Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem, který mi hlavou vrtá už delší dobu a týká se anorganického názvosloví - konkrétně jsem na daný problém narazil u solí, ale je možné, že se vyskytuje i u jiných typů sloučenin. Dost dobře nechápu, kdy předponu v názvu MUSÍM, MŮŽU nebo NESMÍM uvést. Třeba u polykyselin musím uvést počet alespoň dvou prvků, ale jak je to tady, je mi záhadou. Dá se to nějak logicky odvodit nebo se to musím naučit nazpaměť?
Když mám například Ce2(WO4)3 můžu ho pojmenovat jako wolframan ceritý, ale i wolframan diceritý
Ag3AsS3 tento vzorec jsem ale našel jen pod jedním názvem a to trithioarsenitan stříbrný , byla by tedy chyba napsat tristříbrný?
A ještě do třetice dithiokřemičitan dihořečnatý Mg2SiS2o2
Předem děkuji za ochotu.
předpony můžete užívat vždy, di, tri..., bis(..) tris(..) i předponu oxo-, takže slovo NESMíM je tu bezpředmětné.
Předpony MUSíTE uvést tehdy, když by by mohlo dojít k záměně např Al(PO3)3 versus AlPO4, takže první musíte nazvat tris(fosforečnan) hlinitý nebo trioxofosforečnan hlinitý nebo i tris(trioxofosforečnan) hlinitý a druhý raději tetraoxofosforečnan hlinitý i když se mu běžně říká jen fosforečnan hlinitý. JAsné?
takžeCe2(WO4)3 můžete pojmenovat jako wolframan ceritý jelikož wolfram asi netvoří jiné anionty s jinými počty kysíků , ale i tetraoxowolframan ceritý, wolframan diceritý , tris(wolframan) ceritý atd nebo klidně i přeplácaný název ve kterém je vše tris(tetraoxowolframan) diceritý
Mg2SiS2o2 existuje vůbec takováto sloučenina?
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.