Informatika na VŠB - zkušenosti

Od: Datum: 13.02.13 21:24 odpovědí: 3 změna: 14.02.13 13:34

Dobrý den

Termín podání přihlášek na vysoké školy se blíží a já jsem se rozhodl pro Báňskou univerzitu.

Rád pracuji s počítači, tvořím dynamické webové stránky, databáze, počítačové sítě a samozřejmě mě hodně zajímá vývoj software - tudíž chci studovat (a poté pracovat) v oboru Informatika a výpočetní technika. Otevřel jsem si tedy stránky www.vsb.cz a našel program odpovídající tomu, který chci studovat.

FEI -> Informační a komunikační technologie (B2647) -> Informatika a výpočetní technika (2612R025) -> prezenční forma.

Jak můžete na odkazu vidět, začíná od 3. semestru (je to šk. rok 2012/2013). Můžu někde najít studijní plán pro můj ročník (2013/2014) od prvního semestru? Ať vím, co mě čeká.

Dále: Ve studijním plánu vidím předměty jako filozofie, 2 jazyky anglické, právo, psychologii, politologii, ... Chci se zeptat, k čemu je technicky zaměřenému člověku tolik předmětů. Na různých internetových fórech jsem našel mezi odpověďmi na otázku, jak funguje systém kreditů a kolik jich je pro daný semestr potřeba, radu, že si má dotyčná osoba vzít vše a udělat plný počet kreditů.

Nějak se mi nezdá, že by si student informatiky vzal vše a učil se filozofii, sociologii a třeba národní historii. Co vlastně znamená povinně volitelný předmět? Jaký je rozdíl oproti volitelnému? Můžu si také vzít obě angličtiny (pro začátečníky i pokročilé) a tak si nahnat kredity navíc?

Další část otázky směřuje k univerzitě samotné. Jaké s ní máte zkušenosti? Znáte někoho z tého univerzity? Nejvíce se bojím finanční situace... naši si nemohou dovolit mi na školu přispět a tudíž budu během studia odkázán sám na sebe. Jak vypadá situace na trhu práce (resp. brigád) v Ostravě? Je mi jedno, že by se jednalo například o nějakou výpomoc nebo tak, ale daleko víc se mi líbí představa například spolupráce s nějakou firmou, která budoucímu absolventovi již poskytne důležitou praxi a zkušenost do doby, než bude absolvent připraven nástupu do práce samotné. Myslím samozřejmě firmu ze stejného oboru, který budu studovat.

Dále mě zajímá, jak mi škola zajistí, že když si vyberu dané předměty, které mě zajímají a kterýma si budu chtít sehnat dostatečný počet kreditů (šedesát kreditů / rok), že budu všechny předměty stíhat a že se nebudou překrývat. Nějak nechápu, jak se jim může podařit při takovém množství studentů něco takového a navíc funkčního sestavit... když každý má jiné předměty.

Díky moc za odpovědi, případně se ještě na pár věcí doptám.

Prosím, nešiřte flame, děkuji :)

dejavu11

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: h0c
Datum: 13.02.13 22:51
Hned ten první odkaz, před kterým není nic napsáno, je studijní plán pro prvý ročník. Po absolvování prvého ročníku pak pokračujete podle zvoleného podoboru.
http://as.wps.sso.vsb.cz/cz.v…nPublicView.faces?facultyId=5
http://as.wps.sso.vsb.cz/cz.v…s?studyPlanId=16936&locale=cs
Ohodnoceno: 0x

Od: h0c
Datum: 13.02.13 23:05
Povinně volitelný předmět – z nabízených předmětů si musíte jeden zvolit.
Dobrovolně volitelný předmět – nemusíte si předmět vůbec volit.
Jinak na každé škole je řada předmětů, které musí člověk absolvovat, aniž by k nim měl nějaký vztah.
Pro studenty z chudých rodin existuje nárok na sociální a ubytovací stipendium. Také můžete získat prospěchové a mimořádné stipendium, např. za bezplatné dárcovství krve – http://www.fei.vsb.cz/vyhledavani?query=stipendium&search=Hledej&pattern=%28%28application%3Aweb+AND+url%3A*fei.vsb.cz*%29%29+AND+%28{title^3}+OR+{annotation^2}+OR+{body}%29&html.css=false&html.searchform=true&html.pattern1=%28%28application%3Aweb+AND+url%3A*fei.vsb.cz*%29%29+AND+%28{title^3}+OR+{annotation^2}+OR+{body}%29&html.patternlabel1=fei.vsb.cz&html.pattern2=%28application%3Aweb+OR+application%3Aprofily+OR+application%3Ainfo+OR+%28application%3Astudy+AND+%28type%3Aprogramme+OR+type%3Abranche%29%29%29+AND+%28{title^3}+OR+{annotation^2}+OR+{body}%29&html.patternlabel2=vsb.cz&hl=true

Od: jameandi
Datum: 14.02.13 13:34

Ja teda nestuduji na VŠB, studuji VUT Brno, ale zkusim odpovedet nekolik otazek jak by asi mohly vypadat.

K otazce predmetu: anglictina bude nejspis povinna (mozna vas nechaji zacit na te co vam odpovida), protoze je pro IT naprosty zaklad, i v prubehu studia (od prvniho semestru) mame obcas prednasku v anglictine a materialy jsou v anglictine bezne. Z humanitnich predmetu jsme si vybirali 1 (vic preslo do skupiny volitelne, tedy vyplnte si zbyle kredity cim chcete).

Podle me (teda aspon co muzu srovnat se svym studiem), ti daji hodne predmetu povinne, ty samozrejme budou tak aby se neprekryvaly. A volitelne predmety budou vsude po rozvrhu, dost pravdepodobne se ti budou prekryvat a budes si muset vybirat, vyzebravat presunuti povinnych cviceni a podobne. Vetsina hodin ale asi nebude povinna, takze ti to studium zase tak moc neposkodi. :)

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.