebere?) úlohu slůvka "abychom".

doplněno 28.10.12 23:19:

To je odpověď hopovi, kolikoli vyjadřije totéž, ale já byl pomalejší a než jsem svou odpověď dpsal a oseslal, už to tam bylo.

doplněno 28.10.12 23:24:

A navíc ozřejmila, že nejde ani o gerundivum, ani o gerundium, ale o aorist (to slovo taky znám, ale taky nevím, co to ve staročeštině dělalo). Dal bych bod, ale už nemám nárok.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 28.10.12 23:22

Také jsem na Hopa reagovala.

Pro úplnost ještě doplním: kdybych, kdybys, kdyby, kdybychom, kdybyste, kdyby

(Snad se v tom tazatel zorientuje.)

Od: mowla*
Datum: 28.10.12 23:31

Tak jsem Kolikokoli přidal bodík já... ;) Dílem jako reakci na doplněno 28.10.12 23:24 a dílem za sebe - o existenci slova aorist jsem neměl tucha - i když jsem je možná už někde slyšel...

Datum: 29.10.12 01:50

Jej, díky! *hi*

Každopádně doufám, že si to zase někdo další bude pamatovat správně :)

Od: buss®
Datum: 28.10.12 22:33

Nad některými dotazy padá brada...

Datum: 29.10.12 12:46

On řekl je, oni byli jsou, aby měli jsme... Tak mluví Srbové. Vy jste Srb či Srbka?

Vaše věty jsou česky takto : Abychom měli, tak bychom museli ... mnoho zdaru při studiu *palec*

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.