Školní plavání - menstruace

Od: odpovědí: 25 změna:

Mám takový intimní problém, ze kterého jsem nešťastná. Chodím do prváku na gymplu a místo normálního tělocviku máme teď plavání, zrovna zítra hned od 8, tak jsem dnes byla oznámit tělocvikářce, že kvůli ms zítra nemůžu. Šlo mi o to, jestli mi řekne, že tam i tak mám přijít a sedět tam nebo mě nechá doma, že bych mohla jít do školy až později. Ani ve snu by mě nenapadlo, co mi řekne. Prý to není důvod, abych se ulejvala a řekla mi, že pokud uvidí, že mi není úplně dobře, tak mě dá lehčí zátěž. Na moje námitky, že to snad nemyslí vážně už kvůli hygieně mi řekla, že si musím vzít akorát tampon, dál že o tom nebudeme diskutovat. Ještě mi zdůraznila, že pokud nepřijdu, tak bude požadovat omluvenku od lékaře přes třídní, protože mám velkou absenci a mohla by mě neklasifikovat. To je pravda mno, od začátku roku jsem to několikrát zatáhla. Ve skutečnosti obvykle nemám při ms problémy a bolesti, v tom jsem jí zalhala, ale stejně to nevzala v úvahu. Ze základky ale považuju za samozřejmost, že při ms jsme nemuseli ani cvičit, tak mě tohle vůbec nenapadlo, jinak bych zůstala doma, mamka by mi napsala omluvenku, takhle už ale nemůžu. Nejhorší je, že jsem nikdy tampony nepoužívala, navíc se musíme povinně sprchovat před a po nahé a z toho tamponu čouhá dost viditelná šňůrka, přijde mi to nesmírně ponižující, jen kvůli 2 hodinám těláku. Kdybych nebyla poctivá a zatáhla celý den, tak jsem tohle nemusela teď řešit, hrozně se mi tam nechce, Co byste mi poradili? Má na tohle učitelka právo?

avatar
kapkanadeje uzavřel tuto otázku
Vyřešeno.
25 odpovědí na otázku

 

 


2x
avatar joudic

nema na to pravo, nicmene vyzniva ze jsi taky docela darecek, tak se na to ted bohuzel kouka jako na to, ze se chces ulejt. U nás se neplavalo a necvicilo, nicmene ucitel znal periody tech, co se chtely ulejvat pokazde :) Nicmene toto bych resil s rodici u reditele.

doplněno 23.10.12 17:20:

sakra 3x "nicmene", kafe vola :)

 


2x
avatar kapkanadeje

Co se týče plavání a menstruace, pak na toto učitelka právo nemá. Nemůže studentkám přece určovat, co mají používat za hygienické potřeby při "svých" dnech. Některá tampony vůbec nesnáší a ani to není hygienické, lézt do bazénu. Zůčastnit se hodiny je jedna věc, ale lézt do bazénu při svých dnech, věc druhá. Nařídit takovouto věc se mi zdá hodně přehnané. Ať žije hygiena!

 


2x

Ahoj.

Souhlasím s Tebou, plavání při menstruaci je nehygienické a nepříjemné. Domluv se s maminkou, ať Ti napíše jednou za měsíc na dvě hodiny plavání omluvenku. Učitelce zdůrazni, že máš menstruaci silnou. Kdyby to nepomohlo, zajdi k lékaři a omluvenku si nech vystavit od něj. Ale nezneužívej toho, učitelka Tě omluví maximálně jednou za měsíc. Samozřejmě nemůžeš zůstat doma, počítej s tím, že ty dvě hodiny tam odsedíš. Vem si sebou třeba učebnici do nějakého předmětu a uč se. Ušetříš tak čas, který bys učení věnovala odpoledne doma. A neboj, nebudeš sama, Tvé spolužačky budou mít stejné problémy.


S mamkou už jsem mluvila, ale omluvenku mi napsat nechce, protože už mi jich napsala od začátku roku hodně, popravdě z malicherných důvodů, tak to mám prý vydržet :( Když půjdu k doktorce, nevím bych měla říct jako odůvodnění, je to docela trapné a hlavně u nás nechtějí psát omluvenky, ani kvůli nemoci, že prý nemusí. Vážně nevím co dělat. Jít za třídní se bojím, mám strach, že by nebyla na mé straně, jednou už jsme si ve škole na něco stěžovali a nakonec jsme toho litovali.

Když je to takhle, tak bych požádala maminku, aby nepsala omluvenku, ale dopis. Asi takhle:

Vážená paní profesorko,

moje dcera mívá silnou menstruaci a není zvyklá používat tampony. Buďte prosím tak laskavá a nenuťte ji při menstruaci vstupovat do bazénu. Hodinu plavání odsedí na lavičce. V hodinách tělesné výchovy, kdy bude zcela zdravá, jistě bude cvičit s velkým nasazením. Pokud ne, budu souhlasit s tím, že jí zaměškané plavání připomenete a k vyššímu tělesnému výkonu ji přimějete.

Pivuško, sama jinde přiznáváš, že už jsi toho zameškala hodně. Za všechno se platí. Párktát ses ulila, tak bude spravedlivé, když v normálním tělocviku o to více zabereš.

Teď je situace opravdu nepříjemná, proto bych, kdybych byla tvou maminkou, naposledy se tě zastala. A s dalšími omluvenkami už opravdu šetřila. A ty už si jistě uvědomíš, že omluvenky se mají šetřit na dobu opravdu potřebnou.

no hele, jsem taky darek (rikali mi kdysi stredoskolak (chodil jsem jen ve stredu kdy byly dobre hodiny a konec ve 14.30h)) :-D

nezbyva ti proste nic jineho nez jit rano k zubari, na kozni atd... nebo si tam dat tampon (do toho bych nesel), naopak ponevadz jsem uz zraleho veku, ja bych to vyresil se skolou hodne prisne kdybys byla moje dcera. Toto zavani paradnim soudem o lidskych pravech :) a taky paradni satisfakci, pani muzatce by snizili plat, aby skole vratila penize utracene za pravniky, a tak. Ale ty bys pak nemela ani jednu omluvenou hodinu celej rok, a pravdepodobne bys musela prejit na jinou skolu.

doplněno 23.10.12 19:53:

Zkus NOVU ta se chyta rada na nejake zpravy Treba bude jeste prdel.

doplněno 23.10.12 19:55:

nebo na gyndu hned rano ;) ze trochu trpis na zanety ale nikdy si s tim nebyla pac to zmisi casem samo (jo jsem nezodpovedna slecna pani doktorko :D ) a ze te nuti ted telocvikarka plavat :)) a ze nechces mit furt zanet jen proto, ze pitka telocvikarka ma vetsi autoritu, a ma davno po kramech evidentne...

 


2x

Teda já jsem chlap, ale podle mě to nemáte tělocvikářku, ale nějakou mužatku. To i já vím, že jednak ne každá holka nosí tampony a hlavně je fůra holek, co by do veřejného bazénu nevlezly ani s tamponem. Prostě, když to máš, platí úplně jiná hygienická pravidla než normálně. Až chytíš nějakou infekci, tak ti tělocvikářka bude platit bolestné? Promuv s rodiči a kdyžtak přímo za ředitelem. Myslím, že jsou věci, které by se měly diskrétně, tolerantně přejít, ať už jsi kvítko nebo ne a tohle jedna z těch mála věcí podle mě je. Samozřejmě, pokud se na periodu nevymlouváš 3x do měsíce, toho by si všimnul i chlap:)

 


2x

Ahoj,

za prvé je tohle pro tebe velká živoní lekce, že není dobré přehánět kvůli malichernostem (jako v minulosti, kdy jsi na tělák nechodila).. učitelka si na tebe, asi částečně právem, pravděpodobně udělala nějaký obrázek a teď nebude moc vstřícná. Divit se jí nemůžeš.

Se zítřkem to bude poněkud komplikované, pokud jsi nikdy tampony nenosila, nevím, jak dobře se ti bude dařit zavádět.

Pokud na plavání půjdeš, tady je ohledně tamponu pár rad: Zkoušej trénovat zvádění tamponu už teď večer. Těsně než půjdeš do sprch si zaveď nový tampon a ihned po plavání ho vyměň. I šňůrku od tamponu můžeš na krajíček zastrčit tak, že nebude vůbec vidět, takže se nemusíš bát, že by holky ve sprchách něco viděly. (A mimochodem, i kdyby, tak jednou za měsíc je na tom podobně každá z nich!)

Pokud na tělocvik půjdeš, stav se před hodinou za učitelkou a řekni jí (hlavně mile!), že jsi přišla, ale že máš tampón poprvé, tak že jsi z něj trošku nervózní, a že doufáš, že s ním plavání zvládneš. O tampónech jste již spolu mluvily, tak by to nemuselo být trapné a hlavně myslím že by to mohla ocenit.

Obecná poznámka k tomu, že jste na základce při menstruaci nemusely cvičit: To je přežitek. Menstruace není důvod se omezovat. To je až případná nevolnost.


Celý večer jsem se snažila to s mámou ukecat, ale musím tam jít .:( Nemůžu kvůli tomu ani usnout.

Určitě za ní ale nepůjdu ráno, připadala bych si jako blbka, které ona řekla, že si vezme tampon a bude plavat a já jí poslušně poslechla, to si myslím nemám zapotřebí.

Jinak vám děkuju za rady. Bojím se právě toho zavádění tamponu, nevím kde to udělám, aby mě nikdo neviděl. Myslíte, že vzít si tampon už doma by nestačilo? S tou šňůrkou děkuji za radu, ale moc to nejde, snad mě s tím nikdo neuvidí, je to hrozně nepříjemná představa. Je pro mě nepříjemné už to samotné sprchování.

Tampon si zaveď na WC, než půjdeš do sprchy.

Šňůrka zastrčit jde, jen nevymýšlej, vážně.

doplněno 23.10.12 23:57:

(aneb myslíš, že jsem nikdy s tamponem neplavala?!?)

doplněno 23.10.12 23:58:

A myslím, že říct učitelece, žes ji poslechla, není nic, za co by ses měla stydět. Děsně bys chtěla, aby respektovala tvá přání, ale zuby nehty se bráníš prokázat respekt jí... pouvažuj.

A spi klidně, jít plavat s tamponem je naprosto běžné a normální. Vážně. V životě to budeš dělat ještě tisíckrát.


Ona ale mé přání nerespektovala vůbec, jen mi tohle přikázala a dál se se mnou nebavila. A věřte mi, že pro mě je to hodně ponižující už tak, tak za co jí mám prokazovat respekt? Respekt jí nedobrovolně prokážu tím, že tam přijdu, to mě štve nejvíc.

Jak jsem z něčeho ve stresu, tak neusnu. Pro někoho to normální třeba je, pro mě ne. Hlavně vidím rozdíl v tom, jestli bych šla s tím plavat sama dobrovolně, bylo to moje soukromí a když musím na příkaz učitelky, i přesto že je mi to velmi nepříjemné. Řekla bych, že spousta lidí mě tu chápe, vlastní máma bohužel ne. :(

 


2x
avatar martinaa

Musím souhlasit s tím, že menses není důvod, proč neplavat. U nás se plavalo běžně, neexistovalo, aby někdo proseděl plavání na lavičce. A ano, některé holky se kvůli tomu musely naučit používat tampony.

Nejsem si jistá, jak dalece je to nehygienické, jako bývalý závodní plavec si myslím, že je to hloupost. Plavaly jsme denně, samozřejmě i s mensesem, a nikdy neměl žádná plavkyně problém (max. první den, kdy je to nejsilnější a docela to bolí, to jsme občas cvičily u bazénu).

Také radím, aby sis zvykala. Přijde mi, že hledáš výmluvy, jak se z TV ulít, tak se nediv, že už ti na to učitelka nechce skočit. Pokud nemáš problémy a bolesti, není co řešit.

doplněno 24.10.12 09:35:

Fascinuje mne, kolik lidí by to hnalo do ředitelny, na inspekci a podobně. Lidi, vzpamatujte se. Za chvíli budou děti žalovat školu, že vůbec musí cvičit.


Já ale nejsem závodní plavkyně, jde pouze o školní plavání a kvůli tomu se podle Vás musím naučit nosit tampony?

Nezlobte se na mě, že to řeknu takhle, ale proč by měli holky v případě, že jim není úplně dobře za každou cenu plavat, nebo alespoń cvičit? V takovém případě snad není nic špatného na tom sedět na lavičce. Vy mi připomínáte právě moji učitelku, máte svůj netolerantní názor a tak to musí být.

Přiznávám, že jsem to dnes vydržela, bolesti jsem neměla, ale zavádění tamponu pro mě bylo velmi nepříjemné a jeho samotné používání taky, necítím se s tím v pohodě a samozřejmě úplně dobře mi také nebylo, ale dalo se to vydržet. Každopádně sedět na lavičce a číst si by mi bylo tisíckrát příjemnější.

A mimochodem, Vám přijde chování učitelky vůči mě naprosto v pořádku? Ptám se proto, že tu hned odsuzujete všechny, co se mě zastali a hnali by to třeba i do ředitelny.

Slečno a Vám přijde Vaše chování vůči učitelce v pořádku? Když jste ji i lhala a máte velkou absenci? Nedivte se pak učitelce, že Vám nevěří. Ale já bych menstruaci uznala a nenutila jít do bazénu, ale poslala bych Vás na 2 hodiny do jiné třídy, abyste se tam třeba učila. Vše jste si zavinila sama. A maminka už Vás také nechce podporovat a psát Vám stále nesmyslné omluvenky, ani se nedivím.

 

 


1x
avatar anzionka

Zdravím tě,

učitelka v žádném případě nemá právo ti nakazovat při menstruaci plavat! Musí si uvědomit, že ne všechny dívky nosí tampóny. Co je však špatné, že po tobě bude chtít omluvenku od lékaře. Já bych se na tvém místě poradila s mamkou, ať tělocvikářce klidně zavolá a vysvětlí jí to. Nebo s třídní, pokud s ní máš dobrý vztah. Já bych také nikdy nešla plavat s tampónem, protože se zkrátka nenosím. A kdybych si ho vzala a ještě bych se musela sprchovat před ostatními nahá, tak to už by bylo moc! Jak jsem řekla, promluv si o tom s mamkou nebo s třídní. Přeji hodně zdaru. Anzionka.

 


1x

Ahoj Pivuško, myslím, že bys tu situaci měla řešit především s mamkou.Tělocvikářka nejedná korektně, tak se netrap, ať Ti mamka napíše omluvenku (rodinné důvody atp.), abys neměla problémy, a jdi do školy až po TV. Neznám situaci, to bude vědět asi lépe mamka, zda se omluvit na celý den nebo jen na tělocvik. Pokud bys měla problémy s tělocvikářkou i nadále, požádej o pomoc třídní, přinejhorším bych šla za ředitelkou. Tělocvikářka Tě v žádném případě nemůže nutit používat tampony, pokud nejsi na ně zvyklá, nemluvě o intimní stránce věci.

 


1x
avatar lidus

Nezlobte se, ona normální menstruace opravdu není nemoc a důvod k tomu aby jste nešla na plavání. Když vás to potká o dovolené u moře tak také nebudete týden plavat? Už vůbec nechápu proč jste na ZŠ necvičila. Jistě, pokud je menzes bolestivá nebo příliš silná tak chápu ale pokud ne, není důvod k omezení. Máte dvě možnosti. Jít a nebo omluvenku.

doplněno 23.10.12 22:53:

Dejavu, co je na tom neuvěřitelného a co by asi tak udělala ta školní inspekce? Dívky s menstruací plavou běžně a účastní se sportovních aktivit, závodů, a to nejen plaveckých. Neslyšela jsem, že by bylo nařízené hájení v této době.

 


0x

Zkus se ještě jednou domluvit s mamkou,jestli je rozumná ženská, tak to prostě pochopí. Ale ty zase pochop, že ulívat se jinak ze školy moc nemůžeš. Ty to asi nevíš, ale jestli budeš mít více ja 25% hodin absence ve škole, tak tě nemusejí klasifikovat a budeš dělat nějaké postupové zkoušky do vyššího ročníku anebo rovnou celý prvák opakovat. Tak si na to dávej veliký pozor, není to totiž jak na základce, kde se na tom tak nebazírovalo. O o té menstruaci a plavání s maminkou promluv, tělocvikářka je trubka, že tě nutí plavat. Já bych do vody s menses nevlezal ani zanic. Fuj.

 


0x

Zavolej ráno na gyndu, domluv se s doktorkou, jestli ti to napíše a řekni matce, ať zavolá ředitelce a požaduje okamžitou nápravu, pokud by nebyla ochotna, tak že se obrátíš na inspekci.

To je neuvěřitelné. :(

 


0x

Tedy,v mladem veku si dost dobre neumim predstavit zavadet tampony.

 

 

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]