Jak se vypočítá měřítko?

Od: Datum: 17.10.12 12:21 odpovědí: 5 změna: 17.10.12 12:32

Prosím pořebovala bych poradit jak vypočítám měřítko...mám nakreslit dům v měřítku 1:10 ale nevím jak na to... předem děkuji za odpověď

Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 17.10.12 12:26

Nic počítat nebudete...měřítko máte dané 1:10.

To znamená, že 1 metr ve skutečnosti (skutečného domu) bude na výkrese 1/10 metru, tedy 10cm.

Nicméně, nevím kdo Vám tento úkol zadal, ale stavební výkresy se v M 1:10 zpravidla nekreslí (jen detaily), mimo jiné proto

že se Vám pak ani menší dům na výkres nevejde..Dům 10x10m by musel být na papíře velikosti 1x1m a okótovaný a s legendou a

dalšími náležitostmi by to reálně byl formát výkresu překračující A0...

doplněno 17.10.12 12:30:

P.S.: ještě jednou musím napsat, že kreslit dům v měřítku 1:10 je NESMYSL, NESMYSL...a NESMYSL..., leda by Váš učitel byl strojař, pak bych jeho deformaci posedlostí měřítkem 1:10 snad mohl pochopit..

Ohodnoceno: 2x

Od: mowla*
Datum: 17.10.12 12:26

"V měřítku" znamená, že všechny rozměry skutečnosti budou zmenšeny (někdy i zvětšeny) v nějakém určitém poměru. Poměr je v tomto případě oním´"měřítkem"...

Takže 1:10 znamená, že skutečné rozměry je nutno přepočítat na jednu desetinu... Nebo napak - pokud by se podle výkresu např. stavělo, je rozměry výkresu nutné při vytýčení ve skutečnosti vynásobit deseti...

Od: ladaadal*
Datum: 17.10.12 12:27

Každý centimetr na papíře bude 10 centimetrů skutečnosti.

Datum: 17.10.12 12:28

v měřítku 1:10, to je podobné, jako kdyby jsme měnili koruny v poměru 1:10.

máš 100 korun, dáš mi je a já ti vrátím 10 korun...to je jedna ku deseti

protože máš nakreslit dům 1:10, je jasné, že musíš dodržet poměr 1 metr ve skutečnosti se bude rovnat 10 cm na papíře.

Takže všechny skutečné míry zmenšíš 10 x ...

Datum: 17.10.12 12:32

Všichni mají pravdu, obzvláště doporučuji věnovat pozornost první odpovědi (Martincakl). Opravdu jde o měřítko 1 : 10?

Na okraj: v této souvislosti jsem zjistil, že u měřítka se před a za dvoutečkou dělá mezera. Vlastně pro mne nová informace.

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.