Co dělá asistent pedagoga?

Od: Datum: 24.10.12 19:56 odpovědí: 6 změna: 26.10.12 07:22

Dobrý den, naskytla se mi možnost dělat asistentku pedagoga ve škole chlapci s autismem. Mám z toho trochu strach, protože ještě moc nevím co to obnáší a jak to probíhá. Máte s tím někdo zkušenost? Děkuji za odpověď.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 24.10.12 20:02
avatar

Sestra učí autisty a mentálně postižené, asistentka je tam pomocná síla co dává děti na wc, utírá jim zadky, chystá učební pomůcky, když jdou ven veze dítě na vozíku, dává dětem pít a jíst. Vy byste měla na starost patrně jen toho jednoho klienta co na tom nejspíš nebude až tak zle pokud navštěvuje normální školu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mgruca
Datum: 24.10.12 20:43

Je sólo k dispozici k dítěti,které má nějaké zdravotní potíže,které mu činí normálně zvládat školní vyuku.Nevztahuje se na dysgrafii,dyslexii,dysortografii,dysmuzii...atd...Asisten je většinou u žáka na hodinách matematiky,prvouky,českého jazyka,případně i na jiných předmětech.Záleží na rozsahu postižení dítěte..Běžte do toho.je to zkušenost. ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ron*
Datum: 24.10.12 21:49

Dobrý den.

Našla jsem zajímavý odkaz. Zmiňuje i úlohu asistenta pedagoga autistických dětí:

http://wiki.rvp.cz/index.php?title=Knihovna/1.Pedagogick%C3%BD_lexikon/A/Asistent_pedagoga

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 25.10.12 13:22
avatar

Hodně moc závisí na míře postižení toho dítěte - které asi nebude tak zlé, jestli jde do školy - a hlavně na tom, co vám "dovolí" ta učitelka; některé asistenta odsouhlasí, ale pak tak trochu sabotují. Do značné míry by se vaše pozice dala popsat jako tlumočnická, dostanou úkol, předáte mu to způsobem, jakému bude rozumět a budete mu pomáhat s tím, co není v jeho moci zvládnout. A s dalšími úkony, často je problém s oblékáním, výběr jídla, nezvládají nečekané situace, změny... Co jsem tak slyšela, ostatní děti si na podobnou situaci zvykají dobře. Běžte do toho, je to zajímavá a pěkná práce, ale takhle obecně těžko říct, co vás čeká, příliš mnoho proměnných

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uit
Datum: 25.10.12 13:39

Měla byste si o autismu něco přečíst, třeba knihu Nikde nikdo, nebo stránky APLA nebo se poradit s jeho psychiatrem. Protože to vážně není jednoduché a musíte se naučit s ním jednat dost jinak, umět ho uklidnit nějakou monotónní hrou s prsty nebo melodií, roztáčením talířku nebo nějakým pravidelným vzorkem.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.10.12 07:22

Dobrý den,

u nás na škole zrovna jednu asistentku pedagoga máme a také má na starosti, mimo jiné, jednoho žáka s autismem. V čem spočívá její práce: jak zde již bylo zmíněno, doprovází takového žáka na určité hodiny, kde mu může například dovysvětlit vykládanou látku, pokud je na něj podání od vyučujícího moc rychlé, nebo za něj píše poznámky(náš žák nestíhá psát tak rychle, jak učitel diktuje), nebo mu chodí poznámky ke kopírce okopírovat. Někdy, třeba při suplovaných hodinách, zůstává se žákem v kabinetě a může mu být dále nápomocna, může si s ním popovídat apod.

Zde taky záleží na tom, jak třída takového žáka přijme. Někde mají to štěstí, že jsou spolužáci chápaví - pak není co řešit - ale jsou i případy, že jsou spolužáci ještě řekněme nevyzrálí, posmívají se, dělají si legraci, nejsou taktní a zkrátka jim chybí cit vcítit se do druhého člověka. To už pak může zavánět i šikanou a i tohle musí asistent pedagoga řešit, neboť tráví s takovým žákem nejvíce času a zná ho tudíž nejlépe.

Naše asistentka ale nemá na starosti jen žáky s autismem, ale i další žáky s jiným druhem postižení. K nám například chodí klučina, který bohužel přišel o obě ruce, takže i zde je asistentka nápomocna.

Je pochopitelně potřeba si něco o takovýchto nemocech přečíst, abyste se dokázali co nejlépe vcítit do situce daného žáka a věděla, co od něj můžete a nemůžete očekávat. Takto získané znalosti můžete pak využít například i při besedách se žáky - naše asistentka s třídami, kde jsou takoví žáci, má občas sezení a vysvětluje a odpovídá na všechny dotazy, aby se žáci do normálního kolektivu lépe začlenili a zároveň aby ostatní spolužáci tuto situaci pochopili. - ne vždy se to však setkává s kladdanou odezvou, viz. výše.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.