Potenciál elektrického pole - fyzika

Od: Datum: 22.10.12 18:09 odpovědí: 1 změna: 22.10.12 20:05

Ahojte, preberali sme v škole elektrický potenciál a elektrické napätie ale chcel by som to ešto bližšie vysvetliť, lebo neviem či som to dobre pochopil. Viem že elektrický potenciál nám vyjadruje, akú veľkú potenciálnu energiu v nejakom bode by mal kladný jednotkový náboj, teda keby sme nejakou vonkajšou silou pôsobili na ten jednotkový náboj a dopravili by sme ho do nejakého bodu, tak vieme že potenciál v danom bode je Ep/q, teda slovom potenciálna energia (práca ktorú sme vykonali s nábojom) / náboj. V tomto prípade, ak by sme vykonali prácu 7J, tak potenciál v tom bode je 7V. Tomuto zatiaľ chápem, dúfam že správne. Ale čo je potom napätie? Viem že je to rozdiel potenciálov, ale nejak si to vôbec neviem predstaviť. Mohli by ste mi to prosím vysvetliť?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 22.10.12 20:05
avatar

Hodnota potenciálu se prostoru bere obvykle jako absolutní, nezávislá na tom náboji, kterým pohybujeme. v tom vztahu s energií potenciál je roven energii, jakou by bylo třeba vynaložit na přemístění jednotkového náboje z nekonečna. Tam se obvykle klade nulová hodnota potenciálu. El. napětí je rozdíl potenciálu mezi dvěma body, a tudíž energie při přesunu mezi těmito dvěma body závisí nejenom na koncovém bodu, ale i na počátečním.

Další rozdíl je formální - potenciál se chápe jako skalární funkce v třírozměrném prostoru souřadnic x,y,z - zatím co napětí se bere jako skalár určený právě těmito dvěma body (například svorkami baterie), bez ohledu na jejich skutečnou prostorovou polohu.

Potenciál se proto používá pro popis spojitého el. pole v prostoru, zatím co el. napětí se používá v modelech el. dějů, nazývaných el. obvody.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.