Křížové pravidlo u redoxních rovnic

Od: odpovědí: 1 změna:

Poradíte mi někdo?

Zajímá mě když má nějakou redoxní rovnici, kterou řeším pomocí křížového pravidla jak to je, pokud to mám takto o kolik mi to přejde e?

Br0-Br -I

S-II-SIV

0,-I,-II,IV jsou ox. čísla

A ještě jaké má ox. číslo kyslík a vodík jako hydroxyd (OH)?

Předem děkuji za odpověĎ

1 odpověď na otázku

 

 


0x

br0 - je neutralni, br-I ma o jeden elektron vic, takze jde o redukci bromidu o jeden elektron

u siry: je to oxidace - tedy o 6 elektronu mene (-II - 6e = +IV)

br0 + 1e -> br 6 princip je, ze tolik ,kolik potrebujes elektronu odebrat ci pridat, napises KRIZOVE k rovnicim a TOLIK

S-II - 6e -> SIV 1 potrebujes potom ty dane slouceniny ve vzorci, takze kdyz vychazi 6 pro siru, tak tam napises -nevim co tam mas, ale treba: H2S 6x -> 6H2S a pak to dovycislis.

ox kysliku je -II, ale i -I kdyz je to peroxid, ale bacha kdyz je samotnej to se slucuje na dvouatomovou molekulu ktera je neutralni - O2,

vodik ma +I, ale samotny taky je neutrani dvouatomovy - H2, v podstate vsechny plyny samostatne se vyskytujici (O2,H2,N2...) jsou dvouatmove, pokud by byla molekula nabita, mela teda oxidacni cislo nenulove - znamena to, ze je to IONT, ktery ovlivnuje pH roztoku.

Hydroxidova skupina je -I - pozor, to neznamena hydroxid, hydroxid je treba NAOH (ze jsou hydroxidy, znamena, ze dokazou zdisociovat ve vodnem prostredi na OH- ), ale ne OH. Proste si pamatuj, ze vsechny slouceniny musi byt neutralni - Na+ OH- (+ a - =0), pokud jsou nabite, jsou to ty IONTY.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]